Klawiatury dla graczy - mechaniczne, membranowe, bezprzewodowe

Wielu graczy poza dobrym komputerem czy laptopem ze starannością wybierają również akcesoria. Tym razem przygotowaliśmy dla was przegląd klawiatur dla graczy. Znajdą się modele na każdą kieszeń.

Klawiatury mechaniczne dla graczy

To klawiatury najwyższej klasy o największej wytrzymałości. W takich modelach wyróżniamy kilka typów przełączników, które charakteryzują siłą nacisku czy specyfiką kliknięcia. Warto pamiętać, że z jakością i wytrzymałością idzie w parze zauważalna wada klawiatur mechanicznych. Są one zdecydowanie głośniejsze, co nie każdemu będzie odpowiadać (zwłaszcza pozostałym domownikom, kiedy gramy późnym wieczorem lub w nocy). Klawiatury mechaniczne są również droższe niż pozostałe modele - ceny zaczynają się od około 200 zł, ale najlepsze modele potrafią kosztować nawet około 900 zł. 

Klawiatura mechaniczna Razer Blackwidow Chroma v2Klawiatura mechaniczna Razer Blackwidow Chroma v2 fot. materiały producenta

Klawiatury tradycyjne - membranowe

To najczęściej wybierane klawiatury, za którymi przemawia niewysoka cena (najtańsze można kupić w okolicach 20 zł). Mniejsza cena oznacza jednak mniejszą wytrzymałość niż w przypadku klawiatur mechanicznych. Gracze jednak powinni zainteresować się co najmniej modelami ze średniej półki cenowej (od 80 zł), ponieważ model taki będzie wytrzymalszy. Najdroższe klawiatury membranowe dla graczy to koszt nawet kilkuset złotych, ale w zamian dostaniemy np. programowalne przyciski, które przydadzą się w grach wymagających zaawansowanych kombinacji klawiszy. 

Klawiatura do gier Logitech G213 ProdigyKlawiatura do gier Logitech G213 Prodigy fot. materiały producenta

Ciekawą alternatywą mogą być też klawiatury hybrydowe, np. z wybranymi przyciskami mechanicznymi i resztą membranową. To ciekawy kompromis, zwłaszcza jeśli szukamy klawiatury wielozadaniowej, która nie będzie zbyt głośna. 

Klawiatura dla graczy hybrydowa Ravcore HybridKlawiatura dla graczy hybrydowa Ravcore Hybrid fot. materiały producenta

Klawiatura bezprzewodowa dla graczy - warto?

Większość klawiatur dla graczy pozostaje przewodowa, ponieważ zapewniają mniejsze opóźnienie w rejestrowaniu akcji. Unikamy również sytuacji, gdyby baterie w klawiaturze się rozładowały, co zablokowałoby nam możliwość akcji, czasem w kluczowym momencie rozgrywki. Na rynku zaczynają się jednak pojawiać nowoczesne, bezprzewodowe klawiatury dla graczy, których producenci dołożyli wszelkich starań by zapewnić graczom komfort. Godne polecenia są zdecydowanie Logitech G613 i Corsair K63. 

Wybierając klawiaturę dla graczy warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i ergonomiczność. Modele przeznaczone przede wszystkim do gier wyróżniają się funkcjami, których nie znajdziemy w najtańszych klawiaturach. Będzie to np. tryb gaming, anti-ghosting czy nagrywanie makr. 

Więcej o: