Facebook i Twitter usunęły setki kont. Używano ich do szerzenia rosyjskiej i irańskiej propagandy

Facebook i Twitter poinformowały o usunięciu dużej liczby kont, które wykorzystywane były do szerzenia fałszywych informacji na Zachodzie. Konta były powiązane z rosyjską i irańską propagandą.

Facebook i Twitter poinformowały właśnie o kolejnym kroku w kierunku zwalczania propagandy. Oba serwisy usunęły setki kont i stron, które były powiązane z Rosją i Iranem.

Z Facebooka zniknęły łącznie aż 652 strony, grupy lub konta, które służyły do - jak określa je serwis - "skoordynowanych zachowań nieautentycznych". Podano, że część nielegalnej aktywności w serwisie pochodziło z Rosji, a część z Iranu.

Nie znaleziono żadnego powiązania między obiema kampaniami, choć w obu przypadkach stosowano podobną taktykę tworzenia sieci nieautentycznych kont. Zdaniem serwisu Zuckerberga wykrywanie fałszywych kont szerzących propagandę nie jest łatwe, bo "ludzie za nie odpowiedzialni są zdeterminowani i dobrze finansowani".

Wiele stron udawało anglojęzyczne serwisy informacyjne mające rzekomo pochodzić m.in. z USA lub Wielkiej Brytanii, np. Liberty Front Press. Facebook wspomina też przykład anglojęzycznej strony Quest 4 Truth, która podawała się za niezależną irańską organizację medialną, ale w rzeczywistości była powiązana z irańskimi mediami państwowymi.

Prawie milion użytkowników śledziło "lewe" konta na Facebooku

Facebook we współpracy z zajmującą się cyberbezpieczeństwem firmą FireEye przeprowadził dochodzenie podzielone na trzy części. Podczas pierwszej z nich z największej "społecznościówki" świata zniknęły 74 strony, 70 kont i trzy grupy. Z należącego do niej Instagrama pozbyto się z kolei 76 kont.

Portal wyliczył, że nieautentyczne konta były śledzone przez 155 tys. użytkowników na Facebooku i 48 tys. na Instagramie. 2300 osób dołączyło też do przynajmniej jednej z propagandowych grup w pierwszym z serwisów.

W trakcie drugiej akcji z Facebooka i Instagrama zniknęło łącznie 12 stron i 75 kont obserwowanych przez 1100 osób. Trzecia część śledztwa poskutkowała usunięciem 168 stron i 140 kont z Facebooka oraz 31 kont z Instagrama. Podano, że aż 813 tys. osób obserwowało przynajmniej jedną z usuniętych w tej części stron.

Twitter poinformował z kolei o zablokowaniu 284 kont, które angażowały się w "skoordynowaną manipulację". Z analiz tego serwisu wynika, że bardzo wiele z tych kont pochodzi z Iranu.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: