60 proc. graczy używa Windows 10. Ale u pozostałych nie jest już tak kolorowo

Windows 10 nie ma sobie równych, wynika ze statystyk platformy Steam. Do gier wykorzystuje go aż 60 proc. osób. Statystyki wśród ogółu użytkowników nie są już dla "Dziesiątki" tak przychylne.

Rywalizacja Windows 7 i 10, a więc - zdaniem wielu osób - dwóch najbardziej udanych systemów operacyjnych Microsoftu ostatnich lat ciągnie się już od dłuższego czasu.

Bardzo wiekowa, bo już 9-letnia "Siódemka" dzierżyła tytuł lidera aż do stycznia br. (dane StatCounter), kiedy została pokonana przez Windowsa 10. Ze statystk NetMarketShare wynika jednak zupełnie co innego, ale do tego obydwie firmy badawcze zdążyły nas już przyzwyczaić.

Pojedynek na udziały rynkowe pozostaje więc nierozstrzygnięty. Wiemy natomiast na pewno jaki system jest najbardziej lubiany przez graczy. Takie dane (za sierpień br.) dostarcza nam platforma Steam dająca graczom dostęp do ich ulubionych tytułów na PC.

Steam: gracze wybierają Windows 10

Ze statystyk Steam wynika, że ulubionym systemem operacyjnym wśród graczy jest Windows 10, który zanotował udział równy 60,62 proc. "Dziesiątka" już od dłuższego czasu była najpopularniejszym systemem na Steamie (poza zaskakującą "wpadką" z listopada 2017 roku), dlatego taki wynik nie powinien dziwić.

W sierpniu Windows 10 urósł o 6,22 proc. Odbyło się to głównie kosztem Windows 7, który zanotował spadek o 6,90 proc. i kończy sierpień z udziałem równym 29,17 proc. Bardzo niewiele, bo o 0.31 proc. urósł także Windows 8.1, który jest dziś zainstalowany na 3,9 proc. komputerów użytkowników Steam.

Mowa oczywiście o systemach w wersji 64-bitowej. Starsze, niemal nienadające się dziś do gier 32-bitowe, mają już marginalne udziały w rynku.

Systemy operacyjne na SteamSystemy operacyjne na Steam fot. Steam

Przy okazji poznaliśmy też kilka ciekawostek na temat podzespołów wykorzystywanych przez graczy. Okazuje się, że niemal 75 proc. z nich korzysta z kart graficznych Nvidia, a tylko niecałe 15 proc. układów AMD. Wśród procesorów króluje Intel (83,5 proc.). Pełne statystyki możecie zobaczyć na stronie Steam.

NetMarketShare: statystyczny internauta ma Windows 7

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wśród ogółu użytkowników komputerów. Dane za sierpień br. dostarczone przez NetMarketShare mówią jasno: najpopularniejszym systemem operacyjnym jest dziś Windows 7.

Wersje Windows według NetMarketShareWersje Windows według NetMarketShare fot. NetMarketShare

Leciwy system ma dziś 40,27 proc. udziałów, ale stale goni go "Dziesiątka", która zanotowała już 37,8 proc. udziałów. Dalej mamy Windows 8.1 i XP z marginalnymi wynikami - odpowiednio 5,48 i 4,88 proc.

StatCounter: Windows 10 najpopularniejszym systemem na świecie

Tradycyjnie zupełnie odmienne dane podaje druga z badających rynek firm - StatCounter. Jej zdaniem, "Dziesiątka" miała w sierpniu 48,18 proc. udziału, a "Siódemka" zakończyła miesiąc z wynikiem "tylko" 38,65 proc. Dalej mamy Windows 8.1 (7,35 proc.) i 17-letniego XP (3.06 proc.).

Wersje Windows według StatCounterWersje Windows według StatCounter fot. StatCounter

Warto przypomnieć, że Windows 7 zostanie całkowicie pozbawiony wsparcia już w styczniu 2020 roku, a wersja 8.1 trzy lata później. Zważywszy na to udział obu tych systemów wciąż jest bardzo wysoki.

---

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: