Routery stacjonarne i mobilne z LTE. Jaki wybrać? Oto kilka porad, które ułatwią zakup

Wielu użytkowników nie przykłada większej uwagi do wyboru odpowiedniego routera Wi-Fi, a wbrew pozorom jest to urządzenie niezwykle istotne.

Wybór odpowiedniego routera dla wielu osób jest sprawą drugorzędną. Jednak to właśnie od tego urządzenia zależy czy korzystanie z internetu będzie bezproblemowe, a jego szybkość odpowiednia. Warto więc wiedzieć, na co uważać przy zakupie. Oto garść najważniejszych porad.

Router mobilny czy stacjonarny?

Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to gdzie z routera będziemy korzystać. Na rynku są zarówno urządzenia przeznaczone wyłącznie do pracy stacjonarnej, jak i dedykowane osobom często przemieszczającym się.

Te drugie, czyli routery mobilne są we wbudowany akumulator, który pozwala korzystać z nich z dala od gniazdka. Często mogą też posłużyć jako dodatkowy power bank dla smartfona, ale nie są bez wad. Oferują znacznie węższy wybór gniazd i portów.

Najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Jeśli wiecie już jaki rodzaj wybrać warto upewnić się, że router będzie mógł bezproblemowo połączyć się z domowym internetem. Operatorzy oferujący internet używają różnych złącz.

Dwa najpopularniejsze sposoby to wtyczki RJ-45 i RJ-11. Ten pierwszy to popularna wtyczka LAN, do której gniazdo znajdziecie też w niektórych komputerach. Ten drugi to kabel telefoniczny, służący również do podłączenia stacjonarnego telefonu.

W niektórych routerach można również spotkać gniazdo USB, które pozwoli podłączyć zewnętrzny modem mobilny. Umożliwi także podłączenie dysku twardego lub pendrive'a i udostępnienie jego zawartości.

Routery - stacjonarne i mobilneRoutery - stacjonarne i mobilne fot. materiały partnerów

Z LTE czy bez?

Czasy kombinowania z zewnętrznymi modemami 3G jednak już dawno minęły. Teraz wiele routerów jest wyposażonych w slot na kartę SIM. Dzięki temu można bezproblemowo przesyłać internet z sieci LTE.

Przy zakupie warto sprawdzić czy wybrany model jest wyposażony we wbudowany modem mobilny. W routerach mobilnych jest to element obowiązkowy, jednak urządzenia stacjonarne nie zawsze go obsługują.

Jeśli znaleźliście ofertę internetu mobilnego, która jest korzystniejsza od propozycji operatorów stacjonarnych warto ją rozważyć. Trzeba jednak pamiętać, że prędkość łącza będzie warunkowało miejsce zamieszkania. Poza miastami warto wyposażyć się w dodatkową antenę poprawiającą zasięg.

Single Band czy Dual Band?

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest obsługiwana częstotliwość. Sieć Wi-Fi pracuje na dwóch - 2,4 GHz i 5 GHz. Korzystanie z tej pierwszej może sprawiać problemy.

Nietrudno bowiem o zakłócenia, które utrudnią korzystanie z internetu i znacząco ograniczą jego maksymalną szybkość. Owe zakłócenia powodują m.in. wszystkie urządzenia Wi-Fi w pobliżu, a nawet sprzęty takie jak mikrofalówka.

Warto więc dopłacić do routera Dual Band, a więc obsługującego obie sieci. Warto sprawdzić też jaki standard Wi-Fi obsługuje. Najlepiej, aby był to 802.11n lub 802.11ac. Od tego również zależy szybkość domowego internetu.

Więcej o: