Z Windowsa 7 możesz korzystać o trzy lata dłużej. Ale zapłać

Microsoft ma dobrą wiadomość dla użytkowników Windowsa 7. Pozwoli bezpiecznie korzystać z systemu nawet 3 lata po zakończeniu wsparcia. Za taką przyjemność trzeba będzie jednak dodatkowo zapłacić.

Od stycznia 2015 roku Windows 7 nie jest już objęty wsparciem podstawowym. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem całkowite wsparcie (tzw. rozszerzone) zostanie zakończone za 16 miesięcy - 14 stycznia 2020 roku. Po tej dacie korzystanie z systemu stanie się bardzo niebezpieczne.

Microsoft postanowił jednak "zlitować się" nad użytkownikami, którzy bardzo nie chcą lub nie mogą rozstać się z "Siódemką" w 2020 roku. Firma ogłosiła własnie, że przedłuży wsparcie do stycznia 2023 roku, ale tylko dla niektórych użytkowników systemu.

Niestety, aby zostać objętym dłuższym okresem wsparcia, trzeba być posiadaczem licencji na Windows 7 ESU (Extended Security Updates), która Microsoft zaoferuje za dodatkową opłatą.

Producent "Okienek" niestety nie ogłosił ceny zakupu takiej usługi, jednak można domyślać się nie będzie ona niska. Wiadomo jedynie, że licencję trzeba będzie zakupić na każde urządzenie osobno, a "cena będzie wzrastać każdego roku". 

Windows 7 ESU będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Windows 7 Professional i Windows 7 Enterprise w ramach licencjonowania grupowego, z rabatem dla klientów posiadających system Windows Software Assurance, Windows 10 Enterprise lub Windows 10 Education

- czytamy na blogu Microsoftu.

Firma z nową ofertą celuje więc w klientów biznesowych, którzy korzystają z "Siódemki" na wielu komputerach. W wielu przypadkach zakup dłuższego okresu wsparcia będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż pospieszna przesiadka na nowszy system.

Windows 7 już za klika miesięcy będzie obchodził 10. urodziny. Pomimo wieku systemu korzystają z niego miliony użytkowników, którzy ani myślą o przesiadce na nowszą "Dziesiątkę".

Z danych NetMarketShare wynika, że z leciwego Windowsa 7 wciąż korzysta ponad 40 proc. wszystkich użytkowników komputerów. Taki stan rzeczy to dla Microsoftu spory problem. Firma nie może udostępniać wsparcia technicznego w nieskończoność, bo musi skupić się na nowszych produktach.

---

Zrób to sam: wieszamy telewizor

Więcej o:
Komentarze (37)
Windows 7 ze wparciem do 2023 roku dla wybranych użytkowników. Microsoft udostępnia płatną usługę ESU
Zaloguj się
 • s0nar

  Oceniono 12 razy 12

  Hahaha, za 16 miesięcy korzystanie z Windows 7 będzie "bardzo niebezpieczne"? Są jeszcze normalni ludzie, którzy korzystają z Windowsa XP i jeszcze mają się dobrze - wszystko zależy od potrzeb i danego środowiska. Nie mówię tym samym, aby korzystać tylko ze starego softu, ale nie przesadzałbym z komunikatami typu "bardzo niebezpieczne", bo jak ktoś jest cienki jak barszcz i nie myśli to polegnie nawet mając na komputerze Windows 10.

 • typowynazista

  Oceniono 8 razy 6

  Jakby win10 się do czegoś nadawało poza drapaniem po jajcach, to może by się "siódemkowcy" przesiedli...

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 4

  Korzystając z okazji przypominam, że wsparcie na Linuxa jest darmowe i nie wygasa.

 • qnqn

  Oceniono 5 razy 3

  a jak nie dopłącę to nie będę mógł???
  Pracuje na Linuxach wiec wali mnie M$

 • jedyny_times

  Oceniono 5 razy 3

  Do tego, by w domu, do podstawowych potrzeb, jak przeglądanie internetu, czy oglądanie filmów spokojnie można używać linuxa. Do grafiki, już będzie się trzeba bardziej postarać, ale da się, tylko lamer sobie nie poradzi.

 • aktyntasza

  Oceniono 7 razy 3

  Windows 7 to ostatni system na moich starych komputerach. Próbowałem zainstalować Windows 8 i 10 i nie da się więc jak się skończy wsparcie to będę musiał wyrzucić cały sprzęt komputerowy w firmie i kupić nowy. Dobrze było by żeby Windows 7 był jak najdłużej wspierany.

 • ad2009

  Oceniono 3 razy 3

  To wygląda jak sabotaz na uzytkownikach. Pozostawiono "dziury" i teraz nalezy zaplacic za ich załatanie. Za kilka lat czeka to i kolejne WIN..

 • hens

  Oceniono 9 razy 3

  Należy zablokować aktualizacje, lub używać WIN 7 w zamknietej wewnętrznej domowej / biurowej wewnętrznej sieci. Komunikacja komputerów z wi-fi ograniczona. To są woły robocze a nie sprzęt igrzyska dla roboli przy kawce na youtube.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX