Pierwszy polski serial Netfliksa. "1983" na ekranach już w listopadzie

Długo wyczekiwany pierwszy polski serial oryginalny pojawi się na Netfliksie już 30 listopada br. "1983" to trzymający w napięciu thriller konspiracyjny, wielowątkowa opowieść o alternatywnej rzeczywistości i Polsce z roku 2003, jakiej nie znamy.

Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80-tych. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

 

"1983" ma zaskakująco łączyć gatunki - wartka akcja i wątek kryminalny przeplatać się z historią miłosną i opowieścią o poszukiwaniu prawdy - a wszystko to na tle międzynarodowego spisku w pełnym tajemnic świecie, w którym to Polska zdaje się rozdawać karty.

Polska produkcja z polską obsadą

Serial wyreżyserowały cztery cenione artystki: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska. W rolach głównych występują Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz. W znakomitej obsadzie znaleźli się także Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus, Mateusz Kościukiewicz oraz Ewa Błaszczyk.

W rolach głównych występują Maciej Musiał i Robert Więckiewicz. W znakomitej obsadzie znaleźli się także Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus oraz Ewa Błaszczyk.

Czytaj też: Co stoi za fenomenem globalnej popularności Netfliksa? Postanowiliśmy zapytać u źródła

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadają firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall (Jurassic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Wszystkie 8 odcinków ukaże się już 30 listopada na całym świecie - tylko na Netflix.

---

Jak ożywiono antyczną Grecję. Rozmawialiśmy z twórcami ACOD

Więcej o:
Komentarze (24)
"1983" obejrzymy już 30 listopada. To pierwszy polski serial na Netfliksie
Zaloguj się
 • racionalist

  Oceniono 12 razy 4

  Czyli taka Polska wersja ”The man in the high castle”? Moze byc interesujace.

 • defaalt

  Oceniono 3 razy 3

  Znowu będzie ryk z prawej strony, że to antypolskie. Daleko szukać, w Do Rzeczy już komuś ten serial śmierdzi, mimo że pojawił się dopiero jeden zwiastun i nie wiadomo za wiele :) Swoją drogą zapowiada się ciekawie.

 • ob1canob

  Oceniono 11 razy 3

  O! Brzmi ciekawie. Bardzo lubie speklatywna sci-fi. Bede ogladal.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 1 raz 1

  już czekam na rok 1987

 • piotrek_z_piotrkowa

  Oceniono 5 razy 1

  Ultraviolet nie był polski ? Mówili po polsku, polscy aktorzy, ale może przeoczyłem kraj produkcji faktycznie.

 • 1-andrzejmucha

  0

  A czy “Ultraviolet” nie jest polskim serialiem?

 • Robert Marek

  0

  Pana Roberta najbardziej cenię z najlepszej polskiej komedii romantycznej, czyli "Świadka koronnego".

 • pablo-102

  Oceniono 2 razy 0

  Chcecie mi powiedzieć ze Musiał jest producentem wykonawczym tej produkcji? Nie osłabiajcie mnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX