Orange ma zapłacić 9,1 mln zł kary. Wysyłał klientom SMS-y bez ich zgody

Urząd Komunikacji Elektronicznej stwierdził, że Orange wysyłał SMS-y marketingowe bez posiadania zgód klientów i nałożył na operatora kary pieniężne w łącznej wysokości 9,1 mln zł. Do klientów trafiło 3,8 mln takich SMS-ów.

Postępowanie, w wyniku którego na Orange Polska nałożono karę, zostało zainicjowane skargą klienta sieci. Otrzymał on od firmy za pośrednictwem wiadomości SMS niezamówione informacje marketingowe.

Wysłano prawie 4 mln SMS-ów

UKE ustaliło, że użytkownicy dostali łącznie 3,8 mln niechcianych SMS-ów od pomarańczowego operatora. Na firmę nałożono kary pieniężne wynoszące łącznie 9,1 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna.

Prezes UKE stwierdził, że Orange Polska S.A. wykorzystywała automatyczne systemy wywołujące do celów marketingu bezpośredniego nie wykazując posiadania wymaganych w takim przypadku zgód abonentów lub użytkowników końcowych. W trakcie postępowania ustalono, że zostało wysłanych łącznie ponad 3,8 mln wiadomości SMS do klientów, z naruszeniem Prawa Telekomunikacyjnego. Na Orange Polska S.A. nałożono kary pieniężne w łącznej wysokości 9,1 mln zł

- czytamy w komunikacie.

Art. 172 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego stanowi zabezpieczenie abonentów i użytkowników końcowych przed ingerencją w ich prywatność przez niezamówione komunikaty. Przepis ten zakazuje używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

Zabrało wymaganych zgód

Orange Polska S.A. nie wykazała, że posiadała utrwalone zgody udzielone przez swoich abonentów i użytkowników końcowych na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym, przy użyciu automatycznych systemów wywołujących. Wysyłka ww. wiadomości SMS odbyła się zatem wbrew zakazowi wynikającemu z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego, który nie został uchylony przez stosowne zgody osób, do których były wysyłane wiadomości SMS o charakterze marketingowym, wyjaśnia urząd.

Prezes UKE oceniając zakres naruszenia zwrócił uwagę na okoliczność, iż bezpośrednią konsekwencją stwierdzonych naruszeń było obniżenie przewidzianego prawem stopnia ochrony prywatności i związanych z tym praw abonentów i użytkowników końcowych w relacji z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. Jednocześnie skala procederu była znaczna, gdyż objęła łącznie 3 820 185 numerów telefonów abonentów lub użytkowników końcowych

- czytamy w dalszej części komunikatu.

Orange "przeprasza" rozdając pakiety 

Prezes UKE ocenił natomiast pozytywnie podjęte przez Orange Polska działania zmierzające do zadośćuczynienia abonentom i użytkownikom końcowym za bezprawne rozesłanie do nich wiadomości SMS o charakterze marketingowym, poprzez przyznanie im specjalnych bonusów (pakietów danych).

Prezes UKE wziął przy tym pod uwagę starania firmy mające na celu dotarcie do adresatów uprzednio wysłanych wiadomości SMS, a w szczególności fakt, że informacja o bonusie została zatytułowana jako "Ważna informacja dla klientów", aby zapewnić jej odpowiednią zauważalność na stronie internetowej spółki. Opisana okoliczność została wzięta pod uwagę i miała wpływ na wysokość nałożonej kary.

Więcej o:
Komentarze (10)
UKE nałożył na Orange Polska 9,1 mln zł kary za SMS-y marketingowe
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 7 razy 3

  Zdaje się, że tą skargę złożył ktoś ustosunkowany, to i wygrał. Zapewne otrzyma jeszcze odszkodowanie. Cała reszta, będąca w tej sytuacji zadowolić się będzie musiała ochłapami w postaci zwiększonych pakietów danych - zamiast 100 sms miesięcznie, np. 1000 albo podobne niezwykle "atrakcyjne" pakiety. Pamiętam, jak swego czasu, usilnie korespondowałem w podobnej sprawie z Polkomtelem a sprawę przekazałem do urzędu ochrony konsumenta. Oczywiście, Polkomtel udawał niewinnego a urząd odesłał mnie na drzewo. Takie mamy państwo i to od dawna. Wcale nie dziwię się teraz słowom mojego adwokata, który mówił mi zawsze, że do sądu idzie się, jak nie ma się już innego wyjścia i robią to zdesperowani. Zwycięzcą jest jednak zawsze prawnik jednej czy drugiej strony, który niezależnie od wyników sprawy pobiera należne mu honorarium i odzyskuje poniesione koszty. Na przykładzie sporów jakie mamy wg sądownictwa, ewidentnie wynika, bo mówią o tym same partie jak i ich członkowie, że są sędziowie nasi i wasi. Tylko jak się to ma do przeciętnego Kowalskiego, który oczekuje sprawiedliwości. Czy jak przegram, to mam prawo powiedzieć, że wyrok był lipny, bo sędzia był "ich"?

 • natenczas_wojski

  Oceniono 4 razy 2

  1.Zastanów się 3 razy zanim podpiszesz umowę z Orange.
  2. Przeczytaj 3 razy tą umowę.
  3. Zapytaj ile zapłacisz za wysłuchanie reklam zanim uzyskasz płatne połaczenie z konsultantem 1-go stopnia (zero kompetencji).
  4. Zapytaj dlaczego płacisz za połączenie przy zgłaszaniu awarii z winy Orange.
  5. Zapytaj dlaczego neostrada 80 Mbps ma max 60 Mbps a może mieć nawet 20Mbps i masz się cieszyć.
  Gdy uzyskasz odpowiedzi (z Orange tylko forma pisemna) na powyższe - wybierz operatora.
  Pozdrawiam

 • hens

  Oceniono 1 raz 1

  Jedyne co od Orange mogę otrzymywać to info o wystawieniu faktury i tak jest.
  A reszta reklam, to od firm którym podałem info o numerze kontaktowym i wyraziłem zgodę na otrzymywanie reklam o promocjach.........Gdzie jest ta napaść i molestowanie przez ORANGE ????????????

 • gio0102

  Oceniono 7 razy 1

  kara nieadekwatna do szkodliwości czynu. Ale skądś muszą brać na rosnące apetyty na publiczną kasę pis-kolesi, synekury oraz na 500+. W Netii (należącej już do Polsatu) Jacek Kurski TVPis już umieścił swoją żonkę w zarządzie :D. Podobno z danych Netii wynika, ze TVPis ma tam najlepsza oglądalność - żona ma nad tą "wiarygodnością" czuwać ;). Więc Orange też byłoby dobre na synekury dla pisuarów, dawałoby kasę na pisowskie eventy i byłby dostęp do danych klientów, których trzeba poinwigilować (piszę to ironicznie). Jeżeli ktoś głosował na pis i teraz nie protestuje to niech nie narzeka na kolejną zdewastowaną przez pisuarnię dziedzinę życia (po służbie zdrowia, pkp i in). Najpierw firmy, potem zwykli obywatele odczują stronniczość pis sądów.

 • stanislaw.sk

  0

  Nas abonentów Multimedia z siedzibą w Łodzi bez naszej zgody i wiedzy przejął Orange z siedzibą w Warszawie i dlatego zaskarżyliśmy tę samowolkę operatora do sądu

 • Oceniono 2 razy 0

  Dobrze im tak. Coś zarobili na tym procederze ale karma i tak wraca. Nie polecam tej sieci. Każda inna jest lepsza.

 • beton44

  Oceniono 1 raz -1

  Chyba pomogło - ostatnio jakoś tych bezsensownych SMSów nie przysyłają :-)

 • Halina Furmańczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko, ze to nie sad wydal wyrok, a UKE czyli urzad kontroli elektronicznej. Tak, ze nie ma co sie podniecac, ze sa sedziowie nasi i wasi. Na razie nie, sedziowie sa niezawisli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX