Jack Ma, szef koncernu Alibaba i serwisu AliExpress jest członkiem Komunistycznej Partii Chin

Jack Ma, najbogatszy chiński biznesmen i szef koncernu Alibaba, jest oficjalnie członkiem Komunistycznej Partii Chin - potwierdził dziennik "Renmin Ribao", oficjalny periodyk chińskiego rządu.

Współzałożyciel i szef najcenniejszego chińskiego koncernu Alibaba (należy do niego m.in. popularny w Polsce serwis AliExpress), będzie jedną ze 100 osób, które Komunistyczna Partia Chin uhonoruje w ramach obchodów 40-lecia reform gospodarczych i otwarcia się Państwa Środka na świat.

Oprócz Jacka Ma, którego majątek jest szacowany przez Bloomberga na 38,4 mld dol.,  wyróżnieni zostaną m.in. Pony Ma, dyrektor generalny koncernu Tencent Holdings Ltd., szef serwisu Baidu Robin Li, jak również gwiazda NBA - Yao Ming. 

Jak donosi Bloomberg, potwierdzenie przynależności Jacka Ma i grupy innych chińskich biznesmenów do Komunistycznej Partii Chiń jest kolejnym przykładem na zacieranie się w Chinach granicy pomiędzy polityką, a wielkim biznesem.

Daje się zauwżyć coraz bliższe relacje między wielkimi chińskim firmami internetowymi i rządem, gdyż rząd postrzega je jako jeden z najskuteczniejszych środków do realizacji swoich celów politycznych

- podkreślił w rozmowie z Bloombergiem Martk Natkin, dyrektor zarządzający w firmie Marbridge Consulting. Jednocześnie zaznacza on jednak, że członkostwo w partii komunistycznej nie jest  jednoznaczne z wysoką aktywnością polityczną. To raczej rodzaj "hołdu lennego" i potwierdzenia swojej wierności wobec partii.

Rewolucja gospodarcza

Reformy gospodarcze, których 40-lecie świętuje w tym roku Komunistyczna Partia Chin zostały zainicjowane w 1978 r. przez Denga Xiaopinga.

Ich częścią było również otwarcie Chin na świat. Kraj, który wcześniej się izolował, się aktywnym graczem na arenie międzynarodowej - m.in. przez zacieśnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz ściągnięcie do kraju kapitału międzynarodowego.

Więcej o: