Jack Ma, szef koncernu Alibaba i serwisu AliExpress jest członkiem Komunistycznej Partii Chin

Jack Ma, najbogatszy chiński biznesmen i szef koncernu Alibaba, jest oficjalnie członkiem Komunistycznej Partii Chin - potwierdził dziennik "Renmin Ribao", oficjalny periodyk chińskiego rządu.

Współzałożyciel i szef najcenniejszego chińskiego koncernu Alibaba (należy do niego m.in. popularny w Polsce serwis AliExpress), będzie jedną ze 100 osób, które Komunistyczna Partia Chin uhonoruje w ramach obchodów 40-lecia reform gospodarczych i otwarcia się Państwa Środka na świat.

Oprócz Jacka Ma, którego majątek jest szacowany przez Bloomberga na 38,4 mld dol.,  wyróżnieni zostaną m.in. Pony Ma, dyrektor generalny koncernu Tencent Holdings Ltd., szef serwisu Baidu Robin Li, jak również gwiazda NBA - Yao Ming. 

Jak donosi Bloomberg, potwierdzenie przynależności Jacka Ma i grupy innych chińskich biznesmenów do Komunistycznej Partii Chiń jest kolejnym przykładem na zacieranie się w Chinach granicy pomiędzy polityką, a wielkim biznesem.

Daje się zauwżyć coraz bliższe relacje między wielkimi chińskim firmami internetowymi i rządem, gdyż rząd postrzega je jako jeden z najskuteczniejszych środków do realizacji swoich celów politycznych

- podkreślił w rozmowie z Bloombergiem Martk Natkin, dyrektor zarządzający w firmie Marbridge Consulting. Jednocześnie zaznacza on jednak, że członkostwo w partii komunistycznej nie jest  jednoznaczne z wysoką aktywnością polityczną. To raczej rodzaj "hołdu lennego" i potwierdzenia swojej wierności wobec partii.

Rewolucja gospodarcza

Reformy gospodarcze, których 40-lecie świętuje w tym roku Komunistyczna Partia Chin zostały zainicjowane w 1978 r. przez Denga Xiaopinga.

Ich częścią było również otwarcie Chin na świat. Kraj, który wcześniej się izolował, się aktywnym graczem na arenie międzynarodowej - m.in. przez zacieśnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz ściągnięcie do kraju kapitału międzynarodowego.

Więcej o:
Komentarze (17)
Jack Ma, szef AliExpress jest członkiem Komunistycznej Partii Chin
Zaloguj się
 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 8 razy 4

  tak jak 90 MILIONÓW innych Chińczyków - wolę chińskie artykuły za 50 % ceny niż polski oszukany SYF

 • dorsz_pitery

  Oceniono 5 razy 3

  BO PARTIE POLITYCZNE TO MAFIA - USANKCJONOWANA PRZEZ PRAWO

  NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT LUDZKOŚCI

 • brusiek11

  Oceniono 2 razy 2

  Zabawne.... sugerujecie aby u nich nie kupować?
  Wzruszyłem się faktem że specjalnie czytujecie chińskie dzienniki aby nas ostrzec.
  Ponieważ w tej sytuacji, tysiące polskich klientów, najprawdopodobniej przestaną kupować w Chinach i rzuci się na "krajowe" Allegro - bardzo proszę o szczegółową analizę opcji politycznej i przynalezności partynej, kierownictwa i właścicieli Allegro

 • mistermadmat

  Oceniono 3 razy 1

  No i ch uj nie sobie bedzie ...Za komuny w Polsce karakan był kapusiem i co ? dalej jest a wy całujecie go w d upę .....

 • wacmax

  Oceniono 1 raz 1

  W Chinach rzadzi Komunistyczna Partia Chin, a Chiny rozwijają się dynamicznie są potegą gospodarczą.
  Gdyby to trafiło na styropiany, to w ramach walki z "komunizmem" wyprzedawczyki styropianowe nie dopuściłyby do rozwoju kraju.
  Bo styropianowe wyprzedawczyki umieją tylko kraść - przy pomocy złodziejskiego prawa w tym celu ustanowionego - i sprzedawać za grosze to, czego same nie zbudowały i co nie jest ich własnością !

 • gregsxf

  0

  po tym artykule zacznę więcej kupować na Aliexpress niż dotychczas wiec celu nie uświadczycie gOwniarze pzdr

 • kroliklesny

  Oceniono 2 razy 0

  I o co halo? Jakby nie byl czlonkiem, to by nie mial mozliwosci robic Renminbi na chinskim rybnku, a ten jest niesamowity! Ciekawostka: slowo "MA" /jego nazwisko/ zaleznie od tego, jak sie je "zaspiewa", ma 4 znaczenia: kon, droga, mama, zirnko sezamu. To tyle w temacie.

 • grab31

  0

  nie wszyscy przestaną kupować... tylko prawactwo, narodowcy, ci, co wstają z kolan, ale doopa ciężka itp!!

 • senioryta13

  Oceniono 1 raz -1

  "ściągnięcie do kraju kapitału międzynarodowego. "
  Chiny sa na dobrej drodze do odzyskania swiatowej potegi , jak to juz nieraz w przeszlosci bywalo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX