Windows 10 najpopularniejszym systemem na świecie. Ale zaskakuje też wynik XP

Bartłomiej Pawlak
To było kwestią czasu. Windows 10 jest już najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie wyprzedzając "Siódemkę". Takie dane przynosi NetMarketShare, który do tej pory twierdził, że to Windows 7 jest liderem. Zaskakuje też wynik Windowsa XP.
Zobacz wideo

Na początek warto powiedzieć, że na rynku mamy dwie liczące się firmy, które co miesiąc publikują statystyki popularności poszczególnych systemów operacyjnych. Ze względu na różnice w metodologii badań obie firmy podają zupełnie różne wyniki, o czym pisaliśmy tutaj.

NetMarketShare przyznaje: Windows 10 jest liderem

Jedna z tych firm, NetMarketShare opublikowała właśnie dane obejmujące grudzień 2018 roku. Okazuje się, że Windows 10 powiększył swoje udziały o nieco ponad 1 punkt procentowy (z 38,14 proc.) i jest już zainstalowany na 39,22 proc. komputerów na świecie.

Z kolei Windows 7 zanotował spory spadek z 38,89 proc. na 36,9 proc. i po raz pierwszy "dał się" wyprzedzić zyskującej popularność "Dziesiątce". Jeśli spadkowa tendencja się utrzyma, "Siódemka" nie ma już szans na powrót na pierwsze miejsce w rankingu.

Netmarketshare: Windows 10 wyprzedził Windowsa 7Netmarketshare: Windows 10 wyprzedził Windowsa 7 fot. Netmarketshare

Umacnia się Windows XP!

Za "wielką dwójką" systemów Windows 10 i 7 mamy najpopularniejszy komputerowy system od Apple - Maca OS X 10.14. W grudniu jego wynik wyniósł zaledwie 4,73 proc., co pozwoliło minimalnie wyprzedzić Windowsa XP i zamknąć podium.

Co ciekawe, bardzo leciwy, bo 17-letni już XP od września stale utrzymuje tendencję wzrostową. W grudniu po raz kolejny powiększył swoje udziały z 4,23 do 4,54 proc., co doprowadziło do nieco kuriozalnej sytuacji. Stary XP wyprzedził Windows 8.1, który znajdował się w grudniu na 4,45 proc. komputerów na świecie.

Wyniki NetMarketShare - grudzień 2018Wyniki NetMarketShare - grudzień 2018 fot. NetMarketShare

StatCounter: Windows 10 od dawna jest liderem

Wspomniane w pierwszym akapicie różnice w metodologii badań sprawiły, że zdaniem drugiej z firm badających rynek StatCounter, Windows 10 wyprzedził "Siódemkę" już kilka miesięcy temu.

Według danych za grudzień, "Dziesiątka" również jest najpopularniejszym systemem Microsoftu ale ze znacznie wyższym wynikiem - 52,36 proc. Windows 7 ma zdaniem tej firmy 35,63 proc. rynku Windowsów (StatCounter nie bierze tu pod uwagę systemów Apple). Co ciekawe, trzecim miejscu jest z kolei... Windows 8.1 z wynikiem 6,95 proc.

Wersje Windows według StatCounter - 12.2018Wersje Windows według StatCounter - 12.2018 fot. StatCounter

Po raz pierwszy od kilku lat mamy jednak sytuację, w której obie firmy analityczne zgodnie mówią, że to właśnie Windows 10 jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Wygląda więc na to, że Microsoft powili dopina swego, bo zdaniem obu firm "Dziesiątka" skrupulatnie powiększa swoje udziały.

Więcej o: