Zgubiłeś dowód osobisty lub ktoś go ukradł? Teraz możesz to zgłosić przez internet

W trakcie sylwestrowej zabawy zgubiłeś lub uszkodziłeś dowód osobisty? Dla swojego dobra zgłoś to jak najszybciej - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. By to zrobić, nie trzeba już iść do urzędu.
Zobacz wideo

- Każdy, kto chce zgłosić przez Internet utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego, musi mieć Profil Zaufany - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki niemu potwierdzi swoją tożsamość. Chodzi o to, by nikt nie mógł się pod nas podszyć.

Co dalej?

Po pierwsze, musimy pamiętać, że w zgłoszeniu utraty/kradzieży lub uszkodzenia dowodu osobistego nikt nie może nas wyręczyć. Musimy to zrobić osobiście. W przypadku dzieci do 18. roku życia, osób całkowicie/częściowo ubezwłasnowolnionych w ich imieniu formularz mogą złożyć odpowiednio - rodzic, opiekun prawny lub kurator.

Po drugie, należy odwiedzić tę stronę.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistegoZgłoszenie utraty dowodu osobistego fot. MC

Zgubiłeś dowód osobisty? Oto, co musisz zrobić:

  1. Kliknij przycisk WYŚLIJ ZGŁOSZENIE.
  2. Zaloguj się na swój Profil Zaufany.
  3. Wybierz, co chcesz zgłosić - utratę lub uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu - wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu.
  4. Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód).
  5. Odpowiedz, czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu.
  6. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie.
  7. Wyślij zgłoszenie. Wyświetli się komunikat, że zostało wysłane. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).Jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu - zanieś dowód do urzędu albo wyślij pocztą.

Dobra wiadomość: usługa jest w pełni bezpłatna.

Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni dowód osobisty. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu, zaznacz to w formularzu.

Możesz je odebrać w urzędzie, otrzymać pocztą lub przez internet. Zatrzymaj zaświadczenie - może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż dwa miesiące.

WAŻNE:

1. Zaświadczenie, które dostaniesz od urzędnika, nie jest dokumentem tożsamości.
2. Teraz potrzebujesz nowego dowodu osobistego. Wniosek o jego wydanie również możesz złożyć online. Sprawdź, jak to zrobić.

Wniosek o nowy dowód osobisty.Wniosek o nowy dowód osobisty. fot. MC

O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli twój dowód zaginął lub ktoś ci go ukradł - zgłoś to w banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.

Zgłoś utratę dowodu w banku, nawet jeśli nie masz konta bankowego. Sprawdź listę banków, w których możesz zgłosić utratę dowodu.

Jeżeli podejrzewasz, że Twój dowód został skradziony zawiadom również policję.

Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód.

Więcej o: