MWC 2019: Oto Nokia 9 PureView - smartfon z pięcioma (!) aparatami. W tym szaleństwie jest metoda?

Daniel Maikowski, Barcelona
Dwa, trzy, a dlaczego nie pięć? Nokia pochwaliła się właśnie smartfonem z pięcioma obiektywami głównego aparatu. Producent zapewnia jednak, że to coś więcej niż marketingowa sztuczka.
Zobacz wideo

Mieliśmy już wojnę na megapiksele, a dziś mamy wojnę na obiektywy. Już w ubiegłym roku na rynku pojawiły się smartfony z trzema obiektywami. Nokia, która znajduje się teraz w rękach koncernu HMD, postanowiła jednak pójść dalej o krok. A nawet dwa kroki.

Nokia 9 PureViewNokia 9 PureView fot. DM

Na targach MWC 2019 w Barcelonie Finowie zaprezentowali swój najnowszy smartfon. Nokia 9 PureView posiada aparat, który został wyposażony w aż pięć obiektywów - dwie kamery rejestrują obraz w kolorze, a pozostałe trzy - obrazy monochromatyczne.

Nokia 9 PureViewNokia 9 PureView fot. DM

Pięć obiektów w smartfonie

Producent zapewnia, że umieszczenie w smartfonie pięciu obiektywów bynajmniej nie jest zagrywką marketingową. Ma o tym świadczyć również fakt, że za optykę odpowiada tutaj kultowa w świecie fotografii marka ZEISS Optics.

Nokia 9 Pureview jest w stanie zarejestrować aż 1200 warstw głębokości dla każdego ujęcia, zapisując dane w formacie RAW/DNG. Dzięki temu łatwo poddać zdjęcie zaawansowanej edycji przy użyciu Adobe Photoshop Lightroom czy usłudze Google Photos.

 - tłumaczy Nokia.

Taki zestaw aparatów ma przełożyć się na zdjęcia z większą liczbą detali oraz lepszym odzwierciedleniem kolorów. A jak będzie w praktyce? W Barcelonie spędziłem z nowym smartfonem Nokii zaledwie kilka chwil. Nie mogłem również zgrać zdjęć, które nim wykonałem, dlatego w tej kwestii nie mogę zabrać na razie głosu.

Nokia 9 PureViewNokia 9 PureView fot. DM

Mogę natomiast pochwalić Nokię za bardzo ciekawy design urządzenia. Mam tu przede wszystkim na myśli plecki i interesujące, symetryczne ułożenie obiektywów głównego aparatu. Nokia 9 PureView z pewnością wyróżni się z tłumu.

Snapdragon 845 i ekran OLED

Nokia 9 PureView została wyposażona w ekran 5,99 calowy ekran OLED (1440 x 2880) z zagęszczeniem pikseli na poziomie 538 ppi, który jest pokryty szkłem Gorilla Glass 5. Znajdziemy tu  układ Snapdragon 845, 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane.

Cena smartfona w Europie to 599 euro, czyli około 2600 złotych.

Więcej o: