NASA i SpaceX "przesuną" asteroidę. Misja jak z filmu science fiction
Asteroida zmierza w kierunku Ziemi i - aby uniknąć katastrofy kosmicznej - trzeba zmienić jej kurs. Taki scenariusz widzieliśmy już wiele razy w filmach z gatunku science fiction. Za nieco ponad trzy lata, po raz pierwszy w historii, podobna misja ma zdarzyć się w rzeczywistości.
NASA wraz z SpaceX przesunie asteroidę
Takie plany ma NASA. Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła niedawno, że w 2022 roku zmieni kurs asteroidy, która pojawi się relatywnie blisko naszej planety. Teraz ujawniono, że do współpracy w tej misji NASA wybrała firmę Elona Muska - SpaceX. Zaledwie kilka dni wcześniej przedsiębiorstwo wraz z NASA dokonało historycznego startu rakiety Falcon Heavy.
Amerykanie na celownik obrali jedną z dwóch asteroid tworzących układ Didymos. To mniejsza część układu podwójnego o średnicy 150 metrów nazywana przez NASA "Didymoon". Mały satelita wraz ze swoim większym "bratem" o średnicy 800 metrów okrąża wspólny środek masy w czasie niespełna 12 godzin. Okrążenie Słońca zajmuje temu duetowi nieco ponad 2 lata.
Misja DART - NASA fot. NASA
Didymos znajduje się Grupie Amora, który zaliczany jest do grupy planetoid bliskich Ziemi. Jej orbita jest nieodległa od orbity naszej planety, ale jej nie przecina. Didymoon na szczęście w żaden sposób nie zagraża ludzkości, jednak naukowcy NASA chcą wykorzystać obiekt do przeprowadzenia misji Double Asteroid Redirection Test (DART).
DART, czyli Test Przekierowania Podwójnej Asteroidy
DART ma być eksperymentem, który pozwoli sprawdzić, czy mamy dziś możliwość obrony przed potencjalnie niebezpiecznymi obiektami. Na razie żadna z niespełna 2 tys. planetoid znajdujących się na tej liście nie zagraża uderzeniem w Ziemię, jednak w historii Błękitna Planeta była bombardowana niejednokrotnie i niewykluczone, że sytuacja kiedyś się powtórzy.
Misja DART - NASA fot. NASA
Misja rozpocznie się w czerwcu 2021 roku, a do jej wykonania agencja zatrudniła firmę SpaceX. Przedsiębiorstwo Elona Muska będzie miało za zadanie wyniesienie w kosmos satelity. Do tego celu wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9. Start początkowo miał się odbyć między grudniem 2020, a majem 2021 roku, ale wedle nowszych informacji nastąpi w czerwcu 2021 roku.
Sonda po wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną zostanie skierowana w stronę asteroidy i 7 października 2022 roku uderzy w powierzchnię planetoidy o średnicy 150 metrów. Jej prędkość w momencie kolizji ma wynieść ok. 6 km/s, czyli 21600 km/h.
Misja DART - NASA fot. NASA
Siła uderzenia ma sprawić, że orbita niewielkiego ciała niebieskiego zmieni się ułamek procenta, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na znaczącą zmianę toru lotu. Będzie to pierwsza próba NASA demonstrująca tzw. technikę uderzenia kinetycznego. NASA planuje zamknąć ją w kwocie 69 mln dolarów.
Data uderzenia nie została wybrana przypadkowo. W październiku planetoida będzie znajdowała się bardzo blisko Ziemi, bo w odległości 11 milionów kilometrów. Dzięki temu naukowcy będą mogli dokonywać obserwacji ciała niebieskiego przy pomocy naziemnych teleskopów.
Czytaj też: NASA kończy 60 lat. Wybraliśmy 7 najważniejszych wydarzeń w jej historii
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
Abonament RTV. Poczta Polska ściga dłużników. W 2020 roku zaległości na ponad miliard złotych
-
Ich błękitna krew ma ważną rolę w produkcji szczepionek. Naukowcy alarmują: Superbohater w kryzysie!
-
Pracownicy firm farmaceutycznych szczepią się w grupie zero? "Dostaliśmy nakaz mailem"
-
Włamania na konta polityków. Ekspert: Wyrafinowany atak? Powinni wiedzieć, co to phishing
- Dworczyk atakuje Niemcy za zakup szczepionek poza unijną umową. KE: Najpierw dostawa dla całej UE
- Pfizer wróci do normalnych dostaw szczepionek od 25 stycznia. Dlaczego wcześniej zwolnił tempo?
- Kulisy dymisji w Pekao. Polityczna zgoda Jarosława Kaczyńskiego na odsunięcie "ziobrystów"
- 500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
- PIT 2021. Czy można samemu się rozliczyć? Od kiedy można złożyć deklarację podatkową?