Dane 2,5 mln klientów sklepu Morele wyciekły do sieci. Teraz możesz sprawdzić czy twoje również

Kilka dni temu do sieci wyciekły dane 2,5 mln klientów sklepu internetowego Morele.net. W bazie znajdowały się imiona i nazwiska klientów, a także ich adresy e-mail, numery telefonów i hashe haseł. Teraz w łatwy sposób można sprawdzić, czy nasze dane również zostały udostępnione w sieci.
Zobacz wideo

O sprawie po raz pierwszy usłyszeliśmy w grudniu 2018 roku. Tuż przed świętami sklep Morele.net  poinformował swoich klientów o "nieuprawnionym dostępie do danych osobowych". W ręce cyberprzestępców dostały się wówczas adresy e-mail, numery telefonów, imiona i nazwiska oraz hashe haseł (hasła w postaci zaszyfrowanego ciągu znaków).

Te ostatnie hakerzy próbowali później rozszyfrować i powiązać z konkretnymi osobami. Już po dwóch tygodniach mieli bazę 350 tys. haseł. Co więcej, udało im się odzyskać dane nie tylko aktualnych klientów morele.net, ale i części osób, które jeszcze przed wyciekiem skasowały konta w serwisie. W przypadku użytkowników kupujących na raty wyciec mogły też dane dotyczące dowodów tożsamości, numery PESEL i dane dotyczące sytuacji finansowej.

Wiadomości rozesłane do klientów Morele.netWiadomości rozesłane do klientów Morele.net fot. screen z wiadomości e-mail

Przestępcy opublikowali skradzioną bazę danych

Niedługo potem do sieci trafiły informacje, o tym że złodzieje odpowiedzialni za atak szantażowali sklep. W zamian za "zwrócenie" bazy danych żądali 200 tys. zł w bitcoinach. Negocjacji z cyberprzestępcami nie udało się jednak pomyślnie zakończyć.

Po kilku miesiącach sprawa wróciła, bo - jak poformowała Zaufana Trzecia Strona - w sieci opublikowano wykradzioną w grudniu bazę danych. Przez kilkanaście minut plik był dostępny w serwisie do dzielenia się dużymi plikami Gofile.io. Potem został usunięty. Redaktorzy ZTS potwierdzili - na podstawie analizy własnych kont w bazie morele.net - że zamieszczony w sieci plik był prawdziwy.

Jak sprawdzić czy mój e-mail wyciekł?

Teraz każdy użytkownik może sprawdzić czy jego dane również były publicznie dostępne w sieci. Serwis Have I Been Pwned zaktualizował właśnie bazę danych o informacje udostępnione po wycieku z Morele.net. To bezpieczne miejsce w sieci dzięki któremu możemy w łatwy sposób sprawdzić czy dane powiązane z konkretnym adresem e-mail kiedykolwiek były dostępne publicznie w sieci.

Czy moje dane wyciekły z bazy Morele.net?Czy moje dane wyciekły z bazy Morele.net? fot. screen własny

W odpowiednią rubrykę wystarczy wpisać swój adres e-mail. Have I Been Pwned przeszukuje wtedy bazę danych i podpowiada czy adres został kiedyś wykradziony w sieci. W przypadku wyniku pozytywnego można zobaczyć z jakiej bazy wyciekły nasze dane.

Jeśli dane zostały wykradzione z Morele.net zobaczycie komunikat podobny do tego poniżej:

Czy moje dane wyciekły z bazy Morele.net?Czy moje dane wyciekły z bazy Morele.net? fot. screen własny

Po wycieku w grudniu zalecaliśmy, aby jak najszybciej zmienić dane hasło do sklepu Morele.net, oraz do wszystkich innych serwisów, w których go użyliście. Jeśli tego nie zrobiliście, lepiej zadbać o zmianę hasła jak najszybciej.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: