Google Earth Timelapse w nowej odsłonie. Pokazuje, jak zmieniła się Ziemia przez 35 lat
Usługa Google Earth nie jest niczym nowym - amerykański gigant udostępnia ją już od 2004 roku. Pozwala na oglądanie trójwymiarowego widoku Ziemi, a po przybliżeniu pokazuje świetnej jakości zdjęcia satelitarne.
Google na tym nie poprzestał, bo usługa oferuje nie tylko aktualne, ale także archiwalne fotografie naszej planety. Dzięki zdjęciom zebranym na przestrzeni lat, w Google Earth Timelapse można w kilka sekund prześledzić, jak zmieniał się wygląd Ziemi.
Google aktualizuje Earth Timelapse
W tym tygodniu usługa została zaktualizowana o zdjęcia z dwóch lat. Google też nieco udoskonalił już dostępne w usłudze obrazy. Timelapse obejmuje teraz okres od 1984 do 2018 roku.
Aby stworzyć ten imponujący program, internetowy gigant Google połączył ze sobą 15 milionów wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych pochodzących z baz amerykańskiego programu Geological Survey, NASA Landsat i europejskiego programu Sentinel. W ten sposób uzyskał 35 niezwykle szczegółowych zdjęć Błękitnej Planety, składających się łącznie z ok. biliarda pikseli i obejmujących 35 ostatnich lat.
Korzystając z programu można zobaczyć, jak zmieniały się konkretne miasta od 1984 roku. Jednym z ciekawszych przykładów jest Dubaj, który w ostatnich kilkunastu latach bardzo szybko się rozrastał. Podobnie sytuacja wygląda z miastami takimi jak Las Vegas lub Doha. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, ale podejrzeć również miejsca znajdujące się w Polsce. Poniżej zobaczyć możecie gminę Wronki w województwie wielkopolskim.
Najnowsza aktualizacja przyniosła jeszcze jedną, bardzo istotną nowość. Korzystając z okazji, że przeglądarki Chrome i Firefox umożliwiły automatyczne odtwarzanie filmów, Google udostępnił Earth Timelapse w wersji na urządzenia mobilne. Dzięki temu zmieniającą się Ziemię można obserwować z poziomu przeglądarki na smartfonach i tabletach. Na razie nie wiadomo, czy Timelapse pojawi się też w aplikacji na Androida i iOS.
Google Earth Timelapse służy nie tylko do zabawy
Google podkreśla: usługa jest na tyle zaawansowana, że można wykorzystywać ją nawet w profesjonalnych zastosowaniach. Obrazowano w ten sposób terytorium zalane wodą podczas wielkiej powodzi w Houston w 2017 roku.
Niedawno naukowcy z University of Ottawa dzięki Google Earth Timelapse odkryli ogromny wzrost osuwisk na jednej z kanadyjskich wysp w Arktyce, powodowanych przez topnienie lodu w wiecznej zmarzlinie.
Z Google Earth Timelapse można skorzystać na stronie internetowej programu [LINK] zarówno z komputerów, jak i z poziomu urządzeń mobilnych.
Czytaj też: Co potrafią Mapy Google? Oto 5 funkcji dla mniej i bardziej zaawansowanych [PORADNIK]
Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>
-
Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
-
Poważne problemy lądownika InSight na Marsie. Może nie przetrwać najbliższych miesięcy
-
"Lagun" przeraził mieszkańców Krakowa. Obrońcy zwierząt przygotowują już charytatywne gadżety
- Filipiny. Przejęto 200 ton olbrzymich muszli małży. Wartość nieleganych zbiorów: 25 mln dolarów
- Jest zestawienie wyników finansowych TVP. 10 mln zł z zysku ma pójść na nagrody
- NASA stawia na SpaceX. Elon Musk przygotuje załogowy statek, który wyląduje na Księżycu
- Kuczmierowski: do Polski w poniedziałek trafi ok. 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer
- Amerykanie potwierdzili kolejny film o UFO. Czym są niezidentyfikowane obiekty latające?