Google Earth Timelapse w nowej odsłonie. Pokazuje, jak zmieniła się Ziemia przez 35 lat

Bartłomiej Pawlak
Google zaktualizował właśnie usługę Earth Timelapse, dodając zdjęcia satelitarne z dwóch kolejnych lat. Program przedstawiający jak zmieniała się Ziemia, obejmuje już 35 lat fotografii wykonanych z kosmosu. Od teraz jest też dostępny na urządzeniach mobilnych.
Zobacz wideo

Usługa Google Earth nie jest niczym nowym - amerykański gigant udostępnia ją już od 2004 roku. Pozwala na oglądanie trójwymiarowego widoku Ziemi, a po przybliżeniu pokazuje świetnej jakości zdjęcia satelitarne.

Google na tym nie poprzestał, bo usługa oferuje nie tylko aktualne, ale także archiwalne fotografie naszej planety. Dzięki zdjęciom zebranym na przestrzeni lat, w Google Earth Timelapse można w kilka sekund prześledzić, jak zmieniał się wygląd Ziemi.

Google aktualizuje Earth Timelapse

W tym tygodniu usługa została zaktualizowana o zdjęcia z dwóch lat. Google też nieco udoskonalił już dostępne w usłudze obrazy. Timelapse obejmuje teraz okres od 1984 do 2018 roku.

Aby stworzyć ten imponujący program, internetowy gigant Google połączył ze sobą 15 milionów wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych pochodzących z baz amerykańskiego programu Geological Survey, NASA Landsat i europejskiego programu Sentinel. W ten sposób uzyskał 35 niezwykle szczegółowych zdjęć Błękitnej Planety, składających się łącznie z ok. biliarda pikseli i obejmujących 35 ostatnich lat.

Korzystając z programu można zobaczyć, jak zmieniały się konkretne miasta od 1984 roku. Jednym z ciekawszych przykładów jest Dubaj, który w ostatnich kilkunastu latach bardzo szybko się rozrastał. Podobnie sytuacja wygląda z miastami takimi jak Las Vegas lub Doha. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, ale podejrzeć również miejsca znajdujące się w Polsce. Poniżej zobaczyć możecie gminę Wronki w województwie wielkopolskim.

 

Najnowsza aktualizacja przyniosła jeszcze jedną, bardzo istotną nowość. Korzystając z okazji, że przeglądarki Chrome i Firefox umożliwiły automatyczne odtwarzanie filmów, Google udostępnił Earth Timelapse w wersji na urządzenia mobilne. Dzięki temu zmieniającą się Ziemię można obserwować z poziomu przeglądarki na smartfonach i tabletach. Na razie nie wiadomo, czy Timelapse pojawi się też w aplikacji na Androida i iOS.

embed

Google Earth Timelapse służy nie tylko do zabawy

Google podkreśla: usługa jest na tyle zaawansowana, że można wykorzystywać ją nawet w profesjonalnych zastosowaniach. Obrazowano w ten sposób terytorium zalane wodą podczas wielkiej powodzi w Houston w 2017 roku.

Niedawno naukowcy z University of Ottawa dzięki Google Earth Timelapse odkryli ogromny wzrost osuwisk na jednej z kanadyjskich wysp w Arktyce, powodowanych przez topnienie lodu w wiecznej zmarzlinie.

Z Google Earth Timelapse można skorzystać na stronie internetowej programu [LINK] zarówno z komputerów, jak i z poziomu urządzeń mobilnych.

Czytaj też: Co potrafią Mapy Google? Oto 5 funkcji dla mniej i bardziej zaawansowanych [PORADNIK]

Zobacz wideo

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: