Sonda NASA zarejestrowała zachód Słońca nad Marsem

Lądownik InSight przebywa na Marsie od listopada 2018 r. NASA poinformowała, że właśnie udało mu się zarejestrować tamtejszy zachód Słońca.
Zobacz wideo

Dzięki kamerze IDC zamontowanej na robotycznym ramieniu lądownik InSight uchwycił zachód słońca nad Marsem. Sytuacja miała miejsce 25 kwietnia ok. 18:30 lokalnego czasu na Marsie, w 145 dniu misji lądownika.

Robotyczne ramię InSight jest wyposażone w kamerę IDCRobotyczne ramię InSight jest wyposażone w kamerę IDC NASA

Pierwszy w historii zachód Słońca nad Marsem uchwycił w 1976 r. lądownik Viking 1. Z kolei sonda Viking 2 zarejestrowała w 1978 r. wschód Słońca nad Marsem. Od tego czasu wschody i zachody słońca były rejestrowane przez kolejne łaziki NASA, takie jak Spirit, Opportunity czy Curiosity.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie InSight prawdopodobnie zarejestrował marsjańskie "trzęsienie ziemi". Jednym z kluczowych narzędzi pracy lądownika jest penetrator badający wnętrze Marsa. Jego mechanizm udarowy zaprojektowali polscy inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN i z firmy Astronika. 

Drgania gruntu NASA zaobserwowała kilkukrotnie, a najsilniejsze z nich - o podłożu sejsmicznym - da się usłyszeć.

Bezzałogowy lądownik InSight został wysłany na Marsa w maju 2018 r. w ramach programu Discovery. Misja kosztowała 993 mln dolarów. Po dwóch latach ma wrócić na Ziemię i dostarczyć nowej wiedzy geofizycznej, a w szczególności sejsmologicznej na temat czwartej planety od Słońca.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: