Sonda NASA zarejestrowała zachód Słońca nad Marsem

Lądownik InSight przebywa na Marsie od listopada 2018 r. NASA poinformowała, że właśnie udało mu się zarejestrować tamtejszy zachód Słońca.

Dzięki kamerze IDC zamontowanej na robotycznym ramieniu lądownik InSight uchwycił zachód słońca nad Marsem. Sytuacja miała miejsce 25 kwietnia ok. 18:30 lokalnego czasu na Marsie, w 145 dniu misji lądownika.

Robotyczne ramię InSight jest wyposażone w kamerę IDCRobotyczne ramię InSight jest wyposażone w kamerę IDC NASA

Pierwszy w historii zachód Słońca nad Marsem uchwycił w 1976 r. lądownik Viking 1. Z kolei sonda Viking 2 zarejestrowała w 1978 r. wschód Słońca nad Marsem. Od tego czasu wschody i zachody słońca były rejestrowane przez kolejne łaziki NASA, takie jak Spirit, Opportunity czy Curiosity.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie InSight prawdopodobnie zarejestrował marsjańskie "trzęsienie ziemi". Jednym z kluczowych narzędzi pracy lądownika jest penetrator badający wnętrze Marsa. Jego mechanizm udarowy zaprojektowali polscy inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN i z firmy Astronika. 

Drgania gruntu NASA zaobserwowała kilkukrotnie, a najsilniejsze z nich - o podłożu sejsmicznym - da się usłyszeć.

Bezzałogowy lądownik InSight został wysłany na Marsa w maju 2018 r. w ramach programu Discovery. Misja kosztowała 993 mln dolarów. Po dwóch latach ma wrócić na Ziemię i dostarczyć nowej wiedzy geofizycznej, a w szczególności sejsmologicznej na temat czwartej planety od Słońca.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed

Więcej o:
Komentarze (29)
Sonda NASA zarejestrowała zachód Słońca nad Marsem
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 7 razy 7

  Najpierw trzęsienie ziemi, potem napięcie stopniowo rośnie.

 • js08836

  Oceniono 12 razy 6

  Jak na 280 mln. km od Słońca te, jest nadal duże. Orbita Księżyca wokół Ziemi mieści się w tarczy Słońca ze sporym zapasem. Nasze Słońce, jest jednak pyłkiem spośród gwiazd gigantów. Jedną z największych ma średnicę w której zmieściłaby się orbita Saturna. Odległość Saturna od Słońca to 1 mld. 434 mln. km . Średnica Słońca wynosi 1 mln. 300 tys. km. Czyli średnica giganta jest ponad 1400 razy większa od Słońca. Kula o średnicy 1 .4 metra do kuleczki o średnicy 1 mm. musi robić wrażenie. Ziemia ma średnicę mniejszą od Słońca o 104 razy. To ogrom wszechświata i bilionami galaktyk i trylionami bilionów gwiazd trwający pewnie nie 14 mld. lat a tryliony, trylionów, trylionów lat ziemskich. A sukienkowy oszust zabrania mi jeść wędlinę w piątek, co nie przeszkadza mu w deprawowaniu dzieci. Siedlisko podofilów, marne kmioty oszuści. Można chylić czoło przed ogromem ogromu wszechświata, ale nie przed klechami.

 • shtalman

  Oceniono 4 razy 4

  NASA taką sondę powinna wylądować w wolsce żeby zarejestrowała niebywały fenomen jak zachód zamienia się we wschód

 • freud1

  Oceniono 5 razy 3

  "Bezzałogowy lądownik InSight został wysłany na Marsa w maju 2018 r. w ramach programu Discovery. Misja kosztowała 993 mln dolarów. Po dwóch latach ma wrócić na Ziemię(...).
  Nie, nie ma wrocic. To z wielu wzgledow niemozliwe, a takze, a moze nawet przede wszystkim, niepozadane.

 • pajlot

  Oceniono 2 razy 2

  Nic tylko załamać ręce nad domorosłymi myślicielami w stylu plaskoziemców i podobnych szarlatanów nauki.

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 1

  Od teraz mój świat nie będzie taki jak do tej pory. Ten zachód, fajniejszy niż w Ameryce.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 2 razy 0

  Ale ten udar konstrukcji polskich inżynierów to chyba wyzionął ducha?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX