Google nadal będzie wiedzieć, gdzie byliście wczoraj wieczorem, ale automatycznie usunie te informacje

Firma, które chce wiedzieć o nas absolutnie wszystko, postanowiła (częściowo) oddać nam kontrolę nad tymi danymi. Google zaoferuje wkrótce funkcję automatycznego usuwania informacji o naszej aktywności - po 3 lub 18 miesiącach.
Zobacz wideo

Google wie na nasz temat całkiem sporo, co nie jest zaskoczeniem dla osób, które kiedykolwiek korzystały z wyszukiwarki Google, Google Maps czy Google Chrome. W ubiegłym roku na firmę z spadła fala krytyki, gdy okazało się, że Google zbiera dane na temat lokalizacji urządzeń nawet, gdy wyłączymy tę funkcję.

Teraz gigant próbuje poprawić notowania u użytkowników, a być może obawia się nieco przepisów RODO. Google poinformował bowiem właśnie, że w najbliższych tygodniach udostępni funkcje automatycznego usuwania danych, które firma zbiera na nasz temat. Będą one kasowane po 3 lub 18 miesiącach.

Oczywiście decyzja o tym czy, i kiedy te dane będą usuwane, pozostanie w gestii użytkowników. Nadal będziemy więc mogli całkowicie wyłączyć historię lokalizacji (Google obiecuje, że tym razem naprawdę).

GoogleGoogle fot. Google

Jak sprawdzić, co wie o tobie Google?

Jeśli chcemy sprawdzić, jakie informacje na nasz temat zebrał Google, to powinniśmy zajrzeć na stronę MyAccount.google.com. To w tym miejscu sprawdzimy historię naszej internetowej aktywności - stron, które odwiedziliśmy, miejsc, w których byliśmy, czy filmów, które ostatnio obejrzeliśmy. 

Czytaj też: Sprawdź, ile tak naprawdę wie na twój temat Google i co możesz z tym zrobić

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa.

Wpłać datek >>

Więcej o: