Jak wybrać namiot? - sezon wakacyjny coraz bliżej

Myślisz o kupnie namiotu? Lubisz wyjazdy, które będą prawdziwą przygodą? Chcesz ograniczyć wydatki podczas urlopu? Wakacje pod namiotem na pewno będą niezapomniane, należy jednak wybrać odpowiedni i solidny sprzęt. Podpowiadamy, jak wybrać porządny namiot na wakacyjny sezon!

Wybór namiotu nie jest prosty, z każdej strony jesteśmy zalewani ofertami i reklamami namiotów różnych producentów. Różnią się one wielkością, materiałem, z którego są wykonane, konstrukcją, solidnością i oczywiście ceną. Solidnie wykonany namiot to koszt noclegu jednej osoby w trzygwiazdowym hotelu. W ramach oszczędności i z myślą o doskonałej przygodzie warto rozważyć wakacje pod namiotem. Jak więc wybrać odpowiedni namiot turystyczny? Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Namiot turystycznyNamiot turystyczny Fot. pixabay, CC0 public domain

Wielkość namiotu

Wielkość namiotu ma ogromny wpływ na nasz komfort i wspomnienia z wyjazdu. Należy wziąć pod uwagę, ilość osób, która ma w nim spać oraz przewidywane warunki pogodowe. Dlaczego? Jeśli pogoda będzie piękna, w namiocie będziemy tylko spać, przy załamaniu pogody przyda się nam więcej przestrzeni – muszą zmieścić się nie tylko wszystkie osoby, które będą tam spędzać czas, ale też ich bagaże. Bardzo ważną kwestią jest także sprawdzenie, ile i jakiej szerokości karimat zmieści się do namiotu po rozłożeniu.

Kształt namiotu

Pamiętajmy, że spadziste ściany namiotu mocno ograniczą funkcjonalność wakacyjnego lokum. W kącie namiotu nie będziemy mogli komfortowo się wyspać, wygodnie usiąść, a nad ranem ścianki na pewno będą mokre od rosy. Kąty namiotu będą doskonałe do przechowywania bagaży.

Namiot o trójkątnej konstrukcji można szybko i prosto w rozstawić, jednak nie zapewnia on odpowiedniej wentylacji i nie jest odporny na silne podmuchy wiatru.

Częstym wyborem na rodzinne wyjazdy oraz campingi są namioty tunelowe. Są duże, wygodne, przestronne, zapewniają przebywającym w nim osobom maksymalną wygodę. Warto pamiętać, że taki model namiotu ze względu na swój duży rozmiar i wagę wymaga przytwierdzenia do twardej powierzchni.

Namioty igloo przypominają troszkę piramidę, rozstawiamy je krzyżując dwa pałąki. Zapewniają one wytrzymałość nawet podczas silnego wiatru. Bez problemu ustawimy takie namioty zarówno na miękkim, jak i na twardszym podłożu. Mimo że wykonane są z tego samego materiału, co namioty tunelowe i mają podobną powierzchnię, są lżejsze.

Namiot idealny na wakacyjne wyjazdyNamiot idealny na wakacyjne wyjazdy Fot. pixabay, CC0 public domain

Rodzaje namiotów

Jednopowłokowe – kompaktowe, sprawdzą się dla miłośników trekkingu, którym nie straszne są niedogodności pogodowe. Ten model namiotu ma jedną impregnowaną, wodoodporną część sypialnianą i przedsionek. Łatwo i szybko się go rozstawia. Najlepiej kupić duży rozmiar, żeby podczas snu nie dotykać ścianek materiału, które mogą być mokre.

Dwupowłokowe – nazywane są namiotami z wodoodpornym tropikiem, który rozpinamy nad częścią sypialnianą. Ten model namiotu świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych wyjazdów - jest mniej podatny na przemakanie, jednak dużo cięższy i trudniejszy do rozstawienia.

Warto pamiętać, że im namiot większy, tym cięższy. Jeśli wybierasz się na górską wyprawę, na pewno wybierzesz lżejszy namiot, który wygodniej będzie nosić przez cały dzień. Jeśli jednak wybierasz się na rodzinne wakacje pod namiotem, wybierz duży i cięższy model - bagażnik samochodu na pewno nie ucierpi, a rodzinie będzie wygodniej!

Więcej o: