Jeff Bezos prezentuje koncept nowego lądownika. 'Już czas powrócić na Księżyc. Tym razem, by tam pozostać'

Jeff Bezos, szef Amazon i Blue Origin, a jednocześnie najbogatszy człowiek świata, chce, by ludzkość wróciła na Księżyc. Miliarder zaprezentował właśnie koncepcję lądownika, który ma to umożliwić.
Zobacz wideo

Jeff Bezos, szef największego internetowego sklepu Amazon i właściciel kosmicznej spółki Blue Origin zaprezentował koncepcję lądownika księżycowego. Blue Moon miałby dostarczyć na srebrny glob 3,6 tony ładunku - narzędzia naukowe, satelity i łaziki.

Już czas powrócić na Księżyc. Tym razem by tam pozostać.

- powiedział Bezos podczas prezentacji, która odbyła się w Waszyngtonie, cytowany przez BBC.

Bezos marzy o podboju kosmosu

Właściciel Amazona stwierdził, że ludzkość powinna założyć stałą bazę na naszym satelicie i produkować tam towary. Z uwagi na mniejszą grawitację ma to wymagać znacznie mniej energii. Według Bezosa idealnym miejscem na lądowanie jest biegun południowy, gdzie odkryto obecność zamarzniętej wody. Miałaby ona posłużyć do produkcji wodoru, który stałby się paliwem. Według amerykańskiego miliardera ludzkość powinna rozpocząć tworzenie kosmicznej infrastruktury, która umożliwiłaby przetrwanie kolonii poza Ziemią.

Lądownik miałby być wyposażony w nowe silniki BE-7, opracowane przez firmę Bezosa. Mają one mieć siłę ciągu na poziomie ok. 45 ton. 

Plany Bezosa zbiegają się z decyzją amerykańskiej administracji. Donald Trump stwierdził, że chce, by amerykańscy astronauci powrócili na Księżyc w roku 2024. 

Loty w kosmos dla każdego

Szef Amazona założył Blue Origin w 2000 roku. Celem firmy jest "umożliwienie lotów w kosmos każdemu". Firma pod koniec zeszłego roku zapowiedziała, że pierwsi szczęśliwcy będą mogli odwiedzić orbitę okołoziemską już wkrótce. 

Czytaj też: Elon Musk szydzi z Jeffa Bezosa. Walka miliarderów o przewagę w kosmosie się rozkręca

Kosmiczna kapsuła Blue Origin mieści sześć osób. Wynoszona jest na wysokość ponad 100 km ponad powierzchnię Ziemi przez rakietę, po czym odłącza się od niej. Ląduje na spadochronach. Koszt wycieczki to nawet 200 tys. dol. od osoby.

Jeff Bezos jest uznawany za najbogatszego człowieka na świecie. Jego majątek obecnie szacowany jest przez portal Bloomberg na 114 mld dolarów. Drugi na liście Bill Gates ma 102 mld dolarów, a trzeci - Bernard Arnault z koncernu LVMH - 89 mld dolarów.

Zobacz wideo
Więcej o: