Norwegowie budują "Teslę mórz". To pierwszy na świecie bezzałogowy statek towarowy z napędem elektrycznym

Yara Birkeland będzie bezzałogowym kontenerowcem, napędzanym elektrycznie i kontrolowanym przez w pełni autonomiczny system sterujący.
Zobacz wideo

Tesla mórz” - jak mówi się o Yara Birkeland - dzięki napędowi elektrycznemu będzie całkowicie bezemisyjna. Statek ma być gotowy do użytku w 2020 r. Od załogowych operacji będzie stopniowo przechodzić do w pełni autonomicznej eksploatacji, którą przewidziano na 2022 r. Projekt powstał we współpracy firm Yara - producenta nawozów - i Kongsberg Gruppen, koncernu z sektora stoczniowo-zbrojeniowego.

 
Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Kongsberg, aby zrealizować pierwszy na świecie autonomiczny, całkowicie elektryczny statek, który wejdzie na rynek

- powiedział Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny Yara.

Zastępując 40 tys. przejazdów ciężarówkami z silnikiem diesla rocznie, Yara Birkeland zmniejszy emisję CO2 i tlenków azotu oraz poprawi bezpieczeństwo na drogach w gęsto zaludnionym obszarze miejskim w Norwegii.

Każdego dnia potrzeba ponad 100 podróży ciężarówkami z silnikiem wysokoprężnym, aby przetransportować produkty z fabryki Yara w Porsgrunn do portów w Brevik i Larvik, gdzie wysyłamy produkty do klientów na całym świecie. Dzięki temu nowemu autonomicznemu kontenerowcowi napędzanemu akumulatorem, przenosimy transport z drogi na morze, a tym samym zmniejszamy emisję hałasu i pyłu, poprawiamy bezpieczeństwo lokalnych dróg i ograniczamy emisję NOx i CO2

- podsumował prezes Yara.

Projekt został wyróżniony w zeszłym roku nagrodą Business Environment Climate. 

CO2 nadal za dużo

Jak zauważa Magdalena Skłodowska, specjalistka serwisu WysokieNapięcie.pl, dwutlenek węgla to główny gaz odpowiadający za zmiany klimatu i efekt cieplarniany. Światowe emisje CO2 przyspieszają z powodu wykorzystania węgla, ropy i gazu w takim użyciu jak ruch samochodowy, przewozy towarowe, lotnictwo czy żegluga. Alarmujące dane przyniósł ubiegły rok, kiedy emisje ze spalania paliw kopalnych wzrosły o 1,7 proc. Okazuje się, że to nie był wyjątek.

W tym roku tempo jeszcze bardziej przyspieszy, do ok. 2 proc. - wskazuje raport "Global Carbon Budget 2017". Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (53)
Norwegowie budują "Teslę mórz" - pierwszy na świecie bezzałogowy statek elektryczny
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 29 razy 29

  A my w polsce wstajemy z kolan i padamy na ryj, odzyskujemy godność sponsorując meneli którym nie chce się pracować i na potęgę ściągamy za "pińcet plós" Tesle 1,9 Tdi rocznik 1989. Suweren będzie nimi woził swoje dzieci i wnuki na plebanię w celu zgwałcenia a gdyby uciekały księżulkowi przytrzyma drzwi.

 • naspam00

  Oceniono 10 razy 8

  Tak nie do końca są pierwsi. Na świecie całkiem sporo statków o napędzie elektrycznym z zerową emisją CO2. Trochę lotniskowców, trochę krążowników rakietowych, cała masa okretów podwodnych i kilka lodołamaczy.

 • tomasz.rze

  Oceniono 9 razy 7

  - Ster lewo na burt!
  - Error data system... We're sorry, the network is unavailable.

 • ruski_serwer

  Oceniono 7 razy 3

  Zamiast garści ciekawych informacji technicznych (jaki silnik, akumulatory, ładowność, prędkość "przelotowa" itp.) wy wrzucacie papkę marketingową podlaną CO2 i NOx.

 • bohdan.ch

  Oceniono 2 razy 2

  Wkurza mnie cynizm Norwegów. Przecież tę swoją super-ekologiczną gospodarkę budują za pieniądze ze sprzedaży ropy.
  Gdyby byli uczciwi to powinni natychmiast wstrzymać eksport tego brudnego surowca.

 • tumaxer

  Oceniono 2 razy 2

  W sam raz żeby napaść, ukraść coś i nikt się nawet nie zorientuje zanim tesla nie dopłynie do portu.

 • schwarzeradler

  Oceniono 2 razy 2

  A kiedy wezmą się na swiecie za bezsensowne latanie na np. Seszele i wygrzewanie tam du.... ?
  City Trips do NY i temu podobne. Bilety lotnicze za grosze a samoloty spalają tego świństwa tysiące litrów i sru prosto do atmosfery. Albo bezsensowne F1 i inne rajdy.
  Kiedy trzeci świat typu Indie, Afryka itp przestanie jeździć na skuterach i robić wszystko z gumy i plastiku.
  Pytam się naszych Zielonych z UE. My się zarżniemy ekologią a smród z Azji i Afryki będzie zawiewał ew. pływał w Oceanach ....

 • byrcyn11

  Oceniono 2 razy 2

  Łee ! U nas w Szczecinie premier Pinokio już 3 lata temu nakazał budować ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX