Norwegowie budują "Teslę mórz". To pierwszy na świecie bezzałogowy statek towarowy z napędem elektrycznym

Yara Birkeland będzie bezzałogowym kontenerowcem, napędzanym elektrycznie i kontrolowanym przez w pełni autonomiczny system sterujący.
Zobacz wideo

Tesla mórz” - jak mówi się o Yara Birkeland - dzięki napędowi elektrycznemu będzie całkowicie bezemisyjna. Statek ma być gotowy do użytku w 2020 r. Od załogowych operacji będzie stopniowo przechodzić do w pełni autonomicznej eksploatacji, którą przewidziano na 2022 r. Projekt powstał we współpracy firm Yara - producenta nawozów - i Kongsberg Gruppen, koncernu z sektora stoczniowo-zbrojeniowego.

 
Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Kongsberg, aby zrealizować pierwszy na świecie autonomiczny, całkowicie elektryczny statek, który wejdzie na rynek

- powiedział Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny Yara.

Zastępując 40 tys. przejazdów ciężarówkami z silnikiem diesla rocznie, Yara Birkeland zmniejszy emisję CO2 i tlenków azotu oraz poprawi bezpieczeństwo na drogach w gęsto zaludnionym obszarze miejskim w Norwegii.

Każdego dnia potrzeba ponad 100 podróży ciężarówkami z silnikiem wysokoprężnym, aby przetransportować produkty z fabryki Yara w Porsgrunn do portów w Brevik i Larvik, gdzie wysyłamy produkty do klientów na całym świecie. Dzięki temu nowemu autonomicznemu kontenerowcowi napędzanemu akumulatorem, przenosimy transport z drogi na morze, a tym samym zmniejszamy emisję hałasu i pyłu, poprawiamy bezpieczeństwo lokalnych dróg i ograniczamy emisję NOx i CO2

- podsumował prezes Yara.

Projekt został wyróżniony w zeszłym roku nagrodą Business Environment Climate. 

CO2 nadal za dużo

Jak zauważa Magdalena Skłodowska, specjalistka serwisu WysokieNapięcie.pl, dwutlenek węgla to główny gaz odpowiadający za zmiany klimatu i efekt cieplarniany. Światowe emisje CO2 przyspieszają z powodu wykorzystania węgla, ropy i gazu w takim użyciu jak ruch samochodowy, przewozy towarowe, lotnictwo czy żegluga. Alarmujące dane przyniósł ubiegły rok, kiedy emisje ze spalania paliw kopalnych wzrosły o 1,7 proc. Okazuje się, że to nie był wyjątek.

W tym roku tempo jeszcze bardziej przyspieszy, do ok. 2 proc. - wskazuje raport "Global Carbon Budget 2017". Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2. 

Zobacz wideo
Więcej o: