W rosyjską rakietę Sojuz podczas startu uderzył piorun. Misja i tak się powiodła

Na chwilę po starcie w rakietę Sojuz uderzył piorun. Pomimo niebezpiecznej sytuacji misja zakończyła się powodzeniem. Sojuz 2-1b wyniósł na orbitę satelitę rosyjskiego systemu pozycjonowania GLONASS.
Zobacz wideo

Podczas ostatniego startu rakiety Sojuz doszło do niecodziennej sytuacji. Na chwilę po starcie w rakietę uderzył piorun. Sytuacja jest na tyle rzadko spotykana, że film ze startu Sojuza szybko obiegł internet.

Sojuz 2-1b musiał startować przy bardzo niesprzyjającej pogodzie. Kilka kilometrów nad Ziemią wznosiły się chmury burzowe przez, które rakieta miała przelecieć. Misja nie została jednak odwołana i rakieta zgodnie z planem wystartowała z Kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej części Rosji w poniedziałek o godzinie 8:27 (czasu polskiego).

Po kilku sekundach lotu, na niewielkiej wysokości nad Ziemią w część szczytową rakiety uderzył piorun, co zjawiskowo wygląda na poniższym filmie:

 

Za start odpowiedzialna była rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Misja miała na celu wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity, który stanie się kolejnym elementem rosyjskiego globalnego systemu pozycjonowania GLONASS.

Pomimo groźnie wyglądającej sytuacji, misja zakończyła się pełnym sukcesem. Rakieta Sojuz po 3,5 godz. lotu dotarła do celu i uwolniła satelitę. Potwierdził to na Twitterze szef rosyjskiej agencji kosmicznej.

Czytaj też: Dane osobowe klientów sieci Ochnik mogły wyciec. Polska marka padła ofiarą cyberataku?

Więcej o:
Komentarze (32)
W rosyjską rakietę Sojuz podczas startu uderzył piorun. Misja i tak się powiodła
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 12 razy 8

  'Kilka kilometrów nad Ziemią wznosiły się chmury burzowe przez, które rakieta miała przelecieć. '
  Drogie pismaki... Jest taka reguła w języku polskim, że przed 'które' stawiamy przecinek. Fajnie, że ją pamiętacie. Teraz przyszedł jednak czas, byście zrozumieli... że od tej reguły są WYJĄTKI. Bardzo proszę...

 • patinito

  Oceniono 6 razy 6

  to nie piorun uderzył w rakietę tylko Rosjanie trafili rakietą w piorun ;) a tak na serio to nie wiem czy decyzja o starcie w takich warunkach meteorologicznych nie była zbyt pochopna

 • yenk

  Oceniono 11 razy 5

  Gniotsja niełamjotsja :D

  zresztą to nie piorun był, radziecka rakieta osiągała prędkość światła.

 • corvelinho

  Oceniono 3 razy 3

  Gniotsa niełamiotsa..

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 2 razy 2

  To nie piorun tylko atak amerykanów za pomocą TeslaArm.

 • footprintpl

  Oceniono 2 razy 2

  Bogowie się złoszczą że im niebo dziurawią

 • jsbmw

  Oceniono 2 razy 2

  My w Polsce nie mamy takich problemów. Widzicie do pięt nam ta Rosja nie dorasta.

 • kuserek

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, rozumiem że to rakieta bezzałogowa i nie wraca już w żadnej postaci na Ziemie? Nie bedzie mozna ocenic skutków pioruna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX