Jest zwiastun "Baldur's Gate III". Kultowa seria powraca. Przed wyruszeniem w drogę zbierzemy drużynę

Daniel Maikowski
"Baldur's Gate" to jedna z najsłynniejszych i najlepiej ocenianych serii gier w historii. Po 19 latach od premiery drugiej części, wreszcie zapowiedziano jej kontynuację. W sieci pojawił się pierwszy zwiastun "Baldur's Gate III". Szykuje się bardzo mroczna gra.
Zobacz wideo

"Baldur's Gate" to tytuł, którego większości graczy przedstawiać nie trzeba. Seria gier cRPG, za którą stoi studio BioWare, pod koniec lat 90-tych zrobiła prawdziwą furorę. W Polsce przyczynił się do tego również wydawca gry, firma CD Projekt. "Baldur's Gate" oraz "Baldur's Gate II" były bowiem jednymi z pierwszych gier na naszym rynku, które doczekały się pełnej polskiej lokalizacji, a w produkcjach swoich głosów użyczyły takie gwiazdy, jak Piotr Fronczewski, Marian Opania, Jan Kobuszewski czy Wiktor Zborowski.

Gdy wiele lat temu wydawaliśmy pierwszą część "Baldur’s Gate", to naszym konkurentem był Stadion X-lecia. Musieliśmy więc zrobić wszystko, aby zdobyć zaufanie graczy i zaoferować im produkt, który okaże się bardziej atrakcyjny od nielegalnej kopii. Nasza filozofia od samego początku brzmiała następująco: pirat, to po prostu źle obsłużony klient.

- wspominał Michał Kiciński, współzałożyciel CD Projektu w rozmowie z Next.gazeta.pl

Słowa: "Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę", wypowiedziane na początku gry głosem Piotra Fronczewskiego, to dziś jeden z najbardziej kultowych cytatów w historii polskiej branży gier wideo.

"Baldur's Gate" to również wybitny przedstawiciel "zakurzonego" dziś nieco gatunku cRPG, który starają się wskrzesić takie studia, jak Obsidian ("Pillars of Eternity") czy Larian Studios ("Divinity: Original Sin").  To właśnie ten drugi producent zaskoczył graczy, ogłaszając rozpoczęcie prac nad kontynuacją Baldura.

 

"Baldur's Gate III". Jest zwiastun gry

W czwartek podczas imprezy Stadia Connect, o której pisaliśmy, zaprezentowano premierowy zwiastun "Baldur's Gate III". Ekipa Larian Studios poinformowała, że gra będzie dostępna na PC-tach i w usłudze streamingowej Google Stadia. Data premiery wciąż jest nieznana, ale raczej nie będzie to rok 2019.

O tym, że Larian pracuje nad kontynuacją "Baldur's Gate" mówiło się już od wielu miesięcy. Dotychczas te doniesienia były traktowane z pewną rezerwą. Wskrzeszenie kultowej serii gier jest bowiem zadaniem o tyleż ekscytującym, co ryzykownym. Belgowie są jednak gotowi to zadanie podjąć, a fakt, że mają na swoim koncie fenomenalną serię "Divinity", pozwala nam wierzyć w końcowy sukces projektu.

Co wiemy o "Baldur's Gate III"?

Larian Studios obiecuje, że "Baldur's Gate III" będzie czerpać najlepsze rozwiązania od poprzedników, ale nie zabraknie też miejsca dla nowości. Powinniśmy przygotować się na rozbudowaną i mroczną fabułę, pełnokrwiste postaci, wybory moralne oraz "zapadające w pamięć starcia".

"Baldur's Gate III" zaoferuje kampanię dla jednego gracza oraz tryb multiplayerSwen Vincke, założyciel Lariana obiecuje, że gra swoich rozmachem przebije znakomicie oceniane  "Divinity: Original Sin II"

Więcej o: