Facebook i 27 firm łączą siły, by stworzyć nową kryptowalutę. Bitcoin będzie miał konkurenta

Bartłomiej Pawlak
Facebook niebawem uruchomi projekt, nad którym pracował przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Libra to nowa kryptowaluta, która pozwoli na wysłanie pieniędzy lub zapłatę za zakupy z poziomu aplikacji Facebooka czy WhatsAppa. Poza Facebookiem przy pomyśle pracowało 27 gigantów technologicznych z całego świata.
Zobacz wideo

O projekcie Facebooka informowaliśmy już na początku maja. Wówczas o Librze dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Facebook miał nad nią pracować od ponad roku i chciał, aby 1,5 mld użytkowników najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie płaciło nią niebawem w internecie.

Teraz rąbka tajemnicy uchylił sam Facebook. Mark Zuckerberg w obszernym poście na Facebooku zdradził szczegóły nowej kryptowaluty. Działa już też strona internetowa libra.org, gdzie o Librze można dowiedzieć się więcej.

Projekt Libra tworzy aż 28 gigantów

Facebook nad kryptowalutą nie pracuje sam. Stworzył organizację not-for-profit, w której poza samym Facebookiem znalazło się aż 27 globalnych gigantów. Wśród nich są znane na całym świecie przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej, e-commerce czy usługowej jak Vodafone, eBay, Spotify, Uber czy Lyft.

Co ważne, Facebook ma także wsparcie od działających na całym świecie firm ze świata finansów. Do projektu przyłączyły się m.in. dwaj najwięksi wydawcy kart płatniczych MasterCard, Visa oraz PayPal, PayU i kilku innych. Pełną listę można zobaczyć na opublikowanej właśnie przez organizację grafice.

LibraLibra fot. libra.org

Lista jest jednak wciąż otwarta. Facebook zapowiedział, że chętnie przyjmie do organizacji kolejne przedsiębiorstwa tak, by w projekt zaangażowanych było 100 firm i organizacji z całego świata. Każda ma działać na równych zasadach, mieć te same przywileje i obowiązki.

Libra będzie bezpieczną walutą opartą na dolarze

To, co dziś mocno odstrasza ludzi od korzystania z kryptowalut, to ogromne wahania kursów. Doskonale pokazał to przykład bitcoina. Jednego dnia zgromadzone w portfelu monety mogły być warte niewiele, by przez kilka miesięcy wielokrotnie zwiększyć swoją wartość. 

Facebook wraz z partnerami chce temu zaradzić. Jak podaje Mashable, Libra ma być oparta na całkowicie nowej technologii blockchain (czyli łańcuchu bloków służącym do przechowywania informacji o transakcjach). Będzie jednocześnie walutą i platformą kontraktową jednak bardziej scentralizowaną.

Co bardzo istotne, wartość kryptowaluty Libra będzie oparta na rezerwach pieniężnych w dolarach amerykańskich, ale jej wartość nie będzie z dolarem (ani żadną inną walutą) powiązana. Dzięki zabezpieczeniu Libra nie powinna jednak ulegać dziennym wahaniom kursu większym niż 10 proc.

Start Libry w 2020 roku

Celem jest oczywiście przyciągnięcie jak największej liczby użytkowników. Libra podaje, że obecnie na świecie jest aż 1,7 mld ludzi, którzy nie korzystają z usług oferowanych przez banki. To właśnie w nich Facebook i partnerzy widzą przyszłych użytkowników.

Operowanie Librą nie będzie wymagało zakładania konta w banku, a ma być bardzo łatwe, bezpieczne i tanie. Facebook ma nadzieje, że kryptowaluta szybko znajdzie swoich zwolenników, którzy pomogą w jej adopcji wśród kolejnych użytkowników internetu. Kryptowaluta ma zacząć działać już w przyszłym roku.

Calibra będzie pierwszym portfelem od Facebooka

Wraz z nową kryptowalutą Libra wystartuje też Calibra. To wirtualny portfel, który zostanie stworzony przez Facebooka i będzie rozwijany wyłącznie przez niego. Wydana zostanie zupełnie osobna aplikacja na smartfony, która ma pozwolić na bezproblemowe i (niemal) natychmiastowe przelewanie środków między użytkownikami z różnych części globu.

CalibraCalibra fot. Facebook

Facebook deklaruje też, że płatności nową kryptowalutą będą bardzo bezpieczne. Transakcje mają być weryfikowane, aby zapobiec oszustwom.

Będziemy korzystać z tych samych procesów weryfikacji i przeciwdziałania oszustwom, które są wykorzystywane przez banki i będziemy mieli zautomatyzowane systemy, które będą stale monitorować aktywność w celu wykrywania i zapobiegania nieuczciwym zachowaniom

- deklaruje w komunikacie Facebook.

 A jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego konta i w rezultacie stracisz część swojej Libry, zaoferujemy Ci zwrot pieniędzy

- dodaje Facebook.

To szczególnie ważne po ostatnich aferach związanych z prywatnością. Facebook będzie musiał mocno postarać się, aby użytkownicy nie bali się powierzyć mu nie tylko dodatkowych informacji o sobie, ale również pieniędzy. Serwis Marka Zuckerberga deklaruje jednak, że informacje i dane finansowe o klientach Calibry nie zostaną nigdy wykorzystane do kierunkowania reklam w serwisie.

Warto wspomnieć też, że funkcje Calibry będą dostępne nie tylko z poziomu oddzielnej aplikacji. Zostaną również zaszyte w Messengerze i WhatsAppie. Taka integracja ma jeszcze bardziej ułatwić przekazywanie środków znajomym. 

Jeśli faktycznie Calibra okaże się łatwa w użyciu i bezpieczna może zdobyć sporą rzeszę fanów. Zwłaszcza, że z Facebooka korzysta dziś ponad 1,5 mld ludzi, którzy Calibrę będą mogli mieć zawsze pod ręką.

Czytaj też: Polska chce kupić F-35 od USA. To jeden z najgroźniejszych myśliwców, ale konkurencja nie śpi

Więcej o:
Komentarze (28)
Facebook i 27 firm uruchomi kryptowalutę Libra. Bitcoin będzie miał groźnego konkurenta
Zaloguj się
 • tytus.k

  Oceniono 5 razy 5

  Trudno powiedzieć, by był to konkurent dla bitcoina gdyż oparty jest na wyraźnie innych założeniach. Wspólnym mianownikiem jest wykorzystanie blockchainu i jak syłyszę - otwartoźródłowość kodu, natomiast rózni go centralizacja (powiązanie z konkretną firmą) i powiązanie z walutą fiat. To będą raczej dwa zupełnie różne instrumenty. Najprawdopodobniej w świecie krypto nastąpi wyraźny podział na instrumenty o róznych funkcjach: stablecoiny typu Libra, kryptowaluty typu Bitcoin (używanie bardziej do spekulacji czy długoterminowej tezauryzacji z racji antyinflacyjnego charakteru) czy też kryptowaluty typu Monero czy Zcash, gdzie główną zaletą będzie anonimowość. Oczywiście można tu dodać inne funkcje, takie jakie spełnia np. ETH w świecie Ethereum. W "menażerii" nowych produktów każdy znajdzie zapewne coś dla siebie, zależnie od tego, co interesować go będzie najbardziej.

 • lech10

  Oceniono 6 razy 4

  Co bardzo istotne, wartość kryptowaluty Libra będzie oparta na rezerwach pieniężnych w dolarach amerykańskich

  czyich ?

 • hmmm11

  Oceniono 3 razy 3

  Konnowicz tez wydaj swoją krypto

 • kingaps

  Oceniono 2 razy 2

  "To, co dziś mocno odstrasza ludzi od korzystania z kryptowalut, to ogromne wahania kursów. Doskonale pokazał to przykład bitcoina. Jednego dnia zgromadzone w portfelu monety mogły być warte niewiele, by przez kilka miesięcy wielokrotnie zwiększyć swoją wartość. "
  "Dzięki zabezpieczeniu Libra nie powinna jednak ulegać dziennym wahaniom kursu większym niż 10 proc."

  Czyli w jeden miesiąc może zdrożeć o 1600% ?

 • d1r3ct

  Oceniono 6 razy 2

  Tego brakowało żeby korporacje były ponad państwami. Oczywiście zaraz zlecą się ludzie mówiący jakie to złe jest państwo. A korporacje lepsze ? Giganci, którzy są jak hieny, piranie, pijawki i sępy w jednym. Korupcja, szantaż, morderstwa, oszustwa, przemoc, niszczenie środowiska, dążenie do celu po trupach.
  Same kryptowaluty nie są tym co sobie w ideach zakładano. Nie są środkami płatniczymi chociażby dlatego, że jeśli wartość złotówki zmienia się do dolara to oprócz kredytów w obcej walucie dla osoby idącej do sklepu nic się nie zmienia. Cena chleba czy wizyty u lekarza jest taka sama. Po drugie płacimy środkiem uznawanym wszędzie od targowiska przez sklep, stację benzynową, w księgarni, budce z hot-dogami czy regulujemy opłaty.
  Tak duża anonimowość na co dzień nie jest potrzebna 99% ludzi, nie do normalnego życia. Ta zaleta jest fajną rzeczą, ale ważniejsza byłaby stabilność.
  Ktoś kto mówi o zarabianiu na kryptowalutach...wcale nie traktuje ich jako środek płatniczy. Zarabiać można na dolarze, funcie i innych walutach i instrumentach finansowych. Więc albo to nowa "waluta" albo przedmiot...spekulacji ;)
  No i podatki...przepływy pieniężne - korporacje są pod coraz mniejszą kontrolą, działają np. w całej UE, a płacą podatki w jednym z rajów. Kiedy przeciętny obywatel, miliony, dziesiątki milionów małych i średnich firm utrzymuje państwa, jego struktury i systemy ww firmy uciekają przed odpowiedzialnością, przed opodatkowaniem.

 • fartowny.g

  Oceniono 1 raz 1

  No to teraz czekać, aż jakiś "gigant" wypuści papiery dłużne "zabezpieczone" pożyczkami w librze. I ktoś to kupi ;)

 • e50504

  Oceniono 4 razy 0

  Ale to wszystko jest krypto, alternatywne i w ogóle wywróci system walutowy do góry nogami. Wolność zapanuje, w końcu odstawi się poprzednią ekipę od koryta, a zadba o to Visa, Facebook, Mastercard, Ebay i Paypal.

  Libra, to pewnie od liberty. Będziecie mogli opłacać tak zbiórki charytatywne na fejsbuniu, lepiej się poczujecie. Nawet mi was nie żal xD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX