Tesla Model 3 rozpędził się w podziemnym tunelu do 186 km/h. To ważny krok firmy Elona Muska

Samochód Tesla Model 3 rozpędził się w prototypowym tunelu systemu Loop do 186 km/h. To kolejny krok Elona Muska na drodze do stworzenia systemu podziemnych tuneli, które mają odkorkować drogi największych metropolii.
Zobacz wideo

The Boring Company należąca do Elona Muska zaprezentowała system Loop w grudniu 2018 roku. Firma zakłada, że będzie to system podziemnych tuneli, którymi będą poruszać się samochody, omijając naziemne korki. Kilka miesięcy temu prototypowym tunelem wydrążonym pod Los Angeles przejechał samochód Tesla Model X.

Jazda ta była jednak dla wielu rozczarowująca, bo pojazd rozpędził się tylko do 64 km/h i potrzebował specjalnych wsporników, które pozwalały mu na poruszanie się po wyznaczonym torze. Od tamtej pory The Boring Company udoskonaliła swój tunel i wpuściła do niego inny samochód - Tesla Model 3.

Nowe rozwiązania dla systemu Loop. Zmieniona nawierzchnia i Tesla Model 3 bez wsporników

Kolejna jazda przez tunel systemu Loop odbyła się kilka dni temu. Samochód Tesla Model 3 rozpędził się do 186 km/h. Nie miał także zamontowanych wsporników, a po wyznaczonym torze poruszał się dzięki namalowanym na jezdni białym liniom, które umożliwiły wykorzystanie autopilota. 

Twórcy systemu Loop deklarują, że będzie on lekarstwem na bolączki zakorkowanych metropolii. Samochody mają przedostawać się ze zwykłych ulic do tuneli Loop za pomocą specjalnych wind i w ten sam sposób wracać na powierzchnię. Sieć wind ma być gęsta, a włączanie się do ruchu - bezinwazyjne. Nie brakuje jednak krytyków systemu Loop, którzy w pomyśle Elona Muska i jego zespołu nie widzą nic innowacyjnego. "To nadal jest po prostu samochód jadący przez tunel" - czytamy na portalu Carscoops. Krytycy systemu Loop zauważają także, że nie jest on bardziej przepustowy niż metro, a rozwój projektu może zastopować brak autonomicznych pojazdów. 

The Boring Company obiecuje, że kopanie tunelów w ich systemie będzie tańsze, ponieważ będą one węższe. Prototypowy tunel został zbudowany za około 10 milionów dolarów. Stworzenie tunelu o tej samej długości w tradycyjny sposób to w USA kosz ok. 500 milionów - 1 miliard dolarów - czytamy na stronie teslarati.com.

Więcej o: