Rekordowa kara dla Facebooka. Zapłaci 5 mld dolarów za Cambridge Analytica. Dla Zuckerberga to drobne

Facebook zawarł ugodę z amerykańską Federalną Komisją Handlu (FTC) - wynika z ustaleń dziennika "Wall Street Journal". Na jej mocy gigant zapłaci rekordową karę w wysokości 5 mld dolarów za serię skandali związanych z wyciekiem danych użytkowników.
Zobacz wideo

Zarówno Facebook, jak również FTC nie skomentowały jeszcze doniesień "WSJ", ale informacje o zawartej ugodzie potwierdziły m.in. prestiżowe dzienniki "Washington Post" oraz "New York Times". "WSJ" zauważa, że podczas głosowania w Federalnej Komisji Handlu komisarze trzymali się swoich linii partyjnych. Dwóch reprezentantów Partii Demokratycznej głosowało przeciwko ugodzie, a trzech Republikanów było za.

Teraz ugoda musi zostać zatwierdzona przez amerykański Departament Sprawiedliwości, ale - biorąc pod uwagę, że znajduje się on dziś w rękach Republikanów - ten proces wydaje się zwykłą formalnością.

Kara za skandal Cambridge Analytica

5 miliardów dolarów, które musi zapłacić serwis Marka Zuckerberga, to kara za liczne skandale związane z wyciekami danych. Chodzi przede wszystkim o aferę Cambridge Analytica. Przypomnijmy: w marcu 2018 roku świat obiegły doniesienia o wycieku danych, który mógł objąć 87 mln użytkowników Facebooka. Dane zostały pozyskane w nielegalny sposób przez brytyjską firmę Cambridge Analytica, która współpracowała z sztabem wyborczym obecnego prezydenta Donalda Trumpa, przed amerykańskimi wyborami w 2016 roku.

Czytaj też:

Czy Facebook może zrobić coś, co sprawi, że go porzucimy?

Skandal uderzył w reputację Facebooka. Kurs giełdowy spółki runął, a Mark Zuckerberg musiał tłumaczyć się ze swoich zaniedbań m.in. przed amerykańskimi senatorami oraz przed Parlamentem Europejskim.

Jeśli ustalenia "WSJ" się potwierdzą, to 5 mld dol. będzie najwyższą karą, jaką FTC nałożyła na jakikolwiek podmiot. Do tej pory niechlubnym rekordzistą było Google, które w 2012 r. musiało zapłacić karę w wysokości 22,5 mln dol., za naruszenie prywatności użytkowników przeglądarki Safari.

FacebookFacebook fot. Investing.com

Rekord, który nie zaboli Facebooka

5 mld dolarów wydaje się bardzo wysoką karą, ale dla Facebooka to raczej zaskórniaki. Tylko w ostatnim kwartale firma Marka Zuckerberga osiągnęła przychody na poziomie 15,1 mld dolarów (wzrosły o ponad 26 proc. rok do roku). Jeszcze w kwietniu Facebook poinformował swoich udziałowców, że przygotował rezerwę gotówkową w wysokości 3 mld dolarów na ewentualna karę od FTC.

Mark Zuckerberg mocno niedoszacował, bo kara będzie o 2 mld dolarów wyższa, ale nawet 5 mld dolarów specjalnie Facebooka nie zaboli. Wystarczy wspomnieć, że w reakcji na doniesienia o rekordowej karze FTC, akcje spółki na giełdzie wzrosły o ponad 1,8 procent. Reakcja rynku mówi w zasadzie wszystko.

Więcej o: