Kończy się ważność twojego dowodu? Minister Cyfryzacji przypomni Ci o tym sms-em

13 sierpnia ruszyły pierwsze "przypominajki" Ministerstwa Cyfryzacji. Od teraz o zbliżającym się upływie terminu ważności dokumentu tożsamości przypomni powiadomienie SMS z resortu.
Zobacz wideo

"Minister Cyfryzacji informuje, że w ciągu najbliższych (…) dni Twój dowód osobisty traci ważność. Wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć online. Odwiedź: gov.pl/do” - od dziś SMS-a o takiej treści dostanie każdy właściciel dowodu osobistego, który wkrótce straci ważność. Warunek? Musimy posiadać Profil Zaufany.

Problemy e-dowodu

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku. Jak podkreśla resort cyfryzacji, z e-dowodem możemy podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie takiego dokumentu, np. do krajów strefy Schengen, Czarnogóry czy Albanii. Co więcej, z e-dowodem na wybranych lotniskach można korzystać z automatycznych bramek granicznych, a wersja dokumentu z warstwą elektroniczną ma docelowo ułatwić załatwianie spraw urzędowych czy wizytę u lekarza.

>>> Społeczeństwo i technologia. Spójrz jak Wielki Chiński Brat patrzy i ocenia obywateli.

Zobacz wideo

Wdrożenie e-dowodów okazało się jednak dla resortu cyfryzacji trudniejsze niż można się było spodziewać. MSWiA w lipcu poinformowało o błędach w warstwie elektronicznej nowych dowodów, choć te nadal zachowują ważność. Chodzi o dane zapisane w mikroprocesorze. To zresztą kolejna tego typu usterka. Już w marcu, krótko po tym jak zaczęto je wydawać, zdecydowano o czasowym wstrzymaniu ich produkcji - błędnych dowodów okazało się być więcej niż początkowo zakładano. W niektórych dowodach warstwa elektroniczna nie zawierała m.in. specjalnego podpisu, który pozwalał szybciej załatwiać sprawy urzędowe, a była to jedna z kluczowych funkcji e-dowodu.

Więcej o: