Szwedzi budują drogę, która ładuje samochody podczas jazdy. I to zupełnie bezprzewodowo

Bartłomiej Pawlak
Kosztująca ponad 12 mln dolarów droga jeszcze w tym roku powstanie na szwedzkiej wyspie Gotlandia. Będzie miała 1,6 km i na całej długości będzie mogła naładować przystosowane do tego auta elektryczne. Podczas jazdy i zupełnie bezprzewodowo.

Droga, która automatycznie ładuje pojazdy po niej jadące? Tak może brzmieć rozwiązanie największej dziś bolączki samochodów elektrycznych, czyli niewielkiego zasięgu i długiego czasu ładowania akumulatorów.

>>> W Szwecji powstaje droga, która bezprzewodowo naładuje pojazdy elektryczne:

Zobacz wideo

Dzięki niej posiadacze aut na prąd nie musieliby spędzać kilkudziesięciu minut na stacji ładowania lub czekać kilkunastu godzin na uzupełnienie energii w akumulatorach z domowego gniazdka. Ładowanie odbywałoby się podczas jazdy po przystosowanej do ładowania elektryków drodze, dzięki czemu w przypadku np. autobusów miejskich ręczne uzupełnianie energii w ogóle nie byłoby konieczne.

W Szwecji taka droga niebawem powstanie

To może brzmieć jak pomysł rodem z filmów science-fiction, ale nie w Szwecji. Właśnie tam, a dokładniej na bałtyckiej wyspie Gotlandia, trwają ostatnie przygotowania do budowy odcinka takiej "elektrycznej drogi". Pomysł budowy ogłoszono w kwietniu 2019 r., a wbicie pierwszej łopaty planowane jest już na październik. Testy z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych mają rozpocząć się jeszcze najbliższej zimy.

Jak na razie "elektryczna droga" to jedynie pokazowy fragment o długości 1,6 km. Będzie to część często uczęszczanej czterokilometrowej trasy między lotniskiem a centrum miasta Visby. Jeśli jednak okaże się sukcesem, zostanie rozbudowana o kolejne odcinki w innych częściach wyspy.

Technologię dostarcza izraelska firma Electreon

Na czym polega innowacyjność projektu? Podczas budowy drogi w środkowej części pasa ruchu położone zostaną podłączone do sieci elektryczne ładowarki indukcyjne, które zostaną ukryte pod warstwą asfaltu.

Dzięki technologii indukcji elektromagnetycznej energia elektryczna z wnętrza drogi będzie odbierana przez zamontowane w testowych pojazdach urządzenia i przekazywana do akumulatorów. Co ważne, cały proces będzie zupełnie automatyczny i bezprzewodowy. Wcześniej prowadzone w Szwecji projekty zakładały bowiem przewodowe podłączenie do sieci za pomocą np. pantografu.

Za inwestycją wartą 12,5 mln dolarów (49 mln zł) stoi szwedzkie państwowo-prywatne konsorcjum SmartRoad Gotland. Technologię potrzebną do ładowania elektrycznych samochodów dostarcza z kolei izraelska firma Electreon.

Ta sama spółka pracuje też nad budową podobnej drogi w Izraelu. Ma tam powstać prawie 18-kilometrowy odcinek na trasie z Ejlatu do lotniska Ramon.

Nowa droga ma być przyszłością przede wszystkim dużych pojazdów

SmartRoad Gotland argumentuje, że "elektryczna droga" może szczególnie dobrze sprawdzić się w przypadku dużych pojazdów, takich jak autobusy i ciężarówki. Te - aby mieć odpowiednio duży zasięg - potrzebują znacznej ilości energii zmagazynowanej w bardzo ciężkich akumulatorach.

Dzięki korzystaniu z "elektrycznej drogi" możliwe ma być zmniejszenie pojemności ogniw, co zaowocuje obniżeniem wagi pojazdów i mniejszym zużyciem energii. Ma to również wpłynąć na cenę pojazdów flotowych i wyeliminować konieczność budowy przystanków do ładowania autobusów.

Czytaj też: Największe lotnisko na świecie jednak nie powstanie. Władze Dubaju zawieszają prace przy rozbudowie Al Maktoum

Więcej o:
Komentarze (89)
Szwedzi budują drogę, która ładuje samochody podczas jazdy. I to zupełnie bezprzewodowo
Zaloguj się
 • menel13

  Oceniono 9 razy 7

  Nie znam się więc się spytam. Jaka jest efektywność takiego ładowania indukcyjnego? Czyli, przekładając na nasze, ile prądu wyparuje między drogą a samochodem?

 • wildturkey

  Oceniono 8 razy 6

  Prawdopodobnie taka droga będzie nie tylko ładować akumulatory ale równocześnie i w dodatku bezboleśnie sterylizować kierowców.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 17 razy 5

  "W czasie piątkowej interwencji w miasteczku Nyköping, gdzie wybijano okna w szkole i palono opony na ulicy, samochód policyjny został obrzucony kamieniami przez grupę około 20 nastolatków. Po otrzymaniu posiłków policjanci rozproszyli grupę, ale nikogo nie zatrzymali. Podobne ataki miały miejsce już kilkakrotnie wcześniej i są dziełem, jak powiedziała jedna z atakowanych policjantek, „niewielkiej grupy młodych, którzy nie chcą tu policji”.
  Miejscowa policja zaapelowała do chuliganów na Facebooku o zrozumienie: „Nawet jeśli jesteście niezadowoleni czy nie chcecie policji, nie powinniście rzucać kamieniami. Policjanci są ludźmi i tak jak wszyscy chcieliby bezpiecznie wrócić do domu”."

  Sci-fi? Nie, Szwecja.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 3 razy 3

  O takim sposobie na zasilanie samochodów elektrycznych myślano już w latach 70-tych. Opisał to Janusz Wojciechowski w jednej z książek o elektronice.

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 3

  Ładuje? A są takie samochody? Ile sztuk?

  Pomijam, że po przeczytaniu tytułu pomyślałem o ładowaniu towarów. Bo wiecie, samochód można załadować towarami, zwłaszcza te ciężarowe.

 • super_hetero_dyna

  Oceniono 7 razy 3

  Nie podczas jazdy, bo w Szwecji się nie jeździ, tylko podczas toczenia się. Ale mimo wszystko trudno mi sobie wyobrazić, żeby przez kwadrans potrzebny do pokonania tego 1,6km akumulatory zdążyły się naładować.

 • leoleo

  Oceniono 3 razy 3

  a na ciężarówki ta droga coś ładuje?

 • jami100

  Oceniono 2 razy 2

  Terapia elektromagnetyczna gratis. Na co pomaga?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX