Koniec z dzieleniem się kontem na Spotify? Serwis będzie sprawdzać, gdzie mieszkamy

Spotify bierze się za użytkowników planu rodzinnego, którzy udostępniają usługę osobom mieszkającym pod innym adresem. To wbrew regulaminowi serwisu. Szwedzi będą więc sprawdzać, gdzie mieszkamy - za pomocą usługi Google Maps.
Zobacz wideo

Spotify to obecnie - obok Apple Music - najpopularniejszy muzyczny serwis streamingowy, który może się pochwalić ponad 100 milionami płacących użytkowników. To imponujący wynik, choć Szwedzi z całą pewnością chcieliby, aby było ich jeszcze więcej. Być może właśnie znaleźli na to prosty sposób.

Spotify Premium dla rodziny, a nie dla znajomych

Spotify oferuje kilka płatnych planów abonamentowych. W Polsce jest to:

  • Premium - 19,99 zł (dla jednego użytkownika);
  • Premium Duo - 24,99 zł (dla maksymalnie użytkowników);
  • Premium dla rodziny 29,99 zł (dla maksymalnie sześciu użytkowników).

Nie jest tajemnicą, że coraz większą popularnością cieszy się ostatni z planów. Pozwala korzystać z usługi nawet sześciu użytkownikom, w cenie zaledwie 29,99 zł. Z doniesień serwisu Billboard wynika, że w ub. roku prawie połowa użytkowników Spotify korzystała właśnie z planu rodzinnego.

Sęk w tym, że wiele wiele osób używa go niezgodnie z regulaminem. Czytamy w nim bowiem, że:

Aby móc skorzystać z subskrypcji Premium Family, zarówno właściciel konta głównego, jak i właściciele kont podrzędnych muszą należeć do tej samej rodziny i mieszkać pod tym samym adresem.

Do tej pory Spotify przymykał oczy na użytkowników, którzy dzielili się usługą, choć wcale nie mieszkają pod jednym dachem. Teraz ma się to jednak zmienić. Już w sierpniu w regulaminie usługi pojawiły się następujące zapisy:

Po aktywacji konta podrzędnego w subskrypcji Premium Family użytkownik zostanie poproszony o weryfikację adresu domowego.
Od czasu do czasu możemy poprosić o ponowną weryfikację adresu zamieszkania użytkownika w celu potwierdzenia, że nadal spełnia on kryteria uczestnictwa.

Jak Spotify sprawdzi, czy łamiemy regulamin?

Jak donosi serwis CNET, w USA proces weryfikowania miejsc zamieszkania użytkowników usługi Premium dla rodziny już się rozpoczął. Niektóre osoby otrzymują komunikaty z prośbą o zlokalizowanie swojego miejsca zamieszkania w Google Maps. Działania Szwedów budzą oczywiście kontrowersje.

Zmiany w regulaminie pozwalają Spotify na arbitralne wykorzystywanie lokalizacji danej osoby w celu ustalenia, czy nadal przebywa ona pod tym samym adresem, podczas korzystania z konta rodzinnego. Nie jest jasne, jak często Spotify będzie pytać użytkowników o te informacje

- zauważa Christopher Weatherhead z organizacji Privacy International, cytowany przez CNET.

Spotify tłumaczy się, że dane na temat lokalizacji są szyfrowane, a użytkownik może je edytować. Firma zaznacza również, że nie przechowuje później tych danych i nie śledzi na bieżąco naszej lokalizacji.

Jednocześnie "Spotify zastrzega sobie prawo do natychmiastowego zablokowania lub zawieszenia dostępu do usługi Spotify Premium Family oraz kont Spotify Premium Family w dowolnym momencie, jeśli użytkownik nie spełni kryteriów kwalifikacyjnych określonych w Regulaminie korzystania z serwisu Spotify".

Więcej o: