5G podniesie zużycie energii nawet o 170%

5G pozwala na znacznie większy przesył danych niż dotychczas. Oznacza to, że z użyciem tej technologii internet bezprzewodowy będzie wyraźnie szybszy. To wiąże się jednak ze wzrostem zapotrzebowania na energię. Badania 451 Reasearch orez Vertiv wskazują, że potrzeba będzie nawet dwukrotnie więcej prądu, by zasilić sieć 5G.
Zobacz wideo

5G to bezprzewodowa technologia, która wzbudza wiele kontrowersji. Mimo to jej wdrożenie pozwoli objąć dostępem do internetu kolejne grupy, a operatorzy z nadzieją patrzą na jej pełne zastosowanie. Firma Vertiv wraz 451 Research przeprowadziła ankietę wśród operatorów telefonicznych. 90 proc. z nich zdaje sobie sprawę ze wzrostu zużycia energii, co pociąga za sobą większe koszty. Według analiz Vertiv do 2026 roku firmy telekomunikacyjne będą potrzebowały 150-170 proc. energii więcej niż dzisiaj.

5G podniesie ceny usług telekomunikacyjnych?

Większe zużycie energii może się przełożyć na wzrost kosztów dla klientów, ale tego chcą uniknąć również operatorzy. W tym celu planują zmniejszyć konieczność konwersji prądu zmiennego na prąd stały. Pomocne mają być także nowe baterie litowo-jonowe oraz nowe techniki chłodzenia sprzętu. Wdrożenie sieci 5G na szeroką skalę przewidywane jest na lata 2021-2022.

Standard 5G gwarantuje mocniejszy sygnał radiowy, co pozwoli na zwiększenie liczby użytkowników. Mimo ogólnego wzrostu zużycia energii, średnia zużycia na jednego użytkownika zmaleje. Ślad węglowy pozostawiany przy użyciu 5G także ma być mniejszy, a nowe technologie w branży telekomunikacyjnej mają potencjał na ograniczenie emisji CO2 w skali świata o 20 proc. do 2030 roku, wynika z raportu #SMARTer2030. 5G pozwoli na rozwój wielu technologii, które bez szybkiego przesyłu danych są nieco wybrakowane, jak VR i AR, czyli wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy inteligentne domy i miasta oraz cyfrowa opieka zdrowotna.

Więcej o:
Komentarze (66)
5G podniesie zużycie energii nawet o 170 proc. Bezprzewodowa technologia wzbudza wiele kontrowersji
Zaloguj się
 • malgojb

  Oceniono 12 razy 6

  Pytanie tylko czy rzeczywiście potrzebna jest pralka, lodówka z internetem i 'inteligentny' dom gdzie na koniec piorun strzeli i się drzwi nie otworzy. Nie ma co z jednej strony głupi klient ma płacić więcej bo prąd to CO2 i musimy karę za to płacić, ale z drugiej wciska się rozwiązania, które nie są nikomu potrzebne bo jak będziemy oszczędzać to firmusie padną.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 4 razy 2

  Mnie jest 5G kompletnie niepotrzebne. Właśnie na BTSie na górce w pobliżu Polkomtel czyli Plus wymienił urządzenia na nowsze i rano zmierzyłem 300 / 50 Mbps na profesjonalnych 2 antenach podłączonych do modemu LTE. Wieczorem przy większym obciążeniu jest 110/40 Mbps. No i po co to 5G?

 • e50504

  Oceniono 10 razy 2

  No wzbudza wzbudza, ale gdyby to akurat nie Chińczycy a Mocarstwo Demokratyczne przodowali w tej technologii to coś mnie się zdaje żeby nie wzbudzała aż tak wielu kontrowersji :D

 • ks-t

  Oceniono 1 raz 1

  Picu, picu. nikt nie wie jaki będzie wpływ 5G na nasze życie i nasze zdrowie. O ile szybkośc przesyłu informacji jest ważna (ostatnio czytałem o próbach procesora kwantowego, który w sekundach robił to co ktualne procesory w latach) to nie do końca wierzę że za mojego życia będę potrzebował lodówki gadającej z odkurzaczem. A wpływ smogu elektromagnetycznego istnieje, choć nie wiemy jaki jest jego rzeczywisty wpływ. 5G wymaga ok. 10 krotnie większej gęstości anten i silniejszego sygnału. No coments.

 • sato1

  Oceniono 7 razy 1

  Jak byśmy mieli na przykład elektrownie atomowe tak jak reszta Europy to by nie było problemu z prądem. Jedynie możemy podziękować to tym staramym osobą która mentalność zatrzymała się na Czarnobylu. Dobrym przykładem tego że energia odnawialna też ma prawo bytu jest Dania gdzie cały prąd idzie z elektrowni wiatrowych, więc się da zrobić tak żeby taki skok zużycia prądu nie był za bardzo odczuwalny

 • elq_1

  Oceniono 9 razy 1

  Taaaa...
  Złodzieje pasożytujący na naszej kasie, wmówią nam niedługo że potrzebujemy przesyłu danych, zanim o nich pomyślimy!
  Ludzie! Opamiętajcie się i nie dawajcie się okradać!

 • fretka_wawa

  0

  Pora zacząć porządnie pozyskiwać energię z ekologicznych źródeł. Już dawno powinniśmy zacząć, teraz jest ku temu kolejny powód.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX