Boston Dynamics zaczął sprzedaż Spota. Robot pies firmy z USA może unieść ładunek do 14 kg

Sprzedaż Spota zapowiedziana już ponad rok temu, nareszcie oficjalnie ruszyła. Boston Dynamics zbudował robota, który przypomina psa i może przenosić bagaż o wadze 14 kg. Zastosowanie będzie miał głównie w przemyśle budowlanym i paliwowym oraz w usługach bezpieczeństwa publicznego.
Zobacz wideo

Robot początkowo miał być sprzedawany pod nazwą SpotMini. Pierwsza jego prezentacja nie poszła raczej zgodnie z planem:

Ostateczne zdecydowano się na krótszą nazwę – Spot. Robot od Boston Dynamics ładunki może przenosić na grzbiecie. Jest przystosowany do poruszania się po każdym terenie, dzięki 4 niezależnym kończynom. To też upodabnia go do psa, a konkretnie psa robota jak określą się projekt firmy z USA. Spot jest w stanie dotrzeć do miejsc, które dla człowieka mogą być trudno dostępne. Przeszkody na jego drodze nie robią mu różniy, doskonale je wykrywa i omija. Potrafi unikać upadku oraz po takowym sprawnie się podnieść. Póki co rozpoczęto produkcję 100 pierwszych modeli. Koszt? Tańszy od samochodu i zależny od zapotrzebowania, tyle wiadomo. Żeby zakupić robota, trzeba wypełnić formularz i czekać aż Boston Dynamics się odezwie. Robot Spot może pracować w temperaturze od -20 st. do 45 st. Celsjusza. Jego maksymalna prędkość to 4,8 km/h, a na jednym ładowaniu może działać do 90 minut. To duży sprawdzian dla Boston Dynamics – rozpoczęcie masowej produkcji Spota może oznaczać początek ery tańszych robotów, dostępnych dla zwykłych użytkowników, ale też podobne konstrukcje może zacząć tworzyć konkurencja.

 

Boston Dynamics, firma znana z youtube'a


Firma z USA produkuje roboty od wielu lat, nie wiele krócej istnieje w świadomości internautów. Pierwszy film BigDog Overview pojawił się na youtubie 9 lat temu i do dzisiaj obejrzało go prawie 8 mln osób. Początkowo Boston Dynamics było przedsiębiorstwem wojskowym, ale z czasem wycofali się z tej branży. Oprócz Spota, drugim sławnym robotem spółki ze Stanów Zjednoczonych jest Atlas, który także ma 4 kończyny, ale cechuje się budową humanoidalną. Chodzi na dwóch nogach, a górne kończyny może wykorzystać do podnoszenie ciężarów. Nie ogranicza się jednak do zwykłego chodzenia i jest świetnym gimnastykiem.

 
Więcej o:
Komentarze (36)
Boston Dynamics zaczął sprzedaż Spota. Robot pies firmy z USA może unieść ładunek do 14 kg
Zaloguj się
 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 16 razy 8

  Po co kupować tego psa, jak mogę zatrudnić sobie pracownika za 1500 zł na miesiąc? Udźwig większy, nie trzeba serwisować, a na koniec jeszcze podziękuje.

 • syntetyk

  Oceniono 5 razy 5

  Skynet is coming!

 • camaretto

  Oceniono 3 razy 3

  Nogi zginają się w jedną stronę, zwykły robot.
  Pies Busha nr. ... nazywał się Spot. Kot India . To ten uświetnia chyba tamtejszy rynek.
  Poczekamy za to na "Robocop" i "polskiego robota "Robol"
  ;D

 • snook70

  Oceniono 2 razy 2

  My za to mamy w szkołach religię zamiast matematyki, fizyki i chemii. Nasi inżynierowie co najwyżej mogą się ładnie pomodlić niż pracować nad takimi projektami.

 • shtalman

  Oceniono 1 raz 1

  wolski robol zawsze tańszy niż taki pies, za pól litra będzie targał 40 kg worki z cementem przez cały dzień

 • pshemo255

  Oceniono 1 raz 1

  Mógłby wyprowadzać mi psa :)

 • snook70

  Oceniono 1 raz 1

  My za to będziemy mieli miliony samochodów elektrycznych od naszego Mateuszka - kłamczuszka.

 • piotrus.pan11

  Oceniono 5 razy 1

  Ogromne osiągnięcie, ale w tej chwili trochę trudno mi zrozumieć zastosowanie tego robota. Jedyne, które zostało pokazane, to że można do niego przymocować coś o ciężarze do 14 kg (czyli nieszczególnie dużo) i Spot gdzieś to przeniesie. Spoko, ale biorą pod uwagę koszt zakupu i serwisowania takiego urządzenia, miałoby to sens wyłącznie w miejscach, gdzie wykonywanie tych prac przez ludzi byłoby niebezpieczne dla ich życia i zdrowia. A w takich miejscach - z tego co kojarzę - roboty są wykorzystywane od dłuższego czasu. I są to specjalistyczne roboty, które z reguły potrafią dużo więcej niż coś gdzieś przenieść po tym, jak człowiek to coś do nich przymocuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX