W centrum naszej galaktyki coś eksplodowało 3,5 mln lat temu. Naukowcy obwiniają czarną dziurę

Bartłomiej Pawlak
Miliony lat temu w centrum Drogi Mlecznej nastąpiła potężna eksplozja. Rozbłysk był na tyle silny, że dotarł do oddalonego o 200 tys. lat świetlnych Strumienia Magellanicznego. To zmienia sposób, w jaki naukowcy postrzegali naszą galaktykę.

Potężny wybuch, nazywany rozbłyskiem Seyferta miał miejsce dość niedawno (oczywiście w skali kosmicznej), bo zaledwie 3,5 mln lat temu. To aż 63 mln lat po wyginięciu dinozaurów, w momencie gdy przodkowie ludzi zamieszkiwali już Afrykę. 

Energia wystrzeliła wtedy z centrum Drogi Mlecznej, tworząc dwa gigantyczne strumienie energii układające się w kształt stożka na kolejne 300 tys. lat. Wystawały one ponad płaszczyznę galaktyki na ponad 200 tys. lat świetlnych.

Rozbłysk był na tyle wielki, że strumień energii dotarł nawet do Strumienia Magellanicznego. To strumień gazów łączący dwie galaktyki karłowate orbitujące wokół Drogi Mlecznej - Mały i Wielki Obłok Magellana, które znajdują się w odległości ok. 200 tys. lat świetlnych od nas. 

>>> Czarna dziura pożera gwiazdę wielkości Słońca. Wideo NASA z napisami po polsku:

Zobacz wideo

Czytaj też: Czarna dziura pożarła gwiazdę wielkości Słońca. NASA zarejestrowała niezwykle rzadkie zjawisko

Winna supermasywana czarna dziura

Naukowcy podejrzewają, że jedynym obiektem w Drodze Mlecznej, który może być odpowiedzialny za potężny rozbłysk jest Sagittarius A*. To supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum jądra naszej galaktyki o masie aż 4,3 mln mas Słońca.

Badacze są zdziwieni, bo do tej pory Sagittarius A* był uważany za spokojną czarną dziurę, która nie dostarczała zbyt wielu okazji do obserwacji. Podobnie zresztą myślano o Drodze Mlecznej, której jądro również wydawało się spokojnym miejscem. Teraz naukowcy przekonali się, że jest zgoła odmiennie.

Te wyniki [badań - przyp. red.] dramatycznie zmieniają nasze rozumienie Drogi Mlecznej. Zawsze myśleliśmy o naszej Galaktyce jako  galaktyce nieaktywnej, z niezbyt jasnym centrum. Te wyniki otwierają możliwość zupełnej reinterpretacji jej ewolucji i natury. Rozbłysk, który miał miejsce trzy miliony lat temu, był tak potężny, że miał wpływ na otoczenie naszej Galaktyki. Jesteśmy świadkami przebudzenia śpiącej piękności

- mówi Magda Guglielmo, współautorka badań z University of Sydney.

To zdarzenie pokazuje, że centrum Drogi Mlecznej jest znacznie bardziej dynamicznym miejscem, niż wcześniej sądziliśmy. Całe szczęście, że tam nie mieszkamy

- dodaje Lisa Kewley, współautorka badań i szefowa ASTRO 3D.

Czytaj też: Czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej zrobiła się "żarłoczna". Naukowcy nie wiedzą, dlaczego

Więcej o:
Komentarze (14)
W centrum Drogi Mlecznej coś eksplodowało 3,5 mln lat temu. Naukowcy obwiniają czarną dziurę
Zaloguj się
 • mat.31

  Oceniono 7 razy 7

  Pewnie gó.... W 2015 doleciało do Polski.

 • pedro.666

  Oceniono 11 razy 5

  Oho, coś eksplodowało? Pewnie w strefie szariatu. Wina Tuska i LGBT!

 • speedy13

  Oceniono 1 raz 1

  Dosyć szokująca jest skala zjawiska. Na BBC jeden włoski zdaje się profesor powiedział że wyzwolona energia sięgała 10^56 - 10^57 ergów, co po ludzku oznacza 10^49 - 10^50 J. To naprawdę sporo; np. energia odpowiadająca całej masie Słońca to 1,8 * 10^47 J. Co prowadzi nas do zastanawiającego wniosku, że w procesie tym od około 50 do 500 mas Słońca zamieniło się w energię. Dla porównania, w najsilniejszym rozbłysku gamma jaki dotąd zarejestrowano sfajczyło się jakieś 5 mas Słońca.

  Co tam się mogło stać? Co takiego Saggitarius A mógł wywinąć, że aż tak brychło? Pożarł podobnego sobie potwora ze 100 tys. mas Słońca powiedzmy? (Sgr A* ma jakieś 4 mln mas Słońca) Ale jak to możliwe że się w galaktyce drugie takie coś uchowało? Powinny się połączyć na samym początku jej istnienia. Znane są w ogóle takie rzeczy, galaktyka z paroma jądrami?

 • gryflon

  Oceniono 1 raz 1

  Przeczytałem całość, ale zasób słów autora woła o pomstę do nieba. Strumień strumieniem strumieni aż czytających szkoda.

 • rafiol

  0

  Chwalmy Bladego Króla ;)

 • poparzony

  Oceniono 6 razy 0

  To pierwszy człowiek błysnął inteligencją ;) wtedy.

 • sieradz2

  Oceniono 1 raz -1

  U mnie w w chałupie też była czarna dziura, dopóki się nie rozwiodłem.

 • koszernywieprz

  Oceniono 4 razy -2

  A skąd wiadomo? Bo o tym ani mru mru...

 • an_ma_o

  Oceniono 2 razy -2

  Trzeba wysłać tych naukowców niech badają z bliska czarną dziurę ponoć jest na obrzeżach układu słonecznego będzie święty spokój

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX