Google Chrome i Firefox zaatakowane przez rosyjskich hakerów. Są w stanie śledzić zaszyfrowany ruch

Google Chrome oraz Firefox to dwie najpopularniejsze przeglądarki w Polsce, z których korzysta ponad 85 proc. użytkowników. Okazuje się, że rosyjscy hakerzy stworzyli specjalny kod, który może przechwytywać ruch - ostrzega firma Kaspersky.
Zobacz wideo

Zagrożenie wyłapali eksperci z firmy Kaspersky, którzy zajmują się tworzenie oprogramowania antywirusowego. Co wiemy o najnowszym tworze rosyjskich hakerów?

Jak podaje komputeromania.pl, ten wirus to kod, który może podmienić certyfikaty, dzięki czemu hakerzy mogą śledzić zaszyfrowany ruch. Kod jest w stanie uwierzytelnić każdą czynność TLS (Transport Layer Security), czyli protokołu zapewniającego poufność podczas przesyłu danych. Co ważne, powstał on, by atakować użytkowników dwóch z trzech najpopularniejszych przeglądarek na świecie, czyli Google Chrome oraz Firefox. 

Google Chrome oraz Firefox zaatakowane. Kto za tym stoi? Czy możemy czuć się bezpieczni? 

Za całą akcją stoją rosyjscy hakerzy z grupy Turla, która od ponad 10 lat atakują instytucje rządowe czy ambasady na całym świecie. W 2015 r. w pierwszej czwórce atakowanych państw znalazły się: Kazachstan, Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone. Polska plasuje się na 6. pozycji. 

Na razie nie wiadomo, w jakim celu hakerzy stworzyli specjalny kod, ale cele znajdowały się w Rosji i na Białorusi. Od dawana spekuluje się jednak, że grupa Turla działa pod ochroną rosyjskich władz. 

Dla Google'a ataki hakerskie to w ostatnim czasie nie pierwszyzna. W poniedziałek informowaliśmy, że z powodu luki w zabezpieczeniach niektóre modele popularnych smartfonów takich marek jak Samsung, Xaiomi czy Huawei są zagrożone przejęciem

Google Chrome oraz Firefox to dwie najpopularniejsze przeglądarki internetowe w Polsce, z których korzystania odpowiednio 78,08 proc. oraz 6,69 proc. użytkowników. Na świecie również przoduje Google, natomiast Firefox znajduje się na 3. miejscu za Safari. 

Czytaj także: FBI używa reklam na Facebooku do werbowania rosyjskich szpiegów i popełnia literówki

Więcej o:
Komentarze (16)
Google Chrome i Firefox zaatakowane przez rosyjskich hakerów.Są w stanie śledzić zaszyfrowany ruch
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 8 razy 8

  Polska znajduje się na 6. pozycji.
  Ataki na polskie instytucje są przeprowadzane w ramach prostych treningów w hakerskich przedszkolach jako tzw "betka" i trudno się temu dziwić, skoro od cyfryzacji mamy specjalistów na poziomie andruszkiewicza. Nic tylko zawierzyć polską cyfryzację matce boskiej zielnej...

 • lubiedobrze

  Oceniono 10 razy 8

  Polska na 6 miejscu wśród atakowanych krajów.
  Dziwne, Zbynio Pielucha i Mariusz Bokserka nie chwalą się sukcesami w tej sprawie?

 • jeak

  Oceniono 3 razy 3

  "Google Chrome i Firefox zaatakowane przez rosyjskich hakerów. Są w stanie śledzić zaszyfrowany ruch"
  A czy wiadomo coś na temat, czy jest przed tym jakaś reakcja/obrona?

 • osobaniepozadana

  Oceniono 2 razy 2

  Kto czytał "Pamięć nieulotną" Edwarda Snowdena wie doskonale, że amerykańska agencja NSA gromadzi 100 proc. danych o naszej internetowej (i komórkowej) aktywności, które może wykorzystać w dowolnym momencie pod dowolnym pretekstem. Prywatni hackerzy to pikuś.

 • lactum

  Oceniono 2 razy 0

  A jak sie te ataki odczuwa?

 • byann

  Oceniono 3 razy -1

  Kiedyś "chińscy" hakerzy, bo tak tłumaczono wszystko zanim zajęto się rosyjskimi hakerami, okazali się być z NSA.

 • szczegolny_izotop_wegla

  Oceniono 7 razy -1

  Dziwne hakerzy atakują i juz wiadomo skąd są. MOże poprosze o dane osobowe w takim wypadku. Ale też skoro to "zawsze" są Rosjanie to jaką potęgą są zatem w cybernetyce, wszystkich hakują, prezydenta sobie wybierają w USA, fiu fiu fiu, wojne też oni wywołają napadając na Iran, albo Koreę północną. W Donbasioe są Rosjanie całe armie dowodzone przez generałów. ciekawy jestem jaka tam armia Rosyjska stacionuje albo gdzie i kiedy doszło do bitwy wojska Federacji Rosyjskiej z wojskiem Ukraińskim. Albo jakie lotnictwo tam użyli Rosjanie. Bo że sa w Syrii to jest wiadome bo tak podaje do "publicznej zachodniej opinii" legalny rząd syryjski oraz potwierdzają to publicznie Rosjanie, każde ine wojsko jest tam nielegalnie i jest agresorem nie na swoim terenie. Co jeszcze robia Ci Rosjanie zmiana klimatu to też ich sprawka, nie zachodniej tak cudownej cywilizacji no jak że to :)....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX