Elon Musk rozpocznie współpracę z wojskiem? Nowym klientem Space X ma zostać armia USA

Trwają rozmowy między firmą Elona Muska, SpaceX io amerykańską armią. Wojsko chciałoby wykorzystać pojazdy Starship oraz technologię satelitarną Starlink.
Zobacz wideo

Technologia Starlink ma zapewnić satelitarny dostęp do internetu w każdym zakątku globu. Space X wysłało już na orbitę pierwsze 60 z planowanych 12 tysięcy satelitów, które krążą nad Holandią. Kanada i USA mają zostać objęte zasięgiem sieci już w przyszłym roku. Starship to z kolei pierwszy statek kosmiczny zbudowany ze stali nierdzewnej. W niedalekiej przyszłości miałby zabrać ludzi na Marsa. Starship jest rakietą wielorazowego użytku, co może znacznie obniżyć koszty podróży kosmicznych. Jego powstanie będzie więc przełomowe dla przemysłu kosmicznego.

Podczas wywiadu dla Space News, Gwynne Shotwell wspomniała, że wykorzystaniem Starlink oraz Starship zainteresowana jest amerykańska armia. Z wojskiem prowadzone są już nawet rozmowy. Technologia satelitarnej łączności zapewni armii mniejsze opóźnienia w komunikacji. Starship z kolei raczej nie będzie używany przez wojsko do lotów kosmicznych. Bardziej prawdopodobne jest wykorzystanie rakiety do szybkiego przemieszczania ludzi oraz ładunków, jak podkreśla w wywiadzie Shotwell.

Elon Musk i Space X rozpoczęli także współpracę z NASA

Coraz bardziej zacieśnia się także współpraca między Space X oraz NASA, co wydaje się naturalna drogą, jako że obie organizacje mają zbliżone cele. Na 2024 rok zaplanowano misję Artemida, w ramach której Amerykanie chcą ponownie wylądować na Księżycu. Co ważne, NASA zapowiedziało, że w misji weźmie udział co najmniej jedna astronautka. Przy planach lądowania na Srebrnym Globie Space X będzie pracowała z Amerykańską Agencją Kosmiczną przy wielu projektach kosmicznych. Najbardziej istotnym jest opracowanie systemu tankowania statków w przestrzeni kosmicznej.

Więcej o:
Komentarze (4)
Elon Musk rozpocznie współpracę z wojskiem? Nowym klientem Space X ma zostać armia USA
Zaloguj się
  • kamuimac

    Oceniono 3 razy 1

    to teraz tak dla rzetelności - skończyły się pieniądze od kongresu , kończą się pieniądze od NASA , to teraz pojawią się pieniadze od US Army - tak żeby kontynuować program kosmiczny tylko przez słupa Elona. Bo społeczenstwo amerykanskie jasno wypowiedziało sie co mysli o marnowaniu pieniedzy na programy NASA. wiec znależli sposób jak to obejść pompując kasę i naukowców w firmę Muska.

  • jami100

    Oceniono 1 raz -1

    Nie będzie niezależny. Wygląda na to że cienko przędzie co nie dziwi przy takiej masie pomysłów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX