Kosmiczny Teleskop Hubble'a fotografował słynną mgławicę. Ale w kadr wleciała asteroida

Bartłomiej Pawlak
Kosmiczny Teleskop Hubble'a zarejestrował piękne zdjęcie Mgławicy Kraba. "Niestety", gotowa fotografia zawiera dość wyraźną "rysę" w centrum kadru. Okazało się, że przed zwierciadłem teleskopu przeleciała asteroida.
Zobacz wideo

Czasem naświetlając zdjęcia obiektów głębokiego kosmosu natrafiają na (z pozoru) niepożądane obiekty w kadrze. Tak było i tym razem, gdy na zdjęciu Mgławicy Kraba (M1) znaleziono jasną "rysę".

Hubble'a robił zdjęcia, ale asteroida weszła w kadr

Fotografia została naświetlona w 2005 roku, jednak odnaleziono ją dopiero teraz w ramach programu Hubble Asteroid Hunter. Wolontariusze z całego świata przez 1,5 miesiąca przeglądali zdjęcia wykonane przez słynny teleskop należący do NASA i ESA poszukując przypadkowo uchwyconych obiektów.

W ramach programu 1900 osób udało przeszukało aż 11 tys. zdjęć, a na jednym z nich Melina Thévenot, pochodząca z Niemiec entuzjastka astronomii, odnalazła jasną "rysę" na tle Mgławicy Kraba. Zawierające ją fotografie tak naprawdę były trzy - wykonane w filtrach czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB) i nie prezentowały się zbyt pięknie.

Thévenot postanowiła jednak połączyć wszystkie naświetlenia w całość, tak aby uzyskać kolorowy obraz. Efekty jej pracy zaskoczyły nawet naukowców z ESA, którzy postanowili opublikować pracę na swojej stronie:

Asteroid in the Crab Nebula (M1)Asteroid in the Crab Nebula (M1) fot. NASA / ESA / HST ACS / Melina Thevenot

Czytaj też: NASA pokazała najbardziej szczegółowe zdjęcie wszechświata. W kadrze 265 tys. galaktyk

Czym jest "rysa" na zdjęciu?

Znając datę i godzinę wykonania zdjęcia badacze ustalili, że znajdujący się w centrum kadru biały ślad został spowodowany przez asteroidę nazwaną 2001 SE101. Znajduje się ona w Układzie Słonecznym i w momencie wykonywania fotografii znalazła się przed zwierciadłem Teleskopu Hubble'a.

Ślad ma bardzo wydłużoną postać dlatego, że do naświetlenia jednego z najpiękniejszych obiektów nocnego nieba teleskop potrzebował skorzystać z długiego czasu naświetlania.

To było kwestią czasu

Naukowcy z ESA zaznaczają, że ustawienie się bardzo odległej mgławicy (6300 lat świetnych od Ziemi) i bliskiej asteroidy idealnie w jednej linii jest fascynujące. Mimo wszystko odnalezienie podobnej "rysy" było kwestią czasu. Mgławica Kraba leży blisko płaszczyzny ekliptyki, co oznacza, że większość asteroid w naszym Układzie Słonecznym porusza się podobnie do 2001 SE101. Naukowcy spodziewali się, że jedna z nich w końcu "wpadnie" w kadr.

Powyższa fotografia jest jednym z prawie 300 ujęć, które Mgławicy Kraba zrobił Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Sama mgławica jest jednocześnie pierwszym obiektem, który Messier wpisał do swojego katalogu (stąd oznaczenie M1). Krab powstał w wyniku wybuchu supernowej w 1054 roku. Widoczna na zdjęciach chmura gazu jest więc pozostałością gwiazdy.

Czytaj też: 10 najpiękniejszych zdjęć z Teleskopu Hubble'a. Robią ogromne wrażenie

Więcej o: