Chiny. Pilot ukarany dożywotnim zakazem latania. Wszystko przez zdjęcie młodej kobiety

Wybryk chińskiego pilota skończył się dla niego zakazem latania. Gdy wyszło na jaw, że w trakcie lotu wpuścił do kabiny pilotów jedną z pasażerek i robił jej zdjęcia, sprawą zainteresował się tamtejszy urząd lotnictwa cywilnego. W ujawnieniu potencjalnie niebezpiecznej sytuacji pomogły media społecznościowe.
Zobacz wideo

Sprawa dotyczy styczniowego lotu chińskimi liniami Air Guilin. Podczas podróży z Guilin do Yangzhou pilot wpuścił do kokpitu młodą kobietę i zrobił jej zdjęcie w otoczeniu przekąsek. Zdjęcie wypłynęło w Internecie dopiero kilka miesiącu po sytuacji, ale reakcja chińskich władz była natychmiastowa. Pilot linii Air Guilin został ukarany przez dożywotnie pozbawienie prawa do latania tytułem naruszenia zasad bezpieczeństwa.

Pilot namierzony dzięki mediom społecznościowym

Sytuacja mogłaby umknąć urzędnikom lotnictwa cywilnego, gdyby nie chiński serwis społecznościowy Weibo, na którym pojawiło się zdjęcie, szybko udostępniane przez kolejnych użytkowników. To wreszcie zostało zauważone przez właściwe władze, które poprosiły pilotów i analityków lotniczych o potwierdzenie, że zdjęcie zostało wykonane podczas lotu.

Po weryfikacji niekorzystnej dla pilota, został on dożywotnio pozbawiony prawa do latania. W opinii chińskich urzędników pilot złamał zasady bezpieczeństwa tamtejszego lotnictwa cywilnego, wg których nawet inni członkowie załogi mogą wejść do kabiny pilotów tylko w uzasadnionych przypadkach. Ze względu na to, że pozostały personel samolotu nie zapobiegł otwarciu kokpitu dla osób nieuprawnionych, reszta załogi lotu GT1011 z Guilin do Yangzhou została zawieszona na czas nieokreślony.

Chiny, zdjęcia i media społecznościowe

To nie pierwszy raz kiedy chińskie media społecznościowe, a konkretnie najpopularniejszy wśród Chińczyków serwis Weibo, staje się tłem dla wydarzeń z tamtejszą władzą w tle. Na początku czerwca użytkownicy portalu opublikowali zdjęcia i filmy twierdząc, że widzieli świecący obiekt latający na niebie w kilku prowincjach Chin. Jedni spekulowali na temat UFO, inni uważali, że tajemniczy przedmiot może być związany z ćwiczeniami chińskiej marynarki wojennej w Zatoce Pohaj. Mowa o testach pocisków balistycznych odpalanych z łodzi podwodnej. Szczegółów nie potwierdziło chińskie wojsko, co nie umniejszyło spekulacji po stronie amerykańskiej

Więcej o: