Uber będzie "podsłuchiwać" pasażerów i kierowców podczas podróży. Firma tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo

Uber będzie nagrywać pasażerów i kierowców podczas podróży. Firma twierdzi, że chodzi jej przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa. Testy nowej funkcji mają rozpocząć się już w przyszłym miesiącu. Na początku w Brazylii oraz Meksyku.
Zobacz wideo

O planach Ubera jako pierwszy napisał dziennik "Washington Post". Amerykańska firma miała w ostatnim czasie spore kłopoty wizerunkowe związane z przypadkami gwałtów, a także innych przestępstw z udziałem pasażerów oraz kierowców, którzy korzystali z aplikacji Uber.

Najwyraźniej Uber stwierdził, że jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa osób, które korzystają z aplikacji, będzie ich... nagrywanie. Już w przyszłym miesiącu firma rozpocznie testy funkcji nagrywania audio, która będzie aktywować się w momencie, gdy rozpoczniemy podróż.

Na pierwszy ogień idą Brazylia i Meksyk, czyli kraje z wysokim poziomem przestępczości. Potem funkcja ma trafić również w Stanach Zjednoczonych. Póki co, nie wiemy, czy i kiedy nagrywanie trafi do krajów europejskich, w tym do Polski.

Uber będzie nagrywać pasażerów

Z informacji, do których dotarł "Washington Post" wynika, że kierowcy oraz pasażerowie  przed rozpoczęciem podróży będą mogli zdecydować czy chcą korzystać z tej funkcji. W trakcie podróży nie będą jednak informowani, że aplikacja w danym momencie ich nagrywa.

Ani kierowca, ani pasażer nie będą mogli odsłuchać takiego nagrania. Pasażerowie będą mogli jednak przesłać nagranie do zespołu obsługi klienta Ubera, jeśli uznają, że w czasie podróży doszło do jakiegoś niepokojącego incydentu.

"Gdy podróż się zakończy, użytkownik zostanie zapytany o to, czy wszystko jest w porządku i będzie mógł zgłosić incydent bezpieczeństwa wraz z nagraniem audio" - tłumaczy firma. Uber podkreśla również, że pliki audio z nagraniami będą w pełni zabezpieczone szyfrowaniem.

Z informacji Reutersa wynika, że amerykańska firma nie wyklucza również przekazywania takich nagrań odpowiednim służbom (np. policji), gdyby zaszła taka potrzeba.

Więcej o: