Finał feralnych zakupów w Black Friday. Sklep sprzeda smartfony w niższej cenie. "Decyzja zbyt pochopna"

Daniel Maikowski
Allegro.pl oraz firma NTT System poinformowały nas, że klienci, którzy z okazji Black Friday kupili smartfony OnePlus 7 Pro w promocyjnej cenie, otrzymają zamówienia. Wcześniej sprzedawca twierdził, że niższa cena była efektem błędu.

We wtorek opisaliśmy historię jednego z użytkowników portalu Wykop.pl, który z okazji Black Friday kupił na platformie Allegro smarfon OnePlus 7 Pro w promocyjnej cenie. Już po opłaceniu zamówienia mężczyzna otrzymał od sprzedawcy (firma NTT System) informację o anulowaniu zamówienia ze względu na "istotny błąd w cenie przedmiotu umowy sprzedaży".

Cena towaru wskazana na stronie sklepu internetowego w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości wskazywała na błąd i to na tyle oczywisty, że z łatwością mogła/a go Pani/Pan zauważyć porównując cenę z ofertami innych oficjalnych sprzedawców w Polsce, a nawet bez dalszego sprawdzania kierując się jedynie zasadami logiki i doświadczenia życiowego.

- mogliśmy przeczytać w oświadczeniu NTT System.

Sęk w tym, że klient kupił smartfona za 2464,15 zł. Nawet dziś - gdy Black Friday już dawno za nami - urządzenie można kupić w niektórych sklepach w cenie około 2650 - 2700 zł. Różnica pomiędzy "normalną" ceną, a ceną promocyjną wynosiła więc zaledwie 200-250 złotych.

Adwokat Paweł Litwiński w rozmowie z nami stwierdził, że w takiej sytuacji kupujący wcale nie musiał wiedzieć o rzekomym błędzie w cenie, zwłaszcza w Black Friday "gdyż obniżono cenę tylko o 15 proc., co pozostaje w zupełności zgodne z tym, co się dzieje na rynku w tym dniu".

NTT System przeprasza i przyznaje się do błędu

W reakcji na naszą publikację NTT System opublikowało oświadczenie, w którym tłumaczy się ze swojego zachowaniaFirma pozostaje na stanowisku, że niższa cena smarfona OnePlus 7 Pro to efekt błędu w systemie i była ona "nieadekwatna do realiów rynkowych". Jednocześnie przyznaje jednak, że anulowanie zamówień klientów, którzy już kupili urządzenia, było błędem.

Była to decyzja zbyt pochopna i przyznaję, że błędna, która w oczach Klientów mogła zostać odebrana jako próba uchylenia się przez sprzedawcę od odpowiedzialności. Ponieważ prawa Klientów są w naszej firmie bezwzględnie szanowane, podjęliśmy decyzję o dotrzymaniu warunków umowy poprzez realizację dokonanych zakupów.

- czytamy w oświadczeniu przesłanym naszej redakcji.

Otrzymaliśmy też kopię listu wysłanego we wtorek do wszystkich klientów, którzy 30 listopada dokonali zakupu telefon OnePlus 7 Pro 8GB/256GB Almond. Zamieszczamy ją poniżej.

Oświadczenie NTT SystemOświadczenie NTT System Oświadczenie NTT System

Więcej o: