Przejęcie domeny .org namiesza w internecie. W grze ponad miliard dolarów. Najwięcej stracą piraci

Bartłomiej Pawlak
Domena najwyższego poziomu .org ma zostać sprzedana funduszowi inwestycyjnemu Ethos Capital. Nowy właściciel za możliwość zarządzania nią zapłaci 1,135 mld dolarów i może trochę namieszać w internecie. Szukują się podwyżki opłat za korzystanie z domeny, ale w największe kłopoty wpadną piraci.
Zobacz wideo

Od pewnego czasu pewne jest już, że .org - domena najwyższego poziomu (czyli taka, jak .com, .edu czy .net) - zmieni właściciela. A właściwie przejęty ma zostać PIR (Public Interest Registry), który już niedługo przejdzie z rąk międzynarodowego stowarzyszenia Internet Society do funduszu inwestycyjnego Ethos Capital.

To właśnie PIR zajmuje się organizacją i przedzielaniem twórcom stron internetowych nazw w domenie .org. Cała transakcja jest właśnie w toku i ma kosztować Ethos Capital 1,135 mld dol. Przejęcie wywołuje jednak kontrowersje, bo rejestr - do tej pory kierowany przez organizacje non-profit - po raz pierwszy w historii trafi w ręce komercyjnej firmy. Zdaniem krytyków to porzucenie idei, która stała za stworzeniem tej domeny.

Podwyżki cen dla użytkowników domeny .org

Jest niemal pewne, że pierwszym krokiem, na jaki zdecyduje się Ethos Capital po sfinalizowaniu transakcji, będzie podniesienie cen za użytkowanie domeny. Do tej pory ustalona była maksymalna kwota, jaką można było zażądać za korzystanie z .org. W kwietniu 2019 r. ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) zgodził się na zniesienie tego limitu, dlatego kwoty, jakich może zażyczyć sobie Ethos Capital są niemal nieograniczone.

Podwyżka uderzy po kieszeni użytkowników .org (a często z domeny tej korzystają organizacje non-profit, takie jak Wikipedia Foundation), jednak eksperci (m.in. z serwisu Domeny.pl) przewidują, że nie będzie ona duża. Fundusz raczej nie zdecyduje się na znaczne podwyższenie cen z powodu sporej konkurencji w postaci innych domen najwyższego poziomu lub domen z niestandardowymi rozszerzeniami.

Podwyżki dla użytkowników domeny .org są praktycznie nieuniknione, ale nie powinny one być drastyczne. Nowy właściciel rejestru już zapowiedział, że chociaż zamierza zachować ducha stojącego za domeną .org, jednocześnie planuje także niewielką podwyżkę cen – średnio o 10 proc. rocznie za utrzymanie domeny. Dalszy wzrost cen byłby dla Ethos Capital bardzo ryzykowny, bo na rynku domen panuje olbrzymia konkurencja, a użytkownicy mogą korzystać nie tylko z domen najwyższego poziomu, jak .org czy .com, ale także z domen z nietypowymi rozszerzeniami, które w ostatnim czasie bardzo szybko zyskują na popularności

- komentuje Elżbieta Kornaś z serwisu Domeny.pl.

Najwięcej stracą piraci

Największe powody do niepokoju mają serwisy dystrybuujące nielegalne treści, np. strony z plikami pirackimi. W branży mówi się, że prywatny właściciel PIR może zdecydować się na odebranie prawa do używania domeny .org wielu jej obecnym posiadaczom.

Serwis, który wymienia się najczęściej to oczywiście PiratesBay.org. Strona umożliwiająca wyszukiwanie plików w sieci P2P była już wielokrotnie ścigana za rozprzestrzenianie pirackich treści, ale jak na razie nie udało się jej zamknąć. Właściciele praw autorskich od lat naciskali na PIR, aby zmienić obecny stan rzeczy. Ten pozostawał nieugięty, ale za czasów nowego właściciela nastawienie do tematu może się zmienić. 

Przedstawiciele branży rozrywkowej od lat dogadują się z prywatnymi rejestrami i wymuszają usuwanie witryn udostępniających materiały chronione prawem autorskim, z reguły bez wcześniejszego wyroku sądowego. Do tej pory PIR pozostawał obojętny na tego typu naciski, ale trudno spodziewać się, że nowy prywatny właściciel będzie kontynuował tę politykę

- mówi Elżbieta Kornaś.

Obecnie domena .org jest siódmą największą domeną najwyższego poziomu na świecie. Korzysta z niej 10 mln użytkowników. Zdecydowanym liderem jest .com z wynikiem aż 145 mln stron.

Więcej o:
Komentarze (25)
Domena .org przejdzie w prywatne ręce. Zmiana namiesza w internecie. W grze ponad miliard dolarów
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 23 razy 17

  Wolność powoli się kończy. Wspaniałe czasy pionierów odchodzą. Przychodzi pieniądz, cenzura, polityczna poprawność i maksymalizacja zysków. Dobrze, już było.
  Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

 • medikament

  Oceniono 11 razy 11

  "Serwis, który wymienia się najczęściej to oczywiście PiratesBay.org". Radaktorze, nie ma takiego serwisu.

 • jezierskiadam

  Oceniono 16 razy 8

  Nic nadzwyczajnego jest w tym, że wszędzie rodzą się tacy ludzie jak Orban, Erdogan i Kaczyński. Ludzie, których marzeniem i życiowym celem jest zdobycie władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej równocześnie. Chcą być prokuratorem, sędzią i katem, panem życia i śmierci milionów.

  Czymś niezwykłym jest, że tacy ludzie zdobywają obecnie władzę w demokratycznych wyborach.

  Zdobywają władzę i utrzymują się przy władzy uzyskując poparcie w kolejnych głosowaniach.

  Okazało się, że sukces Adolfa Hitlera jest możliwy do powtórzenia w wielu krajach tak zwanej zachodniej demokracji. Mało kto tego się spodziewał.

  Dlaczego tak się dzieje w XXI wieku?

  Co i kto jest temu winien? (Czyja to jest zasługa?)

  Tylko znając odpowiedź na to pytanie możemy coś zaradzić (ustawić się w tej zupełnie niezwykłej sytuacji).

  Myślę. że znam odpowiedź na to kluczowe pytanie XXI wieku. - Oto ona:

  - 1) Gwałtowna innowacyjność powoduje niepewność przyszłości. Młody człowiek stojący dziś przed zadaniem wyboru zawodu może być niemal na 100% pewien, że co by nie wybrał to za 30 lat będzie nikomu niepotrzebnym 50+.

  - 2) Rozwój internetu spowodował, że każdy może wypowiedzieć się na dowolny temat i każdy może ocenić cudzą wypowiedź. - Wszyscy jesteśmy ignorantami. Ktoś może być lekarzem. dobrze znać się na medycynie, z powodu hobby dobrze znać się na tresurze psów, ale w innych dziedzinach jest ignorantem. W necie ignoranci oceniają ignorantów. Często opinie nieuków mają najwięcej lajków.. Zwolenników postmodernizmu to cieszy. Większość zaczyna tęsknić za autorytetem, który powie jaka prawda jest prawdziwa.

  Nieudacznictwo i nieudolność pomaga Kaczyńskiemu. On wydaje się taki jak wszyscy. Zagubiony, idący po omacku do przodu.

  Ucieczkę od demokracji obserwujemy w wielu krajach. Koncepcje dyktatury wyłaniającej się z kryzysu zachodniej demokracji są różne. Zależne od kandydatów na satrapów i od lokalnej tradycji i historii. W krajach postkomunistycznych jest inaczej niż w krajach gdzie nie było bolszewickiej dyktatury. Kaczyński chce być jak gensek, Le Pen szuka wzorów w historii Francji.

  Adam Jezierski

 • zakrzyczny

  Oceniono 4 razy 4

  "piraci" nie muszą niczego obawiać się, jeżeli zapłacą żądane stawki - przecież to komercja

 • telewy2

  Oceniono 3 razy 3

  Życie nie lubi pustki tak samo jak nie lubi limitów narzucaniu z góry. Daje głowę że napisze swój scenariusz, o którym nawet dzisiaj nikomu się nie śni 😃

 • bartino

  Oceniono 1 raz 1

  org z znanych publicznych piratów ma tylko thepiratebay.org, ale ta strona była regularnie zwieszana, blokowana, nie działała, zatem z pirata korzystałem przez proxy i mirrory, rarbg.to, torrentgalaxy.to, io, hm, takie domeny mają piraci. Teraz nie korzystam już z publicznych trackerów tylko prywatnych - trochę więcej wysiłku ale połączenia szyfrowane i wszystko w wysokiej jakości.

 • holka_90

  0

  coz... nagle wiele osob doceni rodzima nazwe.pI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX