Opóźniony Cyberpunk 2077 uderzył w CD Projekt. Polska firma mocno traci na giełdzie

To musiało się tak skończyć. Decyzja o przesunięciu premiery gry Cyberpunk 2077 doprowadziła do poważnej korekty na kursie CD Projektu. W piątek przed południem akcje spółki na GPW traciły ponad 10 proc. i spadły do poziomów z początku grudnia 2019 roku.
Zobacz wideo

Ostatni miesiąc był dla CD Projektu pasmem sukcesów, na co wpływ miała oczywiście premiera serialu "Wiedźmin" od Netfliksa, która doprowadziła do wzrostu popularności wiedźmińskiej trylogii gier stworzonej przez "Redów". Ze statystyk Steama wynika, że 1 stycznia 2020 roku Wiedźmin 3: Dziki Gon mógł pochwalić się liczbą 101 930 aktywnych graczy. To absolutny rekord.

Czytaj też: Efekt "Wiedźmina". CD Projekt znów bije rekordy na giełdzie

Cyberpunk 2077 opóźniony. Kubeł zimnej wody na głowy inwestorów

W czwartek producent gier zdecydowanie popsuł jednak humory inwestorom, gdy ogłosił, że jego nowa produkcja - wbrew dotychczasowym planom - nie trafi do sprzedaży 16 kwietnia 2020 roku.

Chcielibyśmy Państwu przekazać ważne informacje dotyczące daty wydania gry Cyberpunk 2077. Dzisiaj postanowiliśmy przesunąć premierę z kwietnia na 17 września 2020

- mogliśmy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy. Dalej twórcy tłumaczyli, że choć gra jest już kompletna i "można ją przejść od początku do końca", to przed firmą wciąż wiele pracy.

CDRCDR fot. Investing.com

Ta decyzja wywołała spore zamieszanie na giełdzie. W piątek przed południem akcje spółki CDR na warszawskiej giełdzie traciły nawet ponad 10,5 procent i spadły do poziomów z początku grudnia ubiegłego roku. Obecnie są wyceniane na 252,65 zł.

Oczywiście przesunięcie premiery Cyberpunka 2077 dla nikogo wielkim zaskoczeniem nie było. Po pierwsze takie sytuacje się po prostu zdarzają. Po drugie już od jakiegoś czasu w branży słychać było, że CD Projekt RED musi mierzyć się ze sporym opóźnieniem w pracach nad grą.

Rynek musiał jednak zareagować na tę decyzję, gdyż - co oczywiste - nie pozostanie ona bez wpływu na sytuację spółki. Na zyski ze sprzedaży Cyberpunka 2077  trzeba będzie poczekać dłużej. Na szczęście m.in. dzięki renesansowi popularności serii Wiedźmin polskie studio może sobie pozwolić na spokojne dokończenie prac nad grą bez obaw o większe finansowe kłopoty.

Czytaj też: Efekt Keanu? Cyberpunk 2077 na ustach całego świata

Na Cyberpunka 2077 czeka cały świat

Cyberpunk 2077 to w tym momencie jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji w świecie gier. Trudno znaleźć tytuł, który mocniej rozgrzewa oczekiwania dziennikarzy, analityków i graczy. Gra skradła show na targach E3 2019, gdy okazało się, że w jedną z postaci wcieli się Keanu Reeves.

Cyberpunk 2077 to gra cRPG, oparta na licencji "papierowej" gry fabularnej Cyberpunk. Tytuł przenosi nas do futurystycznego Night City, którym rządzą gangi i bezduszne megakorporacje.

Jednym z ważniejszych elementów świata gry jest zamiłowanie ludzi do modyfikowania ciała za pomocą tzw. wszczepów, które zwiększają ich możliwości psychofizyczne. Na ulicach Night City spotkamy więc osoby z cybernetycznymi implantami nóg, rąk, oczu oraz wielu innych narządów.

Więcej o: