Efekt "Wiedźmina". CD Projekt znów bije rekordy na giełdzie. Polski producent gier jest większy od Pekao

Daniel Maikowski
"Wiedźmin 3" cieszy się obecnie większą popularnością niż w dniu swojej premiery, a akcje CD Projektu są droższe niż kiedykolwiek wcześniej. To w dużej mierze zasługa sukcesu serialu Netfliksa, o którym na świecie wciąż jest głośno.
Zobacz wideo

"Wiedźmin", nowy serial Netfliksa wyprodukowany we współpracy z twórcą bestsellerowej sagi Andrzejem Sapkowskim oraz studiem Platige Image Tomasza Bagińskiego, zbiera mieszane recenzje. To jednak zupełnie nie przeszkodziło mu w podbiciu serc widzów na całym świecie.

Jego ocena w popularnym serwisie IMDB.com wynosi obecnie 8,6 na 10. Z danych firmy Parrot Analytics wynika z kolei, że adaptacja książek Sapkowskiego jest najpopularniejszym serialem wśród produkcji platform VOD. Wiedźmin" wyprzedził nawet "Mandaloriana" od Disney Plus.

Sukces "Wiedźmina" to nie tylko sukces Netfliksa. Na renesansie popularności przygód Geralta z Rivii zyskał też sam Andrzej Sapkowski. Jego książki od kilku tygodni okupują szczyt listy bestsellerów internetowej księgarni Amazona.

Na tym zamieszaniu najwięcej może zyskać (i już zyskuje) jednak CD Projekt RED. Nie ma dziś wątpliwości, że to właśnie wiedźmińska trylogia gier stworzona przez polskie studio w ostatnich latach uczyniła z "Wiedźmina" markę globalna. Teraz Polacy mogą zbierać owoce swej pracy.

Czytaj też: CD Projekt wygrał w rankingu Bloomberga. "Cyberpunk 2077" to żyła złota

"Wiedźmin 3: Dziki Gon" popularniejszy niż w dniu premiery

Okazuje się bowiem, że choć od premiery "Wiedźmina 3", ostatniej gry CD Projektu, minęły aż cztery lata, to jednak obecnie cieszy się ona większą popularnością niż kiedykolwiek wcześniej. Ze statystyk Steama, czyli największej platformy gier wideo na świecie wynika, że 1 stycznia 2020 roku "Wiedźmin 3: Dziki Gon" mógł pochwalić się liczbą 101 930 aktywnych graczy.

Wiedźmin 3Wiedźmin 3 fot. Steam Charts

Taki wynik imponuje nawet w przypadku nowych produkcji, a mówimy tu przecież o grze, która zadebiutowała w 2015 r. Dla porównania, w dniu rynkowej premiery w "Dziki Gon" na Steamie grało jednocześnie 92 268 graczy. Wiedźmiński renesans - choć w mniejszym stopniu - objął też poprzednie odsłony trylogii, czyli gry "Wiedźmin" oraz "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów".

Wiedźmin 2Wiedźmin 2 fot. Steam Charts

CD Projekt RED jest wart więcej niż Pekao SA

Premiera serialowego "Wiedźmina" od Netfliksa zbiegła się w czasie z triumfami CD Projektu na warszawskiej giełdzie. Od 8 grudnia 2019 ceny akcji spółki poszybowały w górę z 254 do aż 282 złotych. W piątek przed południem kapitalizacja rynkowa CDR wynosiła 27,58 mld zł.

Oznacza to, że producent gier jest piątą największą spółką na GPW. Wyprzedzają go  KO BP (43,75 mld zł), PKN Orlen (36,81 mld zł), PZU (35,49 mld zł) i Santander (31,28 mld zł). CD Projekt pod względem kapitalizacji rynkowej jest z kolei większy od Pekao SA (26,6 mld zł).

CD Projekt okazał się zresztą giełdowym zwycięzcą dekady. Okazuje się, że inwestorzy, którzy w grudniu 2009 roku kupili akcję spółki (wówczas Optimusa) i trzymali je do dziś, mogą liczyć na stopę zwrotu na poziomie 22 553 proc. Tak - ponad dwadzieścia dwa tysiące procent!

CD Projekt REDCD Projekt RED fot. DM

Oczywiście sukces "Wiedźmina" od Netfliksa i renesans popularności wiedźmińskich gier jest tylko jednym z czynników napędzających giełdowe triumfy CD Projektu. Na znakomity nastrój inwestorów swój wpływ z pewnością miała również ugoda zawarta z Andrzejem Sapkowskim.

Pod koniec grudnia 2019 roku CD Projekt wreszcie zakończył wielomiesięczny spór z pisarzem, który dotyczył praw do adaptacji jego powieści. Przypomnijmy, że Andrzej Sapkowski domagał się od studia 60 mln złotych. Ostateczna kwota ugody nie została ujawniona przez strony.

Zawsze podziwialiśmy twórczość Pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu Studia CD Projekt RED. Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji

- komentował porozumienie Adam Kiciński, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej CD Projekt.

Czytaj też: Widzieliśmy gameplay "Cyberpunka 2077" za zamkniętymi drzwiami

"Cyberpunk 2077" coraz bliżej

Co więcej, CD Projekt ma wciąż potencjał do dalszych wzrostów na giełdzie. Już 16 kwietnia do sklepów trafi "Cyberpunk 2077". Trudno znaleźć tytuł, który bardziej rozgrzewa oczekiwania dziennikarzy, analityków i graczy. Gra skradła show na prestiżowych targach E3 2019, gdy okazało się, że w jedną z głównych postaci wcieli się hollywoodzki aktor Keanu Reeves.

Oczywiście nawet bez wsparcia Keanu "Cyberpunk 2077" był jedną z bardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat. Nie ma jednak wątpliwości, że jego obecność jeszcze bardziej przyczyni się do marketingowego, a w konsekwencji komercyjnego sukcesu CD Projektu i "Cyberpunk 2077".

O tym, że Reeves okazał się dla polskiej firmy strzałem w dziesiątkę, może świadczyć fakt, że już kilka godzin po ogłoszeniu daty premiery "Cyberpunka 2077" i rozpoczęcia przedsprzedaży tytuł trafił na pierwsze miejsce na liście bestsellerów platformy Steam.

"Cyberpunk 2077" to gra cRPG, oparta na licencji "papierowej" gry fabularnej "Cyberpunk" Tytuł przenosi nas do futurystycznego Night City, którym rządzą gangi i bezduszne megakorporacje.

Więcej o:
Komentarze (54)
Efekt "Wiedźmina". CD Projekt bije rekordy na giełdzie. Jest większy od Pekao SA
Zaloguj się
 • ferryk

  Oceniono 6 razy 6

  Tego typu bzdurne informacje służą napędzaniu lokalnej koniunktury podobnie jak zdjęcia jakichś paniusi co nie ma szkoły a po zainwestowaniu na Forex już ma własny odrzutowiec.
  Potem będzie płacz jak po tąpnięciu Franka Szwajcara i pozostanie wieloletnia batalia sądowa bez końca. Kto na prawdę chce inwestować świadomie będzie to robił nie podstawie bzdur gazecianych tylko na podstawie rzeczywistej analizy rynku bo wie jak to się robi ale nie chwali się głośno na forum!!

 • druga_wieza

  Oceniono 9 razy 5

  Z tą wyceną jest trochę ciekawiej niż to przedstawiono.
  Owszem, iloczyn ceny akcji i ich ilości jest dla CDP większy niż dla jakiegoś banku.
  Tylko ...co za tym stoi?
  Czy można sprzedać firmę za te pieniądze? Nie. Nie ma szansy na zebranie wszystkich akcji i to bez wpływu na cenę.
  A co z zasobami firmy, jej kapitałem?
  Są gry, które przez pewien czas będą się jakoś sprzedawać.
  Są jakieś inne elementy tzw. IP. Trudne do obiektywnej wyceny.
  I jest majątek. Jaki?

  Ktoś powie, że to dorabianie łaty do twardych danych. Tak? A pamiętacie tzw. bańkę internetową? Ileż to były firm, których wycena przekraczała te stare brzydkie kompanie produkujące samochody, kopiarki, koparki, czy co tam jeszcze. I po pęknięciu bańki te stare brzydkie kompanie nadal produkują to co produkowały i nadal mają swój kapitał.
  Jedna istotna różnica: CDP przynosi zyski. To ważne. Nie wyjaśnia jednak dlaczego jakaś jej akcja ma kosztować 1000zł, a nie 100.000zł, lub tylko 300zł.

 • remp

  Oceniono 5 razy 3

  znaczy trza znacjonalizować, sukces wszak bez morawieckiego nie racji bytu

 • brutalnaprawda

  Oceniono 7 razy 3

  W najnowszej produkcji z Dolphem Lundgrenem (Przyspieszenie -2019) aktorka Natalie Burn została "żywcem" ucharakteryzowana na Yennefer z gry Wiedzmin 3 .... i pomijając wartość filmu, podobieństwo kreowanej przez nią postaci bardzo się rzuca w oczy - bardziej pasowałaby do serialu :-)

 • czarna_brygada09

  Oceniono 13 razy 3

  W tej czarnej wolskiej melancholii na smętnej pisowszczyźnie tylko takie prometejskie oazy promienności jak sukces 'Wiedźmina' i CD Projektu oraz znakomita Olga Tokarczuk i jej Nagroda Nobla dają siłę i nadzieję.

 • tentaculus

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo! Gratulacje!!!

 • hdtvpolska

  Oceniono 1 raz 1

  W 2009 kupiłem akcje Optimusa za 100 zł. Tylko nie mogę ich teraz znaleźć.

 • stach_79

  Oceniono 1 raz 1

  Antychryst wiedźmin! Cza różańce odprawić aby nasze dzieci bezpieczne były...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX