Bloomberg: Rosną koszty produkcji PlayStation 5. Sony walczy o najniższą cenę, ale zadanie nie jest łatwe

Bloomberg donosi, że Sony ma problem z odpowiednią wyceną nadchodzącego PlayStation 5. Firma chce podobno obniżyć cenę tak bardzo, jak to możliwe, ale zadanie utrudniają rosnące koszty komponentów. Dowiadujemy się również, że Sony jednocześnie pracuje nad nowym zestwem PlayStation VR do wirtualnej rzeczywistości.
Zobacz wideo

Nowa konsola PlayStation 5 nadchodzi wielkimi krokami. Sony zapowiedział ją oficjalnie w październiku 2019 roku podając pierwsze szczegóły dotyczące specyfikacji, które uzupełniane są sporą liczba nieoficjalnych doniesień. Dzięki temu wiadomo już, że PS5 ma dostać bardzo mocne podzespoły.

Bloomberg: koszty produkcji PS5 coraz wyższe. Jest problem z wyceną

Teraz Bloomberg donosi o problemach firmy Sony z wyceną PlayStation 5. Japońskie przedsiębiorstwo może mieć problem z utrzymaniem bardzo niskiej ceny konsoli ze względu na rosnące koszty produkcji sprzętu. Agencja podaje, że trudno dostępne komponenty wywindowały już cenę wyprodukowania jednego egzemplarza do 450 dolarów.

Dla porównania koszt samej produkcji PlayStation 4 (oszacowany przez IHS Markit) wynosił aż 381 dolarów. Do tej kwoty Sony miało doliczyć kilka innych wydatków, co wywindowało koszty firmy do ponad 400 dolarów za egzemplarz. Startowa cena detaliczna konsoli wyniosła z kolei 399 dolarów, co oznacza, że Sony (przynajmniej początkowo) dokładało do PS4 licząc na przychody z gier.

Cena końcowa PlayStation 5? Będzie drożej

Anonimowi informatorzy Bloomberga twierdzą, że Sony przyjęło strategię "czekaj i obserwuj" w kontekście wyceny nowej generacji konsoli. Firma podobno miała podjąć decyzję dotyczącą ceny jeszcze w lutym, ale w związku z zaistniałą sytuacją postanowiła wstrzymać się z decyzją. Największym problemem Sony mają być półprzewodnikowe dyski SSD (W PS5 zastosowane po raz pierwszy) i kości pamięci RAM, które nie dość, że są kosztowne, to ich ceny ulegają sporym wahaniom na rynku.

Wszystko wskazuje na to, że zakup kolejnej generacji konsol od Sony mocniej uderzy graczy po kieszeni. Zdaniem analityka Macquarie Capital, Damiana Thong cytowanego w raporcie Bloomberga, cena sprzedażowa PlayStation 5 powinna wynieść przynajmniej 470 dolarów (1840 zł). I to przy założeniu, że Sony utrzyma poziom kosztów pozaprodukcyjnych na takim poziomie, jak w przypadku PS4. Pytanie czy konsumenci przełkną 170-dolarową podwyżkę mając do wyboru kosztujące 399 dolarów PlayStation 4 Pro (w Polsce ta konsola kosztuje obecnie ok. 1550 zł).

Premiera PlayStation 5 zaplanowana jest na grudzień 2020 roku. Niedługo później firma ma zaprezentować również zestaw do wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Sony już podobno nad nim pracuje.

Czytaj też: Polska gra tytułem startowym na PlayStation 5 i Xbox Series X? Jest nowy zwiastun do "Outriders"