Być jak Iron Man. Jetpack wzniósł człowieka na 1,8 km. To rekord wysokości

Jetpack nie jest już jedynie marzeniem. Silniki na plecach i skrzydła umożliwiają prawdziwe latanie i bicie rekordów wysokości czy prędkości. Takim historycznym występem dla firmy Jetman Dubai popisał się Vince Reffet podczas Expo 2020 Dubai.

Podczas targów Expo 2020 Dubai firma Jetman Dubai zaprezentowała najnowszą wersję swojego jetpacka (kombinezonu z zamontowanymi na nim silnikami odrzutowymi) i przy okazji dokonała kilku spektakularnych osiągnięć. 

Rekord wysokości lotu jetpackiem

Ekipa Jetman Dubai już od jakiegoś czasu używa jetpacków, by latać (firma jest też ich producentem). Pokaz podczas Expo 2020 Dubai był jednak wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, to pierwszy raz, gdy pilotom Jetman Dubai udało się wzbić w powietrze bez żadnej specjalnej platformy czy helikoptera. Wystarczyło jedynie założyć plecak odrzutowy. 

 

Cały lot trwał trzy minuty i Vince Reffet z Jetman Dubai pobił podczas niego rekord wysokości, donosi Engadget. Udało mu się wzlecieć na imponujące 1,8 km w górę. Jetpack pozwolił mu poruszać się ze średnią prędkością 240 km/h, a maksymalną prędkość Reffet osiągnął w 30 sekund. Warto też dodać, iż cztery mini silniki odrzutowe i kostium z włókna węglowego pozwalają osiągnąć maksymalną prędkość nawet 400 km/h.

Podczas lotu Reffet był w stanie wykonywać akrobacje, co zdaniem Jetman Dubai, przy tej prędkości jest nie lada osiągnięciem. Ponadto po raz pierwszy udało się wykonać lot w którym za sterowanie w 100 procentach odpowiadał człowiek. Pokaz zakończył się otworzeniem spadochronu i lądowaniem w miejscu startu. Dokonanie tego wymagało dużo wysiłku. Reffet wykonał aż 50 próbnych lotów przed Expo 2020 Dubai, a sam start i lądowanie trenował ponad 100 razy. Jetman Dubai zapowiadają, że ich kolejnym celem jest zwykłe lądowanie, bez użycia spadochronu.

>>>Polscy podwodni robo-kamikaze. Wysadzają się na zawołanie

Zobacz wideo
Więcej o: