Prezes właściciela Biedronki o kasjerach: Będą musieli zająć się obsługą. Wierzę, że czeka nas rewolucja

W rozmowie z Business Insider prezes Jeronimo Martins, właściciela Biedronki, powiedział, że przyszłością handlu są samoobsługowe sklepy bez kasjerów. Pracownicy mają skupić na wsparciu i obsłudze klienta.

Prezes właściciela Biedronki udzielił wywiadu dla Business Insider Polska, w którym wypowiedział się na temat kierunku, w którym zmierza handel. Jego zdaniem przyszłością jest samoobsługa przy kasach.

Wierzę, że czeka nas rewolucja jeśli chodzi o kasjerów. Będą oni musieli zająć się obsługą klientów, której kupujący coraz bardziej potrzebują. Jeśli ludzie będą mogli więcej czasu przeznaczyć na wybór produktów w sklepie, a nie na oczekiwanie przy kasie, pozwoli to podnieść jakość procesu kupowania

- mówi Pedro Soares dos Santos, prezes grupy Jeronimo Martins. Dodaje, że w realizacji tego celu trzeba wykonać jeszcze wiele kroków, w zrobieniu których pomogą nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja.  

Jeronimo Martins już przygotowuje się na taką przyszłość.  W Lizbonie firma otworzyła sklep Pingo Doce & Go (jest marką Jeronimo Martins), gdzie cały proces zakupów odbywa się za pomocą smartfona. W Polsce Biedronka również się rozwija. W podsumowaniu rocznej działalności za 2019 r. sieć dyskontów napisała, że chce do końca 2020 r. mieć kasy samoobsługowe w tysiącu swoich placówek w Polsce. Biedronka testuje też już lady z wędlinami i serami, za którymi będzie stał ekspedient i podawał nam produkty (obecnie tego typu artykuły można kupować jedynie pobierając je samodzielnie z lodówek).

Jednym z miejsc, gdzie wprowadzono kasy samoobsługowe jest ekologiczna placówka na warszawskiej Białołęce:

Zobacz wideo

Kasy samoobsługowe nie tylko w Biedronce. Na to samo decyduje się Lidl, Carrefour i Żabka

Kasy samoobsługowe stają się coraz bardziej popularne. Ich obecność można zauważyć w polskich sklepach od lat, ale ostatnio pojawia się ich co raz więcej. Lidl również planuje zwiększyć liczbę placówek z takim rozwiązaniem, więcej samoobsługowych stanowisk ma również Carrefour i Żabka. Ponadto dwa ostatnie sklepy tworzą sklepy w ogóle bez obsługi. Z wielkimi sieciami walkę próbuję podjąć polska firma Take&Go, która otworzyła pierwszy bezkasowy sklep w Polsce i planuje już kolejne 20 placówek.

Więcej o:
Komentarze (159)
Prezes właściciela Biedronki o kasjerach: Będą musieli zająć się obsługą. Wierzę, że czeka nas rewolucja
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 59 razy 35

  Byłem dzisiaj rano, kasa samoobsługowa, zero kolejki, wszedłem, zapłaciłem, wyszedłem, góra 5 minut. Fajna ta "Solidarność", taka nie za mądra - nie pozwoliła ludziom pracować kiedy chcą, to teraz nie będą pracować w ogóle. Automaty mają w dudzie Dudę i jego "troskę" o pracownika, nie zadają pytań, nie mają wymagań, nie płacą składek.

 • justas32

  Oceniono 46 razy 34

  Politycy chcieli ochronić pracowników przed pracą w niedzielę ? No to ich tak ochronili że pracownicy nie będą w ogóle potrzebni a wszystkie sklepy i tak będą pracować w niedzielę ...

 • gazkom

  Oceniono 24 razy 20

  Pewnie gotówką nie będzie można płacić. Już nawet karty są passe. Wszystko na ten telefon.
  Pewnie zaraz zostanę wyzwany od tetryków. Ale wystarczy, że telefon się rozładuje i człowiek już nic nie zrobi. Ani w sklepie nic nie kupi, ani do tramwaju nie wsiądzie. Nawet się nie wylegitymuje, bo dowód też tam zaraz będzie. I fajnie. Tylko jako opcja, a nie konieczność.

 • walkirrr

  Oceniono 27 razy 17

  zwykłe przerzucanie pracy na klienta. Po co płacić pracownikowi, niech klient to zrobi za niego za darmo

 • wiliams2101

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe, kiedy klient będzie mógł rozkładać towar na półkach. Wtedy zwolni się jeszcze trochę pracowników i bedzie wiekszy zysk.

 • patrycja.d2

  Oceniono 21 razy 13

  Ostatnio byłam przy kasie samobsługowej, na inncyh ktos kupował alkohol, potrzebny był ptracownik, ktoś kupował zgrzewkę wody i tutaj tez kasa nie potrafiła nabić calej zgrzewki, potrzebny był pracownik, nie mowiąc już o niezgodnej wadze produktu i tutaj tez był potrzebny pracownik - czyli niby samoobsługowa, ale jakis pracownik musi ją obsługować. Co w wypadku sklepów bez obsługi?

 • omniscio

  Oceniono 11 razy 11

  porownanie B i C w centrum warszawy: od conajmniej 10 lat carrefour ma kasy samoobslugowe. biedronka do niedawna przyjmowala tylko gotowke.

 • wlodzimierz.krzysztofik

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko nas klientów nikt nie pyta, czy mamy ochotę wykonywać i to za darmo, pracę kasjera. Już od nastu lat wyręczam bank sam robiąc przelewy i inne czynności na moim koncie a jeszcze za to wszystko muszę płacić. Teraz w sklepach będę robił za kasjera. Mnie jest wygodnie rzucić wszystko na taśmę i niech kasjer robi swoje. Mój głos zdecydowanie przeciw.

 • spike-riot

  Oceniono 13 razy 9

  Teraz zamiast wypluwać jad na kasierów Polaczek bedzie go wypluwał na swojego pobratymca za wolno skanującego zakupy! :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX