Oszuści podszywają się pod PKO BP i Bank Millenium. Uwaga na fałszywe reklamy i e-maile

Eksperci z CERT Polska ostrzegają przed dwiema akcjami phishingowymi, które zostały wymierzone w klientów PKO BP oraz Banku Millenium. Oszuści próbują wyłudzić dane logowania, wykorzystując do tego e-maile oraz Facebooka.
Zobacz wideo

CERT Polska, zespół powołany do reagowania na naruszenia bezpieczeństwa w sieci, wydał ostrzeżenia w związku z próbą wyłudzenia danych od klientów banków. Pierwsze dotyczy PKO BP. Klienci banku otrzymują maile z rzekomym potwierdzeniem płatności. W rzeczywistości po kliknięciu w link, na dysk komputera pobierane jest złośliwe oprogramowanie typu malware.

Prosimy zachować ostrożność i nie otwierać podejrzanych załączników ani nie klikać w linki zachęcające do pobrania czy instalacji czegokolwiek. W razie otrzymania podejrzanego maila prosimy nie rozsyłać go dalej, tylko pilnie skontaktować się z naszą infolinią pod numerem 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju, w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (do połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych; opłata zgodna z taryfą operatora).

- podkreśla bank PKO BP w wydanym oświadczeniu.

Klienci Banku Millenium atakowani złośliwą kampania na Facebooku

CERT Polska ostrzega również przed innym oszustwem, które jest wymierzone w klientów Banku Millenium. Niektórym użytkownikom Facebooka wyświetlane są opatrzone logiem banku reklamy, które zachęcają ich do wzięcia udziału w rzekomej promocji, w której można wygrać 900 złotych. To oczywiście oszustwo, które ma na celu przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

Phishing zbiera żniwo

Z raportu Symantec wynika, że w 2017 r. 978 mln osób padło ofiarą cyberprzestępców,  a straty z tego tytułu oszacowano na 172 mld dolarów. Przeciętnie ofiara ataku straciła więc 142 dolary.

Równie niepokojące dane przedstawia raport Instytutu Kościuszki. Z zebranych danych wynika, że już co 13 e-mail zawiera złośliwe oprogramowanie, którego celem jest zainfekowanie komputera, systemów komputerowych, sieci czy urządzeń mobilnych.

Ponad 25 procent internautów w Polsce padło w 2018 r. ofiarą phishingu polegającego na podstępnym wyłudzeniu od użytkowników ich danych osobistych, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane kont bankowych

- czytamy w raporcie.

Więcej o: