Plus uruchamia pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. Wiemy, w których miastach będzie działała od 11 maja

Od 11 maja wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

Zgodnie z zapowiedziami po kilku miesiącach intensywnych prac operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat zakończył pierwszą fazę wdrażania technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Nadajniki 5G dostarczone przez firmę Ericsson zostały zainstalowane na 100 stacjach bazowych w siedmiu polskich miastach. Infrastruktura sieci najnowszej generacji przeszła także pomyślnie wymagane testy i już 11 maja Plus uruchomi pierwszą i jedyną w Polsce komercyjną sieć 5G. W jej zasięgu znajdzie się blisko 900 tysięcy osób.

Zobacz wideo Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk

"Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. Dzięki temu z sieci 5G w Plusie będą mogły korzystać ponad 3 mln osób. Do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku" - czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej sieci Plus.

Oferta taryf 5G ma zostać przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla Klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

Plus zapowiada, że sieć będzie rozwijana

W komunikacie Plusa czytamy również, że w przyszłości sieć będzie rozwijana na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii.To jak wyglądały prace nad budową 5G w Plusie można zobaczyć w materiałach Dawida Kosińskiego, w których eksperci sieci Plus i przedstawiciele Ericssona dzielą się ciekawostkami na temat wdrażania pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G.

 
 
Więcej o: