Mark Zuckerberg przepowiada koniec smartfonów. Facebook stawia na VR

Mark Zuckerberg w wywiadzie z Marqueesem Brownlee opowiadał o przyszłości technologii. Miliarder opowiadał o rozwoju technologii VR. Jego zdaniem ta już niedługo wyprze smartfony.

Facebook to już od dawna coś więcej niż tylko portal społecznościowy. Firma przejmuje inne przedsiębiorstwa i podążą w wielu kierunkach. Stara się też rozwijać nowe technologie, które mogą zdefiniować przyszłość. O tych planach Mark Zuckerberg opowiadał podczas wywiadu z amerykańskim youtuberem Marqueesem Brownlee. 

Zuckerberg: Czas na kolejną rewolucję, smartfony zostaną wyparte przez VR

Zuckerberg stwierdził, że mniej więcej co 15 lat następuje rewolucja technologiczna, która zmienia nasz sposób życia. Jeśli uznamy, że ostatnio świat do góry nogami wywróciła premiera iPhone'a w 2007 roku, to powinniśmy już niebawem spodziewać się kolejnego przewrotu technologicznego. Zuckerberg wieszczy koniec smartfonów, które uważa za wyjątkowe urządzenia (przyznał, że szczególnie ceni produkty Samsunga), ale wyczerpujące powoli swoją formułę. 

 

Jego zdaniem przyszłością jest jeszcze większa integracja człowieka z technologią poprzez wirtualną rzeczywistość. Szef Facebooka wypowiedział się też na temat Google Glass oraz jego własnego projektu VR o nazwie Oculus.

Zobacz wideo Dzień Własnego Biznesu - Salon Wirtualnej Rzeczywistości "InGame"

Facebook stawia na wirtualną rzeczywistość

Mark Zuckerberg uważa, iż technologie wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości pozwolą bardziej skupić nam się na świecie, zamiast na maleńkim ekranie smartfona. Już rok temu Facebook prezentował, jak może wyglądać świat, widoczny przez okulary AR. Wtedy przekonywano także, że swoiście rozumiana teleportacja będzie możliwa już niedługo - dzięki wirtualnej rzeczywistości i realistycznym awatarom będziemy mogli przenieść się w dowolne miejsce na świecie. Początkowo jednak technologia będzie najpewniej ograniczona do pojawiania się we wspólnych pokojach ze znajomymi.

Immersje i wrażenie realizmu mają pogłębić doznania sensoryczne. Laboratorium Facebooka pracuje także nad takim rozwiązaniami, które dzięki odpowiednim silnikom haptycznym pozwolą odtworzyć wrażenie dotyku. Próbkę tego rodzaju doznań dostaniemy już niedługo, gdyż w zalążek takiej technologii wyposażono kontrolery do PS5.  

Więcej o: