Nowe iPhone'y 12 i 12 Mini z bardzo małymi bateriami. Jak przełoży się to na czas pracy?

Apple podczas premiery iPhone'a 12 nie pochwalił się pojemnością zainstalowanej w nim baterii. Szczegółowe dane poznaliśmy teraz jednak dzięki brazylijskiemu urzędowi telekomunikacyjnemu. Okazuje się, że nowy smartfon Apple ma baterię mniejszą nie tylko od konkurencyjnych telefonów z Androidem, ale i od swojego poprzednika.
Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

Prezentując nowe iPhone'y Apple nigdy nie dzieli się dwoma bardzo ważnymi elementami specyfikacji - pojemnością baterii oraz wielkością pamięci RAM. Nie inaczej było podczas ostatniej premiery iPhone'ów 12, gdy amerykański gigant nie zająknął się na ten temat ani słowem.

Bardzo małe baterie w iPhonie 12 i 12 Mini

Tajemnicy - przynajmniej w przypadku pojemności baterii - ostatecznie nie udało się dochować. Dokładne informacje na temat akumulatorów zainstalowanych w dwóch smartfonach Apple - iPhonie 12 i iPhonie 12 Mini - pojawiły w sieci za sprawą brazylijskiej Narodowej Agencji Telekomunikacji.

Jak wynika z informacji, które urzędowi musiało dostarczyć samo Apple, najmniejszy z nowych iPhone'ów dostał baterię o pojemności 2227 mAh, podczas gdy większy iPhone 12 może pochwalić się pojemnością 2815 mAh.

W porównaniu do smartfonów z Androidem wartości te są wyjątkowo niskie. Obecnie topowe smartfony z systemem od Google są zasilane ogniwami o pojemnościach przekraczających najczęściej 4000 mAh. Urządzenie od Apple rządzą się jednak własnymi prawami i mniejsze akumulatory nie muszą oznaczać znacznie gorszych czasów pracy na jednym ładowaniu.

Nieco bardziej pesymistycznie prezentuje się jednak porównanie nowych iPhone'ów ze starszymi telefonami od Apple. O ile w przypadku iPhone'a 12 Mini z ekranem 5,4 cala porównania nie mamy (wersja Mini pojawiła się po raz pierwszy w tym roku), o tyle standardowy iPhone 12 ma mniejszą baterię niż jego bezpośredni poprzednik - iPhone 11 (2815 mAh vs. 3110 mAh).

iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro i 12 Pro Max zaprezentowaneiPhone 12, 12 Mini, 12 Pro i 12 Pro Max zaprezentowane fot. Apple (screen z live)

Ciężko powiedzieć, jak pojemność akumulatorów w nowych iPhone'ach przełoży się na czas pracy na jednym ładowaniu. Z jednej strony iPhone'y 12 są bowiem wyposażone w nowsze, znacznie wydajniejsze procesory Apple A14 Bionic oraz modemy 5G. Z drugiej, istnieje spora szansa, że nowe urządzenia będą nieco oszczędniej dysponowały dostępnymi zasobami energii (m.in. ze względu na nowocześniejszy proces technologiczny, w którym wykonano układ A14 oraz obecność ekranów OLED w każdym z modeli).

Samo Apple deklaruje jednak, że iPhone 12 Mini może na jednym ładowaniu odtwarzać wideo z pamięci telefonu przez 15 godzin i streamować filmy z internetu przez 10 godzin. W przypadku większego iPhone'a 12 wartości te wynoszą odpowiednio 17 i 11 godzin.

Czytaj też: iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro i 12 Pro Max. Czym się od siebie różnią? Gdzie się podziała ładowarka?

Więcej o: