Facebook Gaming z planem rozwoju. Facebook rusza z usługą grania w chmurze

Facebook rusza z usługą cloud gamingu. Firma przedstawiła plan rozwoju swojej platformy grania w chmurze. Facebook jednak zaznacza, że nie ma wielkich planów i nie chce rywalizować z Google Stadia czy GeForce Now.

Facebook jest postrzegany głównie jako platforma społecznościowa, ale od debiutu przeszło 15 lat temu, firma znacząco się rozwinęła. Przejęła takie marki jak Instagram czy WhatsApp oraz posiada własny dział rozwoju, gdzie pracuje m.in. nad rozszerzoną rzeczywistością. Od lat jednak Facebook stawia też na gry. Proste platformówki, czy Farm Ville pokazały, że media społecznościowe dobrze nadają się do grania, bo pozwalają rywalizować ze znajomymi. Na Facebooku codziennie gra 380 mln osób. Firma cały czas rozwija ten dział i przedstawiła właśnie dalsze kroki Facebook Gaming. 

Facebook Gaming idzie w stronę grania w chmurze

Granie w chmurze pozwala na włączenie każdej gry, mając tylko ekran i internet. Nie musimy mieć mocnej karty graficznej, czy dedykowanej konsoli, by cieszyć się grą na najwyższych ustawieniach. Jak to działa, możecie przeczytać w naszej recenzji GeForce Now. Wszyscy zgodnie twierdzą, że jest to przyszłość gier i usługi cloud gamingu wprowadzają wszystkie liczące się firmy - od Nvidii, przez Xboxa i PlayStation, na Google kończąc.

Facebook nie ma jednak zamiaru z nimi rywalizować, przynajmniej teraz. Firma podkreśla, że też widzi w graniu w chmurze przyszłość, ale jeszcze długa droga przed nami. Początkowo więc Facebook skupi się na prostych produkcjach, które już teraz można uruchomić w HTML5. Jeśli wszystko pójdzie gładko, Facebook chciałby, by gracze nie zauważyli, w jaki sposób ich gry są uruchamiane - na naszych komputerze, czy odległym serwerze. Gdy uda im się to zrobić, planują dalej rozwijać projekt, ale "nie rozkręcają osobnej usługi grania w chmurze" - czytamy w komunikacie. 

Facebook Gaming nie dla posiadaczy iPhone'ów

Granie w chmurze dostępne będzie na razie tylko w USA początkowo w Kalifornii, Teksasie oraz stanach północno-wschodnich i środkowego wybrzeża Atlantyku, takich jak Massachusetts, Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Rhode Island, Delaware, Pensylwania, Maryland, Waszyngton, Wirginia i Wirginia Zachodnia. Dostęp ma być poszerzany w nadchodzących miesiącach. 

Zobacz wideo Cyberpunk 2077 coraz bliżej. Za co pokochamy nową grę CD Projektu?

Niestety, posiadacze iPhone'ów nie skorzystają z tej opcji, ale w przyszłości jest planowane jej wdrożenie także na iOS. Facebook Gaming znajdziecie w obszarze Play na przeglądarkach i w aplikacji Facebook na Androida. Gry w chmurze będą dostępne w dwóch wariantach: 

  • Pełne gry mobilne free-to-play w nowym serwisie Play na Facebooku.
  • Reklamy demo w chmurze umożliwiające błyskawiczne wypróbowanie gry na Facebooku.

Pierwszy zestaw gier w tym tygodniu obejmuje:

  • Asphalt 9: Legends wydaną przez Gameloft;
  • Mobile Legends: Adventure wydaną przez Moonton;
  • PGA TOUR Golf Shootout wydaną przez Concrete Software, Inc. 
  • Solitaire: Arthur’s Tale wydaną przez Qublix Games.
  • W nadchodzących tygodniach zostanie dodany Dirt Bike Unchained Red Bulla
Więcej o: