iPhone z nową funkcją. Możesz nim sterować, pukając w obudowę. Jak włączyć Back Tap?

Najnowsza aktualizacja iOS 14 przynosi nową funkcję. Urządzeniem można sterować poprzez pukanie w obudowę. Jak włączyć Back Tap?

iOS 14 wydaje się być jedną z najbardziej rewolucyjnych aktualizacji iPhone'ów ostatnich lat. Wiele nowych funkcji zmieni na zawsze sposób używania telefonów Apple. Należy do nich możliwość dodawania widgetów na ekranie głównym, czy biblioteka aplikacji, gdzie są one zgrupowane według kategorii. Życie uprościły też pływające okienka, jak to z przychodzącym połączeniem. iPhone w ogóle stawia na wielozadaniowość, bo tegoroczna aktualizacji przyniosła również picture-in-picture, czyli wyświetlanie wideo w zminimalizowanym okienku w trakcie używania innych aplikacji. Kolejna aktualizacja może po paru latach przywrócić do łask kolejny pomysł zaczerpnięty z Androida

iOS 14 z pukaniem w obudowę. Jak włączyć Back Tap?

Aktualizacja do iOS 14 pozwala włączyć funkcję Back Tap. Gdy ją włączymy, otrzymamy możliwość aktywowania różnych działań za pomocą puknięcia w tylną obudowę iPhone'a. Domyślnie dwukrotnie stuknięcie to powrót na ekran główny, a trzykrotne blokuje telefon. Można jednak wybierać z długiej listy działań, jak opcje wykonania zrzutu ekranu czy wyciszenia dźwięku.

 

Nową funkcję można włączyć i skonfigurować w Ustawieniach, następnie wybieramy Dostępność --> Dotyk --> Stuknięcia w tył. Funkcja ta dostępna jest jednak tylko dla modeli nie starszych niż iPhone 8. Pojawiają się też pewne problemy z jej działaniem - zdarza się, że zrzuty ekrany wykonane w ten sposób nie zapisują się w galerii, a sama funkcja jest zbyt czuła i aktywuje się, gdy tego nie chcieliśmy. Możliwe, że to wina skalibrowania nowej funkcji tak, by działała nawet przez etui.

Zobacz wideo Samsung Galaxy Z Fold 2 to futurystyczny gadżet dla nielicznych. Kosztuje fortunę

Sterowanie obudową to pomysł znany od lat

Niegdyś to Android kopiował iOS, by po latach role się odwróciły. Najnowsza aktualizacja najlepiej tego dowodzi, gdyż widgety, picture-in-picture, grupowanie aplikacji czy pływające okienka to funkcje znane od lat na smartfonach z Androidem. iPhone ma jednak siłę, która pozwala mu spopularyzować rozwiązania, które nie mogły się przebić w innych telefonach. Tak było, choćby z notchem, czyli wcięciem w ekranie. 

Pomysł sterowania smartfonem przez obudowę nie jest nowy. Już w 2017 roku taką funkcję posiadał HTC U11 oraz Google Pixel 2. W obu smartfonach można było aktywować różne opcje poprzez ściskanie obudowy po bokach. Pomysł jednak się nie przyjął. Karta dla tego mechanizmu może się jednak odwrócić po tym, jak bliźniacze rozwiązanie zaproponowało Apple

Więcej o: