Huawei X Gentle Monster Eyewear II, czyli grające okulary z Bluetooth. Czy taki gadżet ma sens? [TEST]

Bartłomiej Pawlak
Huawei X Gentle Monster Eyewear II to połaczenie modnych okularów przeciwsłonecznych od Gentle Monster i słuchawek Bluetooth od Huawei. Czy urządzenie, które chroni nasze oczy przed światłem i jednocześnie wypełnia nasze uszy muzyką ma sens?

Huawei X Gentle Monster Eyewear II to dość zaskakujący gadżet. Na pierwszy rzut oka przypomina typowe okulary przeciwsłoneczne, jednak został "wypchany" po brzegi elektroniką, dzięki czemu umili nam czas odtwarzając muzykę. Jedno z urządzeń tego typu - Bose Frames Alto - testował jakiś czas temu mój redakcyjny kolega Daniel Maikowski. Teraz przyszła pora na test grających okularów od Huawei.

Zobacz wideo Bose Frames Alto - okulary przeciwsłoneczne i słuchawki w jednym [TOPGadżet]

Wygląd, wymiary i jakość wykonania

Okulary Huawei X Gentle Monster Eyewear II powstały przy współpracy Huawei z - jak sama nazwa wskazuje - koreańskim producentem okularów Gentle Monster. Z daleka bez problemu można pomylić je ze zwyczajnymi okularami przeciwsłonecznymi. Na obudowie nie znajdziemy jakichkolwiek przycisków ani gniazda ładowania, a same oprawki nie różnią się szczególnie od tego, do czego przywykliśmy na co dzień.

Tym, co odróżnia Eyewear II od zwykłych okularów przeciwsłonecznych jest obecność głośniczków, modułu Bluetooth, akumulatora oraz pozostałych elementów potrzebnych do odtwarzania dźwięku. Obecność elektroniki oczywiście musiała wpłynąć na wymiary okularów, i faktycznie - oprawki okularów są nieco (choć niewiele) większe niż zwykle.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. Bartłomiej Pawlak

Całkowicie zapominamy o tym jednak zakładając Eyewear II. Urządzenie jest bardzo lekkie (44 g) i nosi się je równie wygodnie, jak zwyczajne okulary przeciwsłoneczne. Tego samego nie mogę jednak powiedzieć o etui, które jest stosunkowo duże i ciężkie (217 g).

Absolutnie nie mogę się za to przyczepić do jakości wykonania Huawei X Gentle Monster Eyewear II. Producenci tego sprzętu na każdym kroku starali się pokazać nam, że mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki. Same oprawki wykonano z dobrej jakości tworzywa, a etui zostało wykończone przy użyciu z naturalnej skóry.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. Bartłomiej Pawlak

Łączenie okularów ze smartfonem

Proces pierwszego łączenia okularów ze smartfonem Huawei nieco bezsensownie nam utrudnił. Aby przejść w tryb parowania, etui okularów trzeba podłączyć do ładowania i następnie przytrzymać znajdujący się nad gniazdem USB typu C przycisk. Bez dostępu do ładowarki lub powerbanka się zatem nie obejdzie.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. Bartłomiej Pawlak

Okulary łączą się automatycznie ze smartfonami Huawei. W przypadku telefonów innych marek musimy dodać je ręcznie z poziomu ustawień Bluetooth. Równie proste, jak w przypadku zwyczajnych słuchawek bezprzewodowych.

Na obudowie Eyewear II nie znajdziemy jakichkolwiek przycisków, dlatego ponowne połączenie ze smartfonem następuje już w sposób automatyczny - po wyjęciu okularów z etui i i ich założeniu. Niestety proces ten czasami potrafi zająć dłuższą chwilę - połączenie nie następuje bowiem tak szybko, jak w przypadku większości słuchawek TWS.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. zrzut ekranu

Huawei X Gentle Monster Eyewear II sterujemy gestami, podobnie jak ma to miejsce w większości słuchawek Bluetooth, a wykonywanie gestów na stosunkowo długich zausznikach jest bardzo łatwe i intuicyjne. W razie potrzeby gesty możemy modyfikować z poziomu ustawień Bluetooth na smartfonach Huawei lub w aplikacji mobilnej AI Life dostępnej w Google Play i App Gallery.

W tych miejscach możemy też wykonać aktualizację oprogramowania słuchawek. Co ciekawe, podczas przeprowadzania tego procesu z poziomu Huawei Mate 40 Pro, komunikaty wyświetlane były nie tylko po polsku (opis aktualizacji był po angielsku), ale również po chińsku. Szkoda, że Huawei zapomniał o przetłumaczeniu ich na język polski.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. zrzut ekranu

Jakość dźwięku i praca na baterii

Jakość dźwięku wydobywającego się z okularów jest zaskakująco dobra. Średnie i wyższe tony są dobrze słyszalne, a niższe - przynajmniej do pewnego poziomu głośności - są przyjemne i jest ich dostatecznie dużo. W pobliżu maksymalnej głośności słuchawki nieco "dudnią", jednak na co dzień i tak nie słuchałem muzyki tak głośno.

Oczywiście ocena jakości dźwięku to kwestia mocno subiektywna, jednak mam wrażenie, że Huawei starał się zadowolić wszystkich oferując w miarę wyrównane brzmienie. Może z lekką tendencją w stronę basu, co w okularach-słuchawkach zaskakuje tym bardziej. Nie oszukujmy się jednak, Eyewear II - choć grają bardzo przyjemnie - nie zastąpią wam porządnych słuchawek nausznych czy TWS. Ale chyba nie miały być dla nich konkurencją.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. Bartłomiej Pawlak

Zaznaczę też, że Huawei zdecydował się tu na wykorzystanie dwóch dynamicznych przetworników (po jednym w każdym nauszniku), z których dźwięk wydobywa się przez zgrabnie ukryte w konstrukcji maskownice. Niestety producent nie zdecydował się na wykorzystanie przewodnictwa kostnego, przez co dźwięk płynący z Eyewear II może być też słyszany przez osoby postronne.

Przy okazji wspomnę też, że okulary zostały wyposażone w czujniki zbliżenia i po założeniu witają nas stosownym komunikatem w j. angielskim (np. "good morning"), co jest miłym dodatkiem. Co więcej, po zdjęciu, Eyewear II automatycznie zatrzymują odtwarzanie muzyki, a po ponownym założeniu wznawiają. Proste, ale bardzo wygodne rozwiązanie.

Pochwalić mogę również czas działania na jednym ładowaniu. Niewielki akumulatorek o pojemności 85 mAh wystarcza zdaniem producenta na 5 godzin słuchania muzyki lub 3,5 godziny rozmów. W praktyce faktycznie otrzymywałem podobne rezultaty, co jest zdecydowanie wystarczające przy codziennym korzystaniu z Eyewear II. Minusem jest natomiast brak akumulatora w etui okularów, który pozwoliłby na dodatkowe podładowanie baterii.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. Bartłomiej Pawlak

Czy takie okulary mają sens?

Do czego zatem można wykorzystać gadżet taki, jak Huawei X Gentle Monster Eyewear II? To już zależy od pomysłowości ich użytkownika. Eyewear II powinny sprawdzić się jednak wszędzie tam, gdzie chętnie posłuchalibyśmy muzyki, ale nie chcemy zupełnie odcinać się od otoczenia - podczas spaceru czy jazdy hulajnogą elektryczną lub rowerem.

Co więcej - dzięki wbudowanym mikrofonom - Eyewear II świetnie radzą sobie w roli słuchawek do rozmów. Ani ja, ani moi rozmówcy nie mieliśmy żadnego problemu ze zrozumieniem drugiej osoby, gdy wykorzystywałem okulary od Huawei i Gentle Monster w roli zestawu do rozmów. Tymczasem korzystanie z okularów w ten sposób okazało się bardzo wygodne.

Tym bardziej szkoda, że Huawei zdecydował się tu na wykorzystanie głośniczków, zamiast postawić na przewodnictwo kostne. Przy nieco wyższym poziomie głośności, ze zrozumieniem tego, co mówił mój rozmówca nie miała również osoba będąca w tym samym pomieszczeniu dobre 2-3 metry dalej. A to powoduje, że rozmowa z wykorzystaniem Eyewear II w bardziej zatłoczonych miejscach jest raczej mało komfortowa.

HUAWEI X Gentle Monster Eyewear IIHUAWEI X Gentle Monster Eyewear II fot. Bartłomiej Pawlak

Podsumowanie

Czy warto zatem zdecydować się na zakup Huawei X Gentle Monster Eyewear II? Tak, ale tylko jeśli będziecie w stanie wykorzystać ich możliwości. Eyewear II sprawdzą się zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i podstawowe słuchawki, choć korzystanie z nich bez połączenia z telefonem raczej mija się z celem.

Niestety za przyjemność posiadania grających okularów od Huawei i Gentle Monster przyjdzie nam trochę zapłacić. Eyewear II kosztują bowiem w polskiej dystrybucji aż 1399 zł, co z pewnością nie jest kwotą niską.

Więcej o: