PPK. Jak sprawdzić stan konta Pracowniczych Planów Kapitałowych? Ile zebraliśmy?

Pracownicze Plany Kapitałowe działają już drugi rok. W tym czasie osoby, które zdecydowały się na ten sposób oszczędzania, zdążyły już odłożyć trochę pieniędzy. Jak sprawdzić stan konta PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to długoterminowe i dobrowolne plany oszczędnościowe. Zaliczają się do tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego. PPK w życie weszły 1 stycznia 2019 roku. To dość korzystny system oszczędzania środków na emeryturę, ponieważ do odkładanej kwoty dopłaca nam pracodawca. Jeśli decyzja o tym, czy w PPK zostać, czy z nich wyjść jeszcze przed wami, na naszym portalu przygotowaliśmy poradnik, który rozjaśnia, na czym polega ten system. Załączyliśmy także algorytm, który umożliwi podjęcie decyzji poprzez odpowiadanie na proste pytania TAK/NIE.

Zobacz wideo Czym Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od OFE i co rząd zamierza zrobić z tymi pieniędzmi?

Jak sprawdzić stan konta PPK?

O tym, w jakiej instytucji finansowej wpisanej do ewidencji PPK będziemy oszczędzać, decyduje pracodawca. Może one wybrać między 20 podmiotami. To na stronie każdej instytucji można sprawdzić swój stan konta. 

. Porażka PPK. Polacy masowo wypisują się z tego programu

Proces logowania może się różnić w każdej z nich i to na ich stronach należy szukać informacji, jak o zrobić. Stosowne informacje można znaleźć także w informacji wysyłanej do każdego pracownika rozpoczynającego oszczędzanie w PPK. Taki pakiet dla uczestnika PPK od instytucji finansowej powinien zatem zawierać informacje o tym, jak uzyskać dostęp do swego rachunku. 

W wielu instytucjach taki dostęp będzie wiązać się nie tylko z możliwością podglądu historii wpłat do PPK, ale także z możliwością aktualizacji danych bądź zleceniem - bezpośrednio przez teleinformatyczny system - nabycia, odkupienia i zamiany jednostek uczestnictwa funduszy zdefiniowanej daty (zmiana funduszu i przenoszenie środków między funduszami).

- informuje rządowy portal Moje PPK.

PPK PPK. Ile zaoszczędził przeciętny pracownik?

Najpóźniej za rok, stan konta sprawdzimy w jednym miejscu

Możliwe jest oszczędzanie w ramach PPK w kilku różnych instytucjach finansowych. Osoby, które mają kilka rachunków PPK, jeszcze przez jakiś czas będą musiały sprawdzać stan konta dla każdego podmiotu oddzielnie. To jednak ma się zmienić najpóźniej 1 stycznia 2022 roku. Do tej daty najpóźniej musi bowiem powstać funkcjonalność portalu Moje PPK, która umożliwia sprawdzenie wartości środków zgromadzonych na wszystkich utworzonych rachunkach PPK. 

Więcej o: